Fotoğrafçılık ve grafik tasarım ile uğraşanlar için oldukça kullanışlı ve ücretsiz fotoğraf düzenleme programlarını derledik. Dilerseniz yazımızı okuyarak bu programları öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz photoshop uygulamaları

Bir çok kişi Adobe Photoshop’u bilmektedir. Ancak lisans ücretleri nedeniyle, Adobe Photoshop’a yakın ücretsiz aplikasyonlar arayan insanalar, bazen korsan bir şekide Adobe Photoshop’u kullanmaya çalışmakta. Fakat korsan bir şekilde bu programı kullanmayı size önermiyoruz, aksine ücretsiz uygulamalara yönelmezinizi tavsiye etmekteyiz.

GIMP

En az Adobe’un araçları kadar araç barındıran bu uygulama, başlangıç için sizin işinizi görecektir. İlk başta biraz karmaşık gelse de arayüzüne alışmanız çok fazla zaman almayacaktır. Windows, MacOS ve Linux işletim sistemlerinde de bulunan GIMP, ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor. GIMP uygulamasını edinmek istiyorsanız buraya tıklamanız, sizin için yeterli olacaktır.

PhotoSpaceX

Özellikle fotoğrafları kolajlama konusunda oldukça başarılı olan PhotoSpaceX, fotoğraflarınızı düzenlemek için yeterli sayıda aracı içeren fakat çok kapsamlı olmayan bir programdır. PhotoSpaceX uygulamasını edinmek istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Pixlr X

Pixlr X tarayıcı üzerinden Adobe Photoshop programını deneyimleminiz için kurulan bir web sitesidir. Adobe Photoshop’da bulunan tüm araçlara sahip olan Pixlr X, tüm temel düzeydeki işlemleri kolaylıkla yapmanızı sağlamakta. Pixlr X’in en büyük avantajı, bilgisayarınıza herhangi bir program kurmanızı gerektirmeyecektir. Bu tarz programlar genellikle stabil alışmayan aplikasyonlardır. Eğer bilgisayarınız çok güçlü değilse, Pixlr X sizin yaralarınızı saran merhem olacaktır. Pixlr X’ın internet sitesine gitmek için buraya tıklamanız yeterlidir.

Pixlr X’in ayrıca mobil uygulamaları da bulunmaktadır. Kullandığınız akıllı telefon marketlerinden edinebileceğiniz bu uygulamalarla fotoğraflarınızı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

PhotoDiva

PhotoDiva yapay zeka destekli bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Tek bir tıklama ile fotoğraflarınızı baştan aşağıya düzenleyebilirsiniz. Oldukça hızlı çalışan PhotoDiva için çok fazla detay bilmenize gerek yok. Tamamen başlangıç seviyesi olan PhotoDiva makyaj uygulamaları, çeşitli efektler ve görüntü arka planı değiştirme gibi işlemleri pratik bir şekilde yapabilmektedir.

Kullanımı sadece kullanıcılar için değil, bilgisayarınız için de oldukça kolay. Düşük sistem gereksinimleri isteyen PhotoDivay’ı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. PhotoDiva hem standart hem profesyonel kullanıcılar için oldukça ideal bir aplikasyondur.

İLGİLİ MAKALE  Fotoğraf boyutu küçültme nasıl yapılır?

Photopea

photopea, aynı Pixlr gibi tarayıcı üzerinden çalışmaktadır. Bu özelliği sayesinde bilgisayarınızı yormadan, istediğiniz tasarımları ya da düzenlemeleri yapabileceksinizdir. Photopea, Adobe Photoshop dosyası olan .psd uzantısını açabilmektedir. Bu sayede Adobe dosyalarını internet tarayıcı üzerinden açabilir, aynı zamanda düzenleyebilirsiniz. Photopea android işletim sistemli cihazlar için de uygulama desteği sunmakta. Bu sayede Android akıllı telefonlarınızdan da .psd uzantılı dosyaları açıp, düzenleyebilirsiniz. Photopea’nın internet sitesine erişmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Krita

Krita’yı diğer programlardan ayıran özellik, vektörel çalışması. Diğer fotoğraf düzenleme araçları gibi piksel bazı çalışmayan Krita, Adobe İllustrator’un sağladığı tüm araçları size sağlamaktadır. Ayrıca .psd dosyalarını da destekleyen Krita, Adobe programlarına erişimi olmayanlar için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Krita’yı edinmek isterseniz buraya tıklamanız yeterlidir.