Milenyumun başlarında yaygınlaşmaya başlayan ve günümüzde ise oldukça yaygın kullanım alanı olan bilinmeyen numara sorgulama, telefonunuza gelen aramalarda rehbere kayıtlı olmayan kişilerin kim olduğunuzu öğrenmenize yardım eden bir hizmet. İlk kullanılmaya başlanışı ile sabit hat numaralarını arayarak sizi arayan numaranın kimin üzerine olduğu öğrenmeniz şeklinde çalışan ve bu işlem için sizden küçük de olsa bir ücret talep ediliyordu. Günümüzde ise daha yaygın şekilde numara sorgulaması yapıldığı için en çok merak edilenler arasında numara sorgulama işlemlerinin nasıl ücretsiz gerçekleştirilebileceği yer alıyor.

Numara sorgulama nedir, nasıl yapılır?

Numara sorgulama rehberinizde kayıtlı olmayan biri tarafından aranmanız halinde bu kişinin kim olduğunu öğrenmek adına yapacağınız sorgulamadır. Her telefon numarasının bir hak sahibi bulunduğu için de bu işlemi gerçekleştirerek direkt olarak kişiyi öğrenmeseniz dahi numaranın hak sahibinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Numara sorgulama işlemi ilk defa kullanılmaya başlandığı zamanlarda sabit hat numaraları bu işlem için hizmet vermekteydi. Belirli sabit hat numaralarını arayarak sizi arayan numaranın yasal hak sahibini öğrenebiliyor bu sayede de aklınızdaki soru işaretlerine cevap alabiliyordunuz. Ancak bu kuruluşlar hizmet karşılığı belirli bir ücret talep ediyordu.

akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte ise numara sorgulama hizmeti de yaygınlaşmaya başladı. Artık yalnızca belirli sabit hatlardan değil, birçok şekilde numara sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkün hale geldi. Operatör şirketlerinin de bu hizmet vermeye başlaması ile internet üzerinden uygulamalar indirerek sorgulama gibi farklı numara sorgulama hizmetleri alabileceğiniz yollar ortaya çıkmış oldu.

Ücretsiz numara sorgulama nasıl yapılır?

118 ile başlayan sabit hat hizmetlerinim talep ettiği paraların oldukça yüksek oluşu ve daha kısa ve ekonomik olarak daha mantıklı seçeneklerin ortaya çıkışı ile sabit hat üzerinden numara sorgulama işlemi artık neredeyse hiç kullanılmıyor. Ücretsiz numara sorgulama için en çok tercih edilen yöntem telefonlarınıza indireceğiniz uygulamalar iken, üçüncü taraf uygulamaları kullanmanın riskleri ve de t-kendi telefon numaranızı da kaydedeceğiniz için oluşan ek riskler ile dikkatli olunması da gerekiyor.

Ücretsiz numara sorgulama için kullanılan yöntemlerden biri ise GSM operatörlerinden sorgulama yapmak. Bu sorgulamayı kullandığınız operatöre SMS göndererek gerçekleştiriyorsunuz. Ancak bu da tam olarak ücretsiz değil. Bazı GSM operatörleri bu gibi SMS yolu ile gerçekleştirilen işlemlerde yalnızca SMS ücreti olarak küçük bir meblağ talep edebiliyor. Yine de diğer alternatiflere bakıldığında en sağlıklı ve güvenli yöntem bu.

İLGİLİ MAKALE  Artık tüm ulaşım araçlarında ücretsiz! Marmaray, YHT ve tren seyahatinde kullanılacak

Vodafone numara sorgulama

Vodafone operatörüne bağlı bir numara kullanıyorsanız bu işlem için tek bir SMS yeterli oluyor. Ayrıca Vodafone firması abonelerinden bu işlem için ek bir ücret talep etmiyor. İşte Vodafone numara sorgulama işlemi:

 • Telefonunuzda mesajlar kısmını açın
 • Yeni mesaj oluştur kısmına tıklayın
 • KIM yazıp boşluk bırakın ve başında sıfır olmadan sorgulamak istediğiniz numarayı girin
 • Alıcı kısmına 7048 yazın ve mesajı gönderin
 • Sorguladığınız numaranın sahibi SMS yolu ile tarafınıza bildirilecek

Turkcell numara sorgulama

Turkcell tarafından yapacağınız isim sorgulama işlemi de tıpkı Vodafone gibi SMS yolu ile gerçekleştiriliyor. Ancak Turkcell bu işlem için abonelerinden 4.50 Türk Lirası kadar bir ücret talep ediyor. Turkcell aboneleri için numara sorgulama işlemi adımları ise şu şekilde:

 • Telefonunuzda mesajlar kısmını açın
 • Yeni mesaj oluştur kısmına tıklayın
 • KIM yazıp boşluk bırakın ve başında sıfır olmadan sorgulamak istediğiniz numarayı girin
 • Alıcı kısmına 2200 yazın ve mesajı gönderin
 • Sorguladığınız numaranın sahibi SMS yolu ile tarafınıza bildirilecek

Türk Telekom numara sorgulama

^Türk Telekom firması tarafından gerçekleştirilecek olan numara sorgulama işlemleri ise arama yolu ile yapılmakta. Bu işlem için 11855 numarasını arayabilirsiniz. Yapacağınız işlemlerde 1 dakika başına 1.60 Türk Lirası kadar bir ücret talebi olacaktır. Aynı zamanda bu işlemi ücretsiz şekilde isimden sorgulama olarak Türk Telekom internet sitesinde de gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak Türk Telekom mesaj servisi ile de yine mesaj başına 1.60 Türk Lirası ödeyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İşte Türk Telekom numara sorgulama adımları:

 • Telefonunuzda arama kısmını açın
 • *100# numarasını tuşlayın ve arama butonuna basın
 • Bu arama sizi işlemler menüsüne yönlendirecek
 • Menüden Bilinmeyen Numaralar Servisi’ne erişin
 • Bu alanda isim ya da numara sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz ve işlemler bu andan itibaren yollayacağınız mesaj başına 1,60 Türk Lirası karşılığı ile gerçekleşir.

Numara sorgulama adına uygulama kullanmak

Ücretsiz numara sorgulama adına belirli uygulamalar da kullanabilirsiniz. Ancak bu gibi uygulamalar çoğunluk ile üçüncü taraf uygulamalar olacağı için kullanımları da bir miktar risk barındırıyor. Telefonunuza yükleyeceğiniz  bu uygulamayı kullanırken arama yapma, arayanı görme gibi izinleri onaylamanız gerekeceğinden sahip olduğunuz bilgileri korumak zorlaşacaktır. Bu nedenle numara sorgulama işlemi için eğer uygulama kullanacaksanız, bu uygulamanın Android için Play Stor, IOS için ise AppStore gibi onaylı pazarlar üzerinden indirilmiş olmasına özen gösterin.