Görüntülü konuşma; uzak mesafede bulunan insanlar arasında, belirli bir görselin aktarılması için tercih edilen, video içeriklerinden ayrı olarak insanların normal arama konuşmasında olduğu gibi iletişim kurabildikleri konuşmalardır. Bu şekilde görüntü aktarımına olanak sağlayacak şekilde konuşmak, önceki yıllarda telefonun kendi özelliği olarak sağlanıyordu.

Ancak; arama kalitesinde istenen netlik alınamaması, her durumda internet bağlantısı gerekmesi ve telefon özelliği olarak aramada yanlışlıkla olsa dahi arama iletilmesi durumu vardı. Bu nedenlerden dolayı telefonlardan görüntülü arama özellikleri kaldırılırken, bazı programlar sayesinde arama yapılacaktır.

Konu kapsamında; görüntülü konuşmak için hangi programlar indirilmelidir, bu programların çalışma özellikleri nelerdir, programlar kurulurken dikkat gerektiren durumların neler olduğu, konuları da sorgulanmalıdır.

İzleyin: Popüler Görüntülü Görüşme/Toplantı Uygulamaları

Ücretsiz Görüntülü Konuşma Programları İçin Neler Gerekir?

Ücretsiz olarak kullanılacak olan görüntülü konuşma programları, hem cihaza indirilmesi için hem de kurulum ve kullanım aşamalarında bazı gereksinimlerin yerine getirilmesini zorunlu kılacaktır.

Bu gereksinimler:

  • 1.İnternet ağ bağlantısı
  • 2. Kullanılacak olan cihaz ve bu cihazın bazı özelliklere sahip olması gerekir. İlk olarak; cihaz üzerine uygulama indirilmesi için yeterli donanımın olması, uygulama indirilecek alanın olması ve cihaz üzerinde yeterli miktarda hafıza olması gerekir. Bu cihazlara örnek olarak; akıllı cep telefonları, diz üstü veya masa üstü bilgisayarlar, akıllı kol saatleri verilebilir.
  • 3. Programın belirlenmesi gerekir.
  • 4. Onaylanması mümkün olan (kullanıcının, gönderilen kodu kullanarak doğrulama yapabilmesine imkanı olan) bir telefon numarası ile açılacak olan oturum hesapları
  • 5. Telefon numarasının olmaması halinde mail adresleri kullanıldıktan sonra açılacak uygulama oturumları

Gibi gerekenler, ücretsiz olacak şekilde görüntülü konuşma olanağı yakalanmasına imkan sağlar.

Ücretsiz görüntülü konuşma programları

Ücretsiz görüntülü konuşma programları

Ücretsiz Görüntülü Konuşma Programları Nelerdir?

Kullanan kişilerin ücret ödemelerine gerek olmadan, karşısında olan kişilere ulaşım sağlayabilecek oldukları ve konuşma sağlayacakları programlar vardır. Bu programların bilinmesi ve cihaz üzerinde ne kadar alan kapladıklarının tespit edilmesi, programın indirilerek ücretsiz şekilde görüntülü konuşulmasına olanak sağlatır.

Bununla beraber, belirtilen alanda konuşmaya olanak sağlayan programlar şöyledir:

  • Whatsapp uygulaması üzerinden görüntülü konuşma sağlamak mümkündür. Asıl amacı mesajlaşma olan bu uygulama, ücretsiz olarak görüntülü konuşma olanağı da sunduğu için indirilmelidir.
  • Telegram uygulaması, son dönemlerde sıkça gündeme gelen bir sosyal uygulamadır. İnsanların toplu olarak veya bireysel olarak mesajlaşma ve arama yapmalarına olanak sunan uygulama; ücretsiz görüntülü arama yapılacağı zaman cihaz üzerine indirilir.
  • Instagram uygulaması, en çok öne çıkan sosyal medya platformları arasındadır ve genel amacı insanların içerik paylaşımı sağlamalarına imkan tanımaktır. Ancak yeni güncellemeler ve teknoloji hızına ayak uydurulmasını sağlamak amacıyla görüntülü arama yapılabilir.
  • Duo uygulaması, telefonlar üzerinde kendiliğinden dahi bulunabilen ve cihaz üzerinde olmadığı zaman indirilebilen uygulamalardan bir tanesidir. Bu uygulamanın tek amacı görüntülü konuşmak olduğu için, yalnızca görüntülü görüşme amacı olan ve oldukça net bir görüntü almak isteyen insanlar tarafından indirilmelidir.
  • Skype uygulaması, birbirini hiç tanımayan insanların tanışmasına ve görüntülü olarak ücretsiz konuşmalarına imkan sunan bir uygulamadır. Özellikle yeni insanlarla tanışılmak istendiği zaman indirilmelidir.
İLGİLİ MAKALE  Tiktok’ta filigransız video nasıl indirilir?

