Vergiler, devletlerin vatandaşlara uyguladığı ve kamu kuruluşlarında yer alan kamu tüzel kişilerinin harcamalarını karşılamak kaydı ile kişilerin ödeme gücüne göre belirlenerek alınan paradır. Vergiler yasalar kapsamında zora dayanarak alınabilir. Vergilerin ülkede yaşayan vatandaşlar tarafından verilmesi zorunludur. Kamusal hizmetlerin yapılması ve ülke genelinde gerekli ihtiyaçların giderilmesi için belirli harcamalardan kesintiler yapılabilir veya yapılan harcamalara vergi tutarları da eklenebilir.

Telefon Alımlarına Yansıyan Vergiler

Bir çok alım veya satımda vergi ödemeleri karşımıza çıkabilir. Bu alım satım örneklerine cep telefonları da dahildir. Cep telefonu satın alırken, devletin ürün üzerine belirlediği vergi miktarı da cihaz ücreti kapsamına girer ve ödenmesi zorunludur. Ülkelere göre cihaz başına belirlenen vergi ücretleri değişiklik gösterir.

Her ülkenin cihaza uyguladığı vergi miktarı aynı değildir. Bu sebepten ötürü bazı ürünler başka ülkelerden alınarak kullanılır ancak bu durum yasal değildir. Başka bir ülkeden alınan cihazın, ülkemizde de kullanılması için yasaya uygun bir şekilde ülkeye giriş ve kullanım izinlerinin alınması zorunludur.

iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max

Vergilerin En Çok Yansıdığı Telefonlar

Günümüzde cep telefonlarının kullanım oranı oldukça artmış durumdadır. Bu durum cep telefonu kullanımını neredeyse zorunlu bir ihtiyaç haline getirmiştir. Kullanım oranının ve alım gücünün artmasına bağlı olarak vergilerde de artış söz konusu meydana gelmiştir. Vergilerin en çok yansıtıldığı ürünlerden birisi de iPhone cihazlardır. iPhone cihazlar satın alınırken cihazların üretim zamanlarına bağlı olarak bir takım vergiler de söz konusu olmaktadır.

iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max

iPhone Telefonların Vergisiz ve Vergi Dahil Fiyatları

Cihazlar ülkemizde giriş yaptığı andan itibaren satışları sırasında vergi dahil fiyatları ile satılmaya başlarlar. Bazı kurum veya firmalar zaman zaman bu ürünlerde indirimler yapabilir. Ancak bu indirimler vergilere etki etmez ve vergiler artma veya azalma meydana gelmediği sürece aynı şekilde ödenmeye devam edilir. Bazı iPhone cep telefonlarının vergisiz ve vergili miktarları şu şekildedir;

  • iPhone 11 vergisiz satış miktarı 3389 lirayken, vergi dahil fiyatı 7999 liradır.
  • iPhone SE 2 fiyatı 2245 lirayken, vergi dahil fiyatı 5299 liradır.
  • iPhone 12 mini vergisiz fiyatı 4236 lirayken, vergi dahil fiyatı 9999 liradır.
  • iPhone 12 vergisiz fiyatı 4660 lirayken, vergi dahil fiyatı 10999 liradır.
  • iPhone 12 Pro vergisiz fiyatı 6355 lirayken, vergi dahil fiyatı 14999 liradır.
  • iPhone 12 Pro Max vergisiz fiyatı 7202 lirayken, vergi dahil fiyatı 16999 liradır.
  • iPhone 13 mini vergisiz fiyatı 7126 lirayken, vergi dahil fiyatı 13999 liradır.
  • iPhone 13 Pro vergisiz fiyatı 10180 lirayken, vergi dahil fiyatı 19999 liradır.
İLGİLİ MAKALE  iPhone kiralama dönemi başladı

Belirtilen cihazın özelliklerine göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin 64 GB bir cihaz ile 128 GB bir cihazın vergisiz miktarı daha fazla olacağı gibi vergi dahil fiyatı da aynı oranda daha fazla olacaktır.

iPhone Cihazlarından En Az Vergi Alan Ülkeler

Her ülkenizn cihazlar üzerine uyguladığı vergi oranları farklılık gösterir. Günümüzde iPhone cihazların en ucuz fiyatlara satıldığı ülkelerin aşında Kanada yer alıyor. Bu sıralama Japonya, Çin Avustralya ve Yeni Zelanda şeklinde devam ediyor. Aynı zamanda iPhone cihazlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de daha uygun fiyatlara satılmaya devam ediliyor.

Fiyat farklılıkları nedeni imkanı olan bazı kişiler başka ülkelerden cihaz alarak kendi ülkesinde kullanabiliyor. Ancak bu durum bizim ülkemizde yasak. Yurtdışından ülkemize gelen bir kişinin gümrükten geçişi sırasında gerekli ödemeleri yapması ve devamlı olarak ülkede kalacak bir kişi ise belirli ücreti ödeyerek cihazını kaydettirmesi gerekiyor.

Örnek vergi hesaplama:

Vergisiz Fiyat7.635 TL
Kültür Bakanlığı Payı (yüzde 1)76 TL
TRT Bandrol Ücreti (yüzde 10)763 TL
ÖTV Payı (yüzde 50)4.237 TL
KDV Payı (yüzde 18)2.287 TL
Toplam Vergi (yüzde 49.10)7.364 TL
Satış Fiyatı14.999 TL