Telefon kullanıcılarının yaşadıkları sorunların başında ısınma problemi vardır.  Teknolojinin hızlıca ilerlemesi, günümüzde telefon çeşitliliğinin giderek artmasına neden olmaktadır. Bu artıştan dolayı herkesin elinde farklı farklı telefon modelleri bulunmaktadır. Modeller her ne kadar farklı olsa da yaşanan sorunlar genel olarak aynıdır. Telefonun ısınması, birçok kişinin karşılaştığı durumlardandır. Peki, telefon neden ısınır? Telefon ısındığında ne yapılması gerekir?

Tüm bu sorularınızın cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Hayatımızın tam merkezinde olan telefonlar, en sık kullanılan teknolojik aletlerdir. Bu nedenle telefonun zarar görmesi, hem maddi hem de manevi bir zarar oluşturabilir. Isınma sorunu, genel olarak karşılaşılan bir durumdur. Ancak birçok kişi bu sorunun neden kaynaklandığını tam olarak bilememektedir. Bu yazıyı okuduğunuzda telefon ısınmasına neden olan durumları daha net bir şekilde öğreneceksiniz.

Telefon neden ısınır?

Telefon neden ısınır?

Batarya Sorunu

Telefonun ısınmasına neden olan durumların başında batarya sorunu gelmektedir. Bataryada yaşanan sorunlar, telefonunuzun hızlı bir şekilde ısınmasına neden olur. Eğer bataryadan kaynaklanan bir durum söz konusuysa, telefonun arka kısmında ısınma gerçekleşir. Bataryanın olduğu bölgede yoğun bir ısınma meydana gelir. Bataryanız arızalıysa bu telefonunuzun arızalı olduğu anlamına gelmez. Bundan dolayı ısınma sorunu yaşadığınızda paniklemenize gerek yoktur. Batarya değişimi ile bu sorunu kökten halledebilirsiniz. Eğer cihazınızın bataryası kolay bir şekilde çıkıyor ise bataryayı kontrol edebilirsiniz. Batarya özellikle şişmişse, ısınmaya neden olan durum kesinlikle bataryadır.

Telefon Sorunu

Telefon ısınmasına neden olan durumlardan bir diğeri, telefonun kendinden kaynaklanan sorunlardır. Eğer telefonun kendinde bir sorun varsa yine cihazın arka bölgesinde ısınma meydana gelir. Ancak bu ısınma tam olarak batarya bölgesinde değildir. Bataryaya yakın bölgelerde gerçekleşen ısınma, telefonda bir sorun olduğuna işaret eder. Özellikle telefonun kulağa denk gelen bölgesinde yaşanan ısınma, daha ciddi bir sorunun habercisidir. Bu durum donanımsal sorunların bir işaretidir. Bu gibi durumlarda telefonunuzu yetkili bir servise götürmeniz gerekir. Aksi halde cihazınızı kullanamayabilirsiniz.

Uzun Süre Telefon İle Oynama

Telefonlara hemen hemen her türlü oyunun yükleniyor olması, telefonla daha fazla zaman geçirilmesine neden olmuştur. Uzun süre boyunca telefonla oynadığınızda telefon ısınması yaşanabilir. Bu nedenle oyun sürelerinizi kısa tutmalısınız. Belli zaman aralıklarında oyun oynamalısınız. Aşırı oyun oynamak, cihazınızı hızlı ve çok fazla ısınmasına neden olur. Bu durumlarda yapmanız gereken en iyi şey, oyundan çıkarak telefonunuzu dinlendirmektir.

Telefon ısınma

Telefon ısınma

Telefonun Yeterince Hava Almaması

İlk duyduğunuz zaman size garip gelse de telefonunuzun da hava almaya ihtiyacı vardır. Özellikle de yaz mevsimi geldiğinde telefonunuz daha sık ısınmaya başlar. Bunun nedeni, telefonun yeterince hava almamasıdır. Telefonunuzu uzun süre boyunca cebinizde tutmamalısınız. Eğer bu süre uzun sürerse telefonunuz ısınmaya başlar. Belli aralıklarla telefonunuzu cebinizden çıkararak ısınmaya engel olabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Taksitli telefon nasıl alınır?

Arka Plan Uygulamalarının Açık Kalması

Arka plan uygulamalarının açık kalması, telefonunuzun ısınmasına neden olur. Uygulamalardan çıkış yaptığınız zaman arka plandan da çıkış yapmayı unutmamalısınız. Böylece ısınmaya engel olursunuz. Eğer uygulamalar sürekli arka planda kalırsa şarjınız da bozulabilir. Bu bozulma bataryanın ısınmasını tetikler. Bu yüzden arka plan uygulamalarını silmeye özen göstermelisiniz.

Seyredin: Telefon ısınma sorunu (%100) Çözüm! – Telefon neden ısınır?

Telefonun Isınması Nasıl Engellenir?

Telefonun ısınmasını engellemenin bazı yolları vardır. Bu yollar şunlardır:

  • Telefonun ısınmasına neden olan uygulamaları kaldırın.
  • Arka planda açık kalan uygulamaları sürekli olarak kapatın.
  • Telefonunuzu güneş ışığına koymayın.
  • Boyutu yüksek olan uygulamaları telefonunuza indirmeyin.
  • Ekran parlaklığınızı yüksek kullanmayın.

Telefonunuz aşırı derecede ısındığında uçak moduna geçerek soğutma yapabilirsiniz. Ayrıca cihazınızı şarja taktığınız zaman kullanmamaya özen gösterin. Çünkü cihaz şarjdayken kullanım yapmak, telefonun ısınmasına neden olur. Telefonunuzun hafızasını doldurmamaya çalışın. Telefonda ısınma çok aşırı seviyelere ulaşırsa teknik servise gitmeniz gerekir. Cihazınızın kullanımına devam edebilmek için ısınmaya karşı dikkatli olmalısınız. Bilinçsiz bir kullanım yapmamalı, telefonunuzu gerektiği şekilde kullanmalısınız. Isınma sorunu ilerledikçe telefonunuz donabilir ya da kasabilir. Donma ve kasma sorunları ile cihazınızın eski işlevselliği kayıp olur.

Video: Telefonu soğuttuğunu iddia eden uygulamayı denedik!