Bu uygulamaların bilinmesi, cihaz üzerinde kurulması aşamasında oldukça önem arz eder.

Ücretsiz Görüntülü Konuşma Programları Nasıl Kurulur?

Ücretsiz olacak şekilde görüntülü konuşulmasını mümkün kılan uygulamalar için, belirtilen ve temin edilmesi zorunlu olan her türlü nesne temin edilmelidir. Daha sonra, ilk olarak kullanılacak olan ve akıllı olarak tabir edilen cihazın ağ bağlantısı sağlanır. İnternet bağlantısı kurulu olan cihazın indirme alanına girilir ve hangi uygulama kullanılmak isteniyorsa, arama alanına o uygulama yazılır.

Cihaz üzerinde yeterli hafıza olması ve internet sinyal gücünün istenen düzeyde olmasıyla uygulamanın indirilmesi de başlayacaktır. Kısa süre içerisinde cihazın ana sayfasında görülen uygulamaya giriş yapılır ve uygulama özelliğine göre; telefon numarası doğrulaması, mail adresi doğrulaması, yeni kullanıcı tanımlanması veya oturum oluşturulması aşamaları tamamlanır.

Giriş yapılan uygulamalar içerisinde, genel olarak sağ alanda yer alan ve kamera simgesiyle gözüken alana girilir. Ücretsiz olarak görüntülü görüşme sağlanacak kişinin telefon numarası veya kullanıcı bilgileri yazılarak, görüntülü arama sağlanır.

Seyredin: Sohbet uygulamaları (ücretsiz)

Ücretsiz Görüntülü Konuşma Programları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsanların; herhangi bir ücret ödemeden, aylık veya çeşitli zaman aralıklarında faturalandırılmadan ve daha sonra ödeme yapmak zorunda kalmadan arama yapmaları mümkündür. Üstelik bu aramaların görüntülü olarak gerçekleşmesi ve kişinin karşısındaki insanı yanındaymış gibi görmesi dahi mümkündür.

Bu durum sağlanırken, özellikle de arama kurulurken bilinmesi gerekenler vardır. Bu tür aramaların ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor olması; tarifeye ek olarak yeni bir görüntülü arama ücretinin verilmiyor olmasına, bu aramalarda dakikaların gitmiyor olmasına neden olur. Ancak internet bağlantısı kurulmadan arama gerçekleşmediğinden de anlaşılacağı üzere, görüntülü aramalarda verilecek ücretin yalnızca internet için olduğu unutulmamalıdır.

Ücretsiz görüntülü konuşma programları

Ücretsiz görüntülü konuşma programları

Ücretsiz Görüntülü Konuşma Programlarında Nelere Dikkat Edilir?

Cihazlar üzerinde kurulacak olan programlar aracılığıyla; cihaz bilgilerinin alınması, kişinin kayıtlı bir parmak izi varsa bu izin kopyalanması, kişisel verilerin çalınması ve çok çeşitli suçlar işlenebilir. Özellikle, ücretsiz olacak şekilde görüntülü konuşmaya olanak sağladığını belirten programlar, cihazlara virüs yerleştirmesi yapabilir.

İLGİLİ MAKALE  Para kazandıran uygulamalar nelerdir? İşte cep telefonu üzerinden para kazanmaya yardımcı olan o uygulamalar

Sonuç olarak da insanı hem uğraştıran, hem de maddi ve manevi zararlara uğratacak sorunlar yaşanacaktır. Tüm bunlardan korunmak için, ücretsiz görüntülü konuşma programlarında bazı unsurlara özel dikkat gerektiği unutulmamalıdır. İlk olarak, cihaza uygulama yüklenmeden önce yorumların okunması gerekir. Uygulamayı kullanan diğer insanlar tarafından yazılan yorumlar, o uygulamada virüs olup olmadığı hakkında bilgi verecektir.

Buna ek olarak, indirilmek istenen görüntülü konuşma programlarının; bilinen programlar arasından seçildiğine, devlet tarafından verilmiş bir lisans sahipli program tercih edildiğine ve kullanıcının ücretsiz olarak görüntülü konuşacağına emin olunmalıdır.