Kişisel veriler; belirli bir kanun maddesi ile özel olarak düzenlenmiş olan, işlenmesine yetkili kurumlar dışında müdahale yapılamayacak olan ve elde edilmemesi gereken verilerdendir. Doğal olarak da, telefonla konuşurken ses kaydetme durumunun da yasal olmadığı bilinmelidir.

Ciddi bir mahkeme için kanıt niteliğindeki bilgilerin kayıt içerisinde olması durumunda dahil, ses kaydının kullanılması ve kanıt olarak sunulması mümkün değildir. Bu bağlamda; telefonla konulurken ses kaydetmenin neden yasal olmadığı, ne şekilde yasal hale getirilebilecek olduğu ve nasıl ses kaydetme işleminin yapılacağı, öğrenilmelidir.

Telefonla görüşürken ses kaydı (telefon izinleri)

Telefonla görüşürken ses kaydı (telefon izinleri)

Telefonda Konuşurken Ses Kaydetme Neden Yasal Değildir?

İnsanlar, günlük hayat içerisinde, telefonla konuşurken veya diğer işlemlerini yaparken; kendilerine ait olan, ailelerine ait olan veya çalıştıkları işlerle alakalı olan verileri dışa vuruyor olabilirler. Ayrıca, özel olması gereken diğer durumlara dair konuşmaların da telefon üzerinden aktarılması mümkündür.

Bu yüzden, telefonla yapılan konuşmaların ses kaydına alınması, kişisel verilerin elde edilmesine dayanılarak yasaklanmıştır. Yalnızca bazı durumlar için telefonla konuşulanların kaydedilmesi söz konusu olurken, bu durumlar istisna olarak kabul edilir.

Telefonla görüşürken ses kaydı

Telefonla görüşürken ses kaydı

Telefonda Konuşurken Ses Kaydetme Hangi Durumlarda Yasal Olur?

Telefonla yapılan konuşmaların herhangi bir kayıt yöntemiyle elde edilmesi, çoğu durumda yasal değildir. Ancak, bazı istisnai durumlar için ses kaydı yapılabilir.

Bu durumlar şöyledir:

  • Herhangi bir kuruma ait müşteri temsilcileri arandığı zaman, hizmet kalitesinin kontrol edilmesi ve gereken denetimleri sağlamak amacıyla tüm görüşme kaydedilir.
  • Her iki taraf için de menfaat sağlaması amaçlanan, her iki tarafça bilinen ve kabul edilen durumlarda ses kaydı yapılabilir.
  • Eğitim amaçlı olan, eğitimcilerin en başından izin vermiş olduğu şekilde içeriklerin elde edilmesi için ses kaydı yapılabilir.
  • Savcılık tarafından açılmış olan bir dava sürecinde, delil olması amacıyla, devam eden bir mahkemeye kanıt sunmak amacıyla ses kaydı yapılabilir.

Bu durumların dışında kalan, özellikle de karşı tarafın rızası alınmadan gerçekleştirilen ses kaydı işlemleri suç teşkil edecektir.

Telefonla görüşürken ses kaydı (Kullanım koşulları)

Telefonla görüşürken ses kaydı (Kullanım koşulları)

Telefonla Konuşurken Ses Kaydetme Nasıl Olur?

Telefonla konuşurken ses kaydetmek için, öncelikle ses kayıt özelliğinin telefon üzerine yerleştirilmesi gerekir. Önceki yıllar içerisinde, her akıllı telefonun arama kısmında ses kaydına izin verilen bir alan bulunurdu. Bu alanın tercih edilmesi durumunda, karşı tarafın haberi olmaksızın konuşmalar kayıt altına alınırdı. Ancak; Kişisel Verilerin Korunması Kanunu sonrasında, her cihaz için yeni bir güncellemeye yer verilmiş ve telefon konuşmalarının kaydedilmesi ortadan kaldırılmıştır.

İLGİLİ MAKALE  Elektrik arıza numarası kaçtır?

Bu durumda, cihaz hafızasına yerleştirilecek olan yardımcı uygulama sayesinde, konuşma esnasında uygulamanın aktif olması sağlanır ve görüşmeler kaydedilecektir. Bir diğer yöntemde ise, telefonla yapılan konuşmalar, ses kaydetme niteliği olan ayrı bir cihaz tarafından kaydedilebilir. Her iki durumda da aynı görüşmeler kayıt altına alınacaktır.

Telefonla Konuşurken Ses Kaydının Yapılması

Akıllı cihazlar üzerinde yer alan uygulama indirme alanları, her türlü uygulamanın cihaz üzerine kurulması için imkan sağlayan alanlardır. Doğal olarak, telefon görüşmelerinin kayıt altına alınması için uygulama alanına giriş sağlanmalıdır. Aranacak uygulamalar kısmına ‘Telefon konuşma sesleri kaydedici’ yazılır ve ortaya çıkan uygulamalardan cihaz için en uygun olanı tercih edilir.

Daha sonra, cihaza indirilmiş olan uygulamaya giriş yapılır ve ‘Bu uygulamanın telefon rehberine, kişilere ve mikrofona erişmesine izin ver.’ sekmesine tıklanır. Uygulamanın doğrudan cihaz üzerindeki aramalara bağlanmasından hemen sonra, yapılan bir aramada, ekranda açık sekme olarak yer edinen ses kayıt tuşuna basılarak görüşmeler kaydedilebilir. Benzer şekilde, yapılan görüşme esnasında; görüşmeden gelen ve görüşme esnasında karşıya söylenen seslerin yeterli bir ses seviyesinde ayrı bir cihaza kaydedilmesiyle de kayıt oluşacaktır.

İzleyin: GÖRÜŞME KAYDI NASIL YAPILIR? (En İyi Görüşme Kayıt Programı)

Telefonla Konuşurken Ses Kaydetme Sonrası Neler Olur?

Telefonla konuşurken alınan ses kayıtları, bir tarafın şikayeti olmaksızın savcılık tarafından incelenmeye alınamaz. Yalnızca; hukukla alakalı ve siyasetle alakalı işler yürüten, tanınmış insan konumunda olan ve bu tür durumları taşıyan insanlar için ses kaydı doğrudan tespit edilebilir. Bu durumda, doğrudan savcılık tarafından soruşturmanın başlatılmasını sağlamak mümkündür.