Gelişen teknoloji, akıllı telefonları inanılmaz özelliklerle donattı. Fakat pil konusunda hala eksiğimiz var. Telefon ne kadar gelişmiş olsa da pil olmadan telefonlar bir hiçtir. Akıllı telefonlar çok fazla pil gücü isteyen teknolojilerle donatılmıştır. Fakat akıllı telefonlarda bulunan piller, hala 1 günü çıkarmakta zorlanmaktadır. Hal böyle olunca, akıllı telefonlardaki pil sorunları da ortaya çıkmaktadır. En çok görülen pil sorunlarından biri, pilin şarj olmaması. Bu yazımızda telefonunuzun neden şarj olmadığını anlattık.

Akıllı telefon pilleri şarj olmuyorsa sorun ne olabilir?

Son yıllarda gelişmiş pil teknolojileri üretilmektedir. Bu piller seviye bakımından çok tatmin etmese bile daha hızlı şarj olabilmektedir. Bu sayede akıllı telefonlarımızın şarjı bitse bile hızlıca şarj edebiliyoruz. Bu sayede pil sorunlarının birazcık da olsa önüne geçebiliyoruz. Artık her yerde priz bulabildiğimizden, akıllı telefonalarımızı şarj etme konusunda çok fazla sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak bu kadar şarj döngüsü pilleri eskitmektedir. Bu şarj döngüsü de pil seviyesindeki düşüşlere neden olmaktadır. Kısaca, her şarj döngüsü pili eskitmektedir. Ayrıca şarj aletlerini taktığımız şarj soketleri, çok fazla tak – çıkar işlemine maruz kaldığı için eskimektedir.

Telefonunuz gün içinde sürekli cep gibi tozların bulunacağı yerlerde durmaktadır. Bu yüzden şarj soketinizin içerisinde toz ve kirler birikmektedir. Şarj soketinde biriken kir ve tozlar, akıllı telefonunuzun şarj edilmesini engellemektedir. Eğer akıllı telefonunuzu şarja taktığınızda akıllı telefonunuz şarj olmuyorsa yapacağınız ilk iş, şarj soketini temizlemek olmalı. Şarj soketini temizlemek için bir kürdan yeterli olacaktır. Bu kürdan ile şarj soketindeki kirleri alabilirsiniz. Ancak çok fazla bastırmamanız gerekiyor. Eğer kürdanı sert bir şekilde şarj soketine sokarsanız, şarj soketindeki dişlere zarar verebilir ve şarj soketinizi kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Bu yüzden daha yumuşak hareketlerle bu tozları temizlemelisiniz.

Akıllı telefonlar, çok hassasa cihazlardır. Bu yüzden akıllı telefonalarımızı düşmekten korumaya çalışırız. Ama bir şekilde akıllı telefonlar yere düşmektedir. Bu düşüşlerin sonucu olarak pilde temassızlık sorunları olabilir. Bu yüzden telefonunuz pili algılamaz ve pilinizi şarj alıyor olarak göstermez. Bu sorunun çözümü genellikle pili tekrardan takmak oluyor. Fakat bu işlemi yapmanız için telefonunuzu açmanız gerekmekte. Son yılarda üretilen akıllı telefonların pilleri, cihazlara gömülü olarak üretmektedir. Bu yüzden akıllı telefonların arkasında herhangi bir kapak bulunmamaktadır. Bu yüzden vidalar ile telefonunuzu açmanız gerekmektedir. Daha önce bu işlemi yapmadıysanız, akıllı telefonunuzu bir telefon tamircisine götürmeniz gerekmektedir. Eğer yanlış bir işlem yaparsanız, akıllı telefonunuzu kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  PUBG oynatan telefonlar - PUBG mobile destekleyen 7 ideal telefon

Akıllı telefon pillerinin şarj olmaması bir yazılım hatası olabilir. Artık telefondaki her işlemi yazılım kontrol etmektedir. Eğer böyle hatalarla karşılaştıysanız, hemen telefonunuzun yazılımını kontrol etmeniz gerekmektedir. telefonunuzun pilinin şarj olmaması yazılım kaynaklı ise cihaz üreticiniz bu hatayı düzelten bir güncelleme yayınlamış olacaktır.

Akıllı telefonalarınızın pillerin şarj olmaması genellikle telefon kaynaklı olsa da bazen şarj aleti kaynaklı da olabilir. Elektrik hatlarındaki dalgalanmalar, şarj aletlerine zarar verebiliyor. Bu yüzden akıllı telefonunuzu şarja taktığınızda şarj olmayabiliyor. Eğer bir çok çözüm yöntemini denediyseniz, şarj aletini değiştirmeniz gerekmektedir. Fakat şarj aletini de değiştirmeniz işe yaramadıysa, bu yaşanan elektrik dalgalanmaları akıllı telefonunuzun piline zarar vermiş olabilir. Bu durumda ise akıllı telefonunuzda pil değiştirme işlemi yaptırtmanız gerekmektedir. Bu çözümlerden biri, akıllı telefonunuzun şarj olmama sorununu çözecektir.

X