Akıllı telefon piyasasının zirvesinde yer alan Apple, her yıl olduğu gibi yeni model iPhone çıkartmaya başlayacak. Fiyat pahalılığı nedeni ile çoğu kişi ise son model bir iPhone satın alamıyor. Ancak Apple bu sorunu çözebilmek için iPhone FE adında yeni bir model üzerinde çalışmalara başladı. Daha ucuz malzemeler ile üretilecek olan bu akıllı telefon modeli, ana model iPhone’lara göre çok daha ucuz bir fiyattan satılacak. Tabii ki de bu ucuz iPhone modelinin özellikleri, serinin üst segmenti olan modellerden daha düşük bir seviyede olacak. Bu yazımızda sizlere, Apple’ın iPhone FE adındaki ucuz akıllı telefon modelinin özelliklerinden bahsettik.

iPhone FE nedir?

Bildiğiniz gibi Apple, bir süredir ana modelleri dışında farklı model bir iPhone modeli daha üretmekteydi. Bu iPhone modeli ise SE olarak geçiyordu. SE modeli, ana modellere göre daha düşüş özellikler ile gelen orta segment bir iPhone modelidir. Bu modeldeki “SE” ibaresinin açılımı ise “Special Edition” olarak geçmektedir.

iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max

Apple, iPhone SE’ye göre biraz daha düşük bir iPhone modeli üzerinde çalıştıklarını duyurdu. bu iPhone modeli ise fiyat olarak bayağı bir farklı olacak. Türkiye pazarında da satılacak olan bu iPhone modelinin fiyatının 6 bin TL civarında olması bekleniyor. Yapılan haberle göre iPhone FE olarak tanıtılacak bu iPhone modelinin “FE” ibaresi, “Fan Edition” isminin bir kısaltması olarak düşünülüyor. Bu iPhone modelinin fiyatları da tabii ki de diğer iPhone modellerine göre çok daha ucuz olabilecek. Apple bu hamle ile fiyatlardan dolayı Apple marka akıllı telefon alamayanlarında iPhone sahibi olmasını sağlayarak, pazar payını genişletmiş olacak.

iPhone FE’nin özellikleri nasıl olacak?

Apple, bu iPhone modelinde de kendi üretmiş olduğu işlemci çiplerini kullanacak. Yapılan habere göre ise bu çip Bionic 13 olacak. Son çıkan iPhone 13 modelinde ise Bionic 15 ismindeki yonga setine yer verilmişti. Bu işlemciye destek olacak olan RAM ise 2 GB olacağı şeklinde haberlere yer verildi. Söz konusu fiyattan satılacak olan bir iPhone modeli için bu özellikler oldukça iyi gibi. Ancak kullanıcılar bu iPhone modelinin depolama alanından şikayetçi olabilir. Keza bu iPhone modeli tek bir depolama seçeneği ile satışa sunulacak. Bu depolama seçeneği de 64 GB olacak.

İLGİLİ MAKALE  iPhone şarj portunu kaldırıyor. iPhone'larda kablosuz şarj dönemi başlayabilir

Tasarım olarak ise iPhone FE, daha çok geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülmüş olan iPhone XR modeline benzeyecek. Yine tek kameralı bir şekilde gelecek olan bu iPhone modelinin ise kamerasının kaç megapiksel olduğu henüz net değil. Ancak tahminlere göre u akıllı telefon modelinin kamerası, 13 megapiksel olacak ve iPhone SE ile aynı kamera sensörünü kullanacak. Bunlara ek olarak iPhone FE modelinde FaceID özelliği yer alamayacak. Bu modelde sadece TouchID’ye yer verecek olan Apple, parmak izi sensörünü telefonun yan kısmında bulunacak olan güç tuşuna gömülü bir şekilde getirmeyi planlıyor.

Bu akıllı telefon modelinde maliyetin düşürülmesi için plastik malzemeler kullanılacak. Normalde iPhone denildiğinde, alüminyum kasalı bir telefon canlanıyor aklımızda. Ancak maliyetlerin düşürülebilmesi için bu tür maleler yapılmalı. Tahminlere göre ise bu akıllı telefon modeli, iOS 16 sistemi ile piyasaya çıkacak ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 250 dolardan satışa çıkacak. 6 bin TL civarında olan fiyat tahmini ise ilerleyen aylarda değişebilir. Eğer dolar kuru yükselmeye devam ederse, bu akıllı telefon modelinin de fiyatı yükselecektir. Ancak şimdiki dolar kuru ve vergilendirme sistemine göre, iPhone FE modelinin Türkiye pazarındaki satış fiyatı 6 bin TL olarak düşünülmektedir.