Snapchat dünya çapında çok geniş kullanıcı kitlesine sahip olan ve sevilen bir sosyal medya platformudur. Snapchat kullanıcıları platform üzerinden anlık olarak mesajlaşabileceği gibi birbirlerine karşılıklı olarak “snap” olarak adlandırılan fotoğraflar ve kısa videolar atabilme imkanına sahiptirler.

Ancak snapchat kullanıcıları bazı durumlarda beklemede sorunuyla karşı karşıya kalmakta ve bunun ne anlama geldiği merak edilmektedir. Sizler de aynı sorunla karşılaşmış ve Snapchat beklemede ne demek sorusuna yanıt arıyorsanız cevabı bu yazıda bulabilirsiniz.

Öncelikle bu sorun genellikle bir kişiye snap veya mesaj attığınız zaman ortaya çıkmaktadır ve bunun birtakım farklı nedenleri olabilir.

İnternet Bağlantısı Sorunu

Zayıf bir internet bağlantısına sahip olduğunuz durumlarda tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi gönderdiğiniz mesajlar ve snaplar geçici olarak gönderilemiyor ve bu yüzden beklemede gözüküyor olabilir.

Bunun için güçlü bir internet ağına sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer zayıf bir bağlantınız varsa mesajların gönderilmesi biraz zaman alabilir.

Alıcının sizi arkadaş olarak eklememiş olması

Snapchat uygulamasında ikili iletişim kurmanın yolu iki tarafından birbirini arkadaş olarak eklemiş olmasıdır. Karşı taraf sizi arkadaş olarak eklemediği sürece gönderdiğiniz mesajlar beklemede olarak çıkacak ve alıcıya ulaşmayacaktır. Yani siz ne kadar mesaj atarsanız atın alıcı taraf sizi eklemediği sürece mesajları görmeyecektir.

Bunu anlamak için alıcının sohbet bölümüne tıklayıp sizi arkadaş olarak ekleyip eklemediğini görebilmeniz mümkündür. Karşı taraf sizi arkadaş olarak eklemediği taktirde gönderdiğiniz mesaj istekleri de 30 gün bekledikten sonra otomatik olarak kaybolmaktadır.

Karşılıklı olarak arkadaş olduğunuz takdirde ise mesajlarınız alıcıya ulaşmaya başlayacaktır. Bunun dışında daha önce arkadaşınız olan ve mesajlaştığınız bir kişiye gönderdiğiniz mesajlar daha sonra beklemede olarak çıkmaya başladıysa karşı taraf sizi arkadaşlarından çıkarmış olabilir. Bu durumda tekrar iletişim kurabilmeniz için yeniden arkadaş olmanız gerekir.

Alıcının sizi engellemesi

Snapchat de tıpkı diğer sosyal medya platformları gibi kullanıcıların istemedikleri başka kullanıcıları engellemesine imkan tanır. Ama bir kullanıcı tarafından engellendiğinizde bu doğrudan size bildirilmