Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, son dönemde Elon Musk yüzünden sürekli olarak gündemdeydi. Gündem konusu ise Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma girişimiydi. Ancak Elon Musk, daha sonradan bu satın alım işleminden vazgeçti. Bunlar ek olarak Twitter, kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek için yeni özellikleri test etmeye devam ediyor. Twitter, saldırgan içerikleri engelleyebilmek “yanıt İstemler” adlı özelliğini duydurdu. Bu yazımızda sizlere, Twitter’ın yeni özelliği olan Yanıt İstemleri’nin detaylarından bahsedeceğiz.

Testler olumlu sonuç verdi

Twitter, nefret ve saldırgan ifadeler ile dolu olan içerikleri engelleyebilmek için yeni bir özelliğin testlerini gerçekleştirmekte. Bu özelliğin testleri ise Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Brezilya’da yapılmaya başlandı. Yapılan testler ise olumlu sonuçlar verdi ve diğer dünya ülkelerinde de kullanılmaya başlanacak.

Twitter yetkilileri, bu özelliğin Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’da olumlu sonuçlar verdiğin belirtti. Brezilya’da yaşayan Twitter kullanıcılarının yüzde 40 oranındaki nefret dolu Tweet içeriklerinin eğiştiğini vurgulayan Twitter, aynı şekilde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Twitter kullancılarının da yüzde 37’lik bir kısmının saldırgan Tweetlerinin değiştiğini aktadı.

Yanıt İstemleri özelliği nedir?

Twitter’ın yeni kullanıma sunmuş olduğu bu özellik, atmış olduğunuz bir Tweet’e gelen saldırgan ve nefret dolu olan yanıtları filtreleyip değiştirmenize yarayacak. Bu özellik sayesinde Twitter ortamı daha nezih ve saygılı bir platform haline gelecek. Yapılan açıklamlara göre yeni yayınlanan u özellik, Artık türkçe dilini de destekliyor. Şirket Türkçe dilini kullanan Twitter kullanıcılarının da yanıt İstemleri özelliğinden faydalanmaya başlayacağını belirtti.

Yanıt İstemleri özelliği, sizin Tweet’inize gelen saldırgan veya nefret dolu olan yanıtlarda devreye girecek. Bu özellik, gelen saldırgan veya nefret içerikli Tweet’lere ne yapılması gerektiğini size soracak ve vereceğiniz cevaba göre belirli işlemler uygulanacak. Belirli bir algoritmaya göre çalışacak olan bu özellik, otomatik bir şekilde saldırganlık veya nefret durumu algılandığında devreye girecek. Bu saede de artık twitter kullanıcılarının uygulama deeyimleri geliştirilecek.

Tüm Twitter kullanıcılarına yavaş yavaş yayılacak

Şirketin yapmış olduğu açıklamaya göre, Yanıt İstemleri özelliği tüm Twitter kullanıcılarına yavaş yavaş verilmeye başlanacak. Şimdilik bazı Türk kullanıcıların bu özelliği kullanabildiğini belirten şirke, ilerleyen dönemlerde dünyadaki tüm Türk Twitter kullanıcılarının yanıt İstemleri özelliğine erişim sağalayabileceğini belirtti. Bu özellik sayesinde Twitter platformunun daha nezih ve saygılı bir hale geleceğini belirten Twitter yetkilileri, “Geçen yıl, konuşmaları daha medeni hale getirmenin ve Twitter’daki genel konuşmanın sağlığını iyileştirmenin bir yolu olarak ABD ve Brezilya’daki insanlara yönelik Yanıt İstemleri özelliğini başlattık. (…) Bu özelliği Türkçe olarak test ettikten sonra, tüm dünyada Türkçe dil ayarlarına sahip olan herkese sunmaya hazırız. Bu başarıyı dünyanın her yerindeki insanların Twitter’daki deneyimlerine yansıtmak amacıyla bu özelliği farklı pazarlarda ve dillerde de test etmeye devam edeceğiz.” diye bir açıklamada bulundu.

X