Steam içerisinde birçok oyunun bulunduğu 2003 yılında Valve tarafından kurulan bir dijital oyun dağıtım platformudur. Oyun ücretliyse önce satın alınıp indirilir. Oyunu satın almak için herhangi bir ücret gerekmiyorsa direkt indirme işlemi başlatılabilir. Ancak oyun indirirken indirme hızından dolayı oyunu indirme süresi artabiliyor. Oyuncular ise bu durumun önüne geçip bir an önce istedikleri oyunu hızlıca indirebilmek adına Steam’de indirme hızını artırmanın yollarını arıyor.

Steam İndirme Hızı Arttırma Yöntemleri

İndirme hızını artırmak için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerin işe yarama olasılığı oldukça azdır.

Bu yöntemler şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İndirme bölgesi değiştirmek
 • İnternet ile kullanılan öteki programları kapatmak
 • Wi-Fi yerine LAN bağlantısı denemek
 • Bant genişliğini sınırsız hale getirme

Bu yöntemlerden özellikle indirme bölgesini değiştirmek en çok işe yarayan yöntem olarak göze çarpar.

Steam İndirme Bölgesi Değiştirme

Oyun indirirken karşılaşılan indirme hızının yavaşlaması sorunu genelde ülke altyapısından kaynaklanan bir sorundur. Altyapısı olan bir bölgedeyseniz gayet hızlı ve kolay bir şekilde istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz. Ancak altyapısı pek de iyi olmayan bir bölgedeyseniz Steam indirme bölgesini değiştirmek işinize yarayabilir. Steam indirme bölgesi değiştirme oldukça basit bir eylemdir. Bölgeyi değiştirmek için sırası ile şu adımlar uygulanmalıdır:

 • Öncelikle Steam’i açıp sol üst köşedeki Steam kısmına tıklayarak Ayarlar’a gidilmelidir
 • Sonraki adım ise ayarlar penceresi bölümündeki İndirmeler kısmına tıklamaktır.
 • Bu tıklama işleminden sonra indirme bölgesi ayar bölümünden bölgeye tıklayıp Turkey-İzmir, Turkey- Istanbul veya Turkey-Ankara seçeneklerinden birini işaretlemektir.

Bu işlemden sonra oyun indirme hızı oldukça artacaktır. Bulunduğunuz şehre yakın olanı seçmek yerine 3 bölgeyi de ayrı ayrı deneyerek hangisinin daha hızlı olduğunu bulmanız indirme hızınızı iyice artıran etkenlerden biri olur.

Video: STEAM İNDİRME HIZINI 3 KATINA ÇIKART ! %100

Steam Bant Genişliğini Sınırsız Hale Getirme

İndirme hızına olumlu yönde etki edecek yöntemlerden bir diğeri de bant genişliğini sınırsız hale getirmektir. Kolayca yapılabilecek bir işlem olan bant genişliğini sınırsız hale getirme yine Steam uygulamasının Ayarlar kısmından yapılır. Ayarlar paneline gittikten sonra indirme kısıtlamaları kısmına tıklamak gerekir. ”Açılan pencerede bant genişliğini kısıtla” yazan bölümün yanında tik varsa kaldırmanız indirme hızını artırır. Eğer tik yoksa herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur.

Steam'e öncelik verme

Steam’e öncelik verme

LAN Kablosu ile Bağlantı Kurma

İndirme hızını artırıcı yöntemlerden üçüncüsü ise bilgisayarı direkt olarak LAN kablosu ile internet modemine bağlamak olacaktır. Herhangi bir ağa bağlı olmadan direkt olarak internet vericisi ile bağlı olan cihaz bu sayede indirme işlemi dahil her şeyi daha hızlı yapar. Ayrıca Steam veya herhangi bir yerden indirme işlemi yaparken indirilen cihazdaki internet kullanan öteki programları kapatmak ve aynı internet ağına bağlı olan cihazları ağdan çıkarmak indirme işleminin hızına olumlu yansır.

İzleyin: Steam İndirme Hızını Arttırmak

Steam indirme hızı arttırma yolları:

 • Yol 1: İndirme bölgesini değiştirin.
 • Yol 1: Bant genişliğini sınırsız yapın.
 • Yol 3: Wi-Fi yerine LAN bağlantısı deneyin.
 • Yol 4: İnternet kullanan diğer programları kapatın.

 

Etiketlendi:

, , ,