Artık hayatımız, tamamıyla internete bağlı. Bir yere gittiğinizde, diret olarak Wi-Fi şifresini istiyorsunuz. Bununla birlikte işlerimizi de internet üzerinden halletmekteyiz. Ayrıca çoğu işletme, internet sayesinde varlıklarını sürdürebiliyor. İnternet, artık her evde bulunan bir teknoloji. Bu teknolojiyi de kablosuz bir şekilde kullanabiliyoruz. Ancak kablosuz internetin de belirli dezavantajları olabiliyor. Bu kablosuz internet bağlantısı, sinyaller üzerinden yapıldığı için kapsama alanı sıkıntıları çekilebiliyor. Kablosuz Wi-Fi sinyalleri nedeni ile de internetten istediğimiz verimi alamayabiliyoruz. Bu yazımızda sizlere internet bağlantısını hızlandıracak birkaç farklı öneriden bahsettik.

Kablosuz bağlantı hızını arttırma yöntemleri

Artık akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, oyun konsolları ve akıllı TV’ler kablosuz internet bağlantısına ihtiyaç duymakta. Ancak evinizdeki kablosuz bağlantı sinyalleri iyi bir şekilde iletilmiyor olabilir. Bu durum da internet bağlantınızın daha yavaş olmasına sebep olabiliyor. Ancak yapacağınız bazı teknikler ile birlikte Wi-Fi sinyallerinin gücünü arttırarak, internet hızınızı maksimize edebilirsiniz. Gelin hep birlikte Wi-Fi sinyal gücünü nasıl arttırabileceğinize bakalım.

Modem için uygun bir nokta belirleyin

Wi-Fi sinyallerini arttırmak için en masrafsız teknik, tabii ki de modemi doğru bir yere konuşlandırmaktır. Eğer modeminiz, doğru olmayan ve çevresi duvarlar ile kaplı bir yerde duruyorsa, internetinizden istediğiniz verimi alamayacaksınızdır. Bununla birlikte DECT telefon, mikrodalga fırın, bluetooth cihazlar, ahşap döşemeler, dekoratif amaçlı duvar kaplamaları Wi-Fi sinyallerinizi azaltabilir. Bu yüzden modemi koyduğunuz yerin açık bir alanda ve çevresinde saydığımız eşyaların olmaması gerekiyor.

Güçlü bir anteni olan modem kullanın

İnternet hızınızı etkileyen en büyük faktörlerden biri de modemin antenidir. Eğer kullanmış olduğunuz modemin anteni güçsüz ise internetinizden istediğiniz verimi alamayacaksınız. Bununla birlikte antenlerin sinyalleri yayma biçimi de oldukça önemli. Eğer modeminizin anteni sinyalleri dairesel bir biçimde yaymaktaysa, duvar köşelerine bu modemi konuşlandırmak gereksiz Wi-Fi sinyal kaybına neden olacaktır. Bu yüzden modemi konuşlandıracağınız yer köşe bir yer ise kesinlikle dar açılı sinyal yayan bir anteni tercih etmeniz gerekmektedir.

Wi-Fi sinyal güçlendirici kullanın

Wi-Fi sinyal güçlendiricileri, modeminizden çıkan Wi-Fi sinyallerinin güçlenmesini sağlayan cihazlardır. Eğer eviniz oldukça büyük ise bu tür Wi-Fi güçlendirici cihazları tercih etmeniz gerekebilir. Bu sayede de Wi-Fi sinyallerini çok daha sağlıklı bir şekilde alabilir ve internet kullanımınızda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  İnternetten kolay para kazanma yöntemleri

Modem yazılımını güncel sürüme alın

Modeminiz ne kadar kaliteli olsa da modemler de küçük bir bilgisayar odluğu için onların da belirli bir yazılımları bulunmaktadır. Bu yüzden de modemlerinizin yazılımlarını sürekli olarak kontrol etmeli ve en güncel yazılımı modeminize kurmanız gerekmektedir.

Cihazlarınızı kontrol edin

Eğer internet hızlarında sorunlar yaşıyorsak, suçu genellikle modeme atmaktayız. Ancak bazı durumlarda suç, interneti kullandığımız cihazlarda olabiliyor. Bu yüzden de satın aldığınız telefonlardaki Wi-Fi sinyal alıcı özelliklerini iyi bir şekilde inceleyin. Düşük kaliteli cihazlarda kullanılan Wi-Fi alıcıları kalitesiz olabiliyor. Bu yüzden de Wi-Fi sinyallerinde sorun olmasa bile, cihazınız kötü olduğu için internet hizmetinizden en verimli bir şekilde faydalanamıyorsunuz.

En iyi modem listesi

Bir modem satın alırken, bazı detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk detay ise modemin ne kadar güçlü antenlere sahip olduğu. Çünkü siz operatörünüzden ne kadar hızlı bir hizmet satın alıyor olsanız bile, modeminizin antenleri güçsüz olduğu için o hızlara erişemeyebilirsiniz. Bunun yanında, modemin yazılımının güncellendiği ve hala yeni sürümler aldığı bir modeli tercih etmeniz, modemi daha uzun yıllar boyunca kullanabilmenizi sağlayacaktır. Bütün bunlar ile birlikte modeminizin darboğaza girmediğinden emin olmanız gerekiyor. Bu yüzden modem satın alırken, belirli detayları incelemeli ve çoklu cihaz kullanımlarında modeminiz yine aynı performansı vermeli. 2022 yılının en iyi modemleri şu şekildedir:

En iyi modemler

Tp-Link Archer VR2800

Keenetic Hero KN-2410

Tp-Link Archer VR2100

Keenetic Extra KN-2111

ASUS DSL-AC51 DualBand

Tp-Link Archer VR300

Tp-Link Td-W9970

Zyxel VMG1312-T20B

Zyxel VMG1312-T20B

Tenda D301

X

Etiketlendi:

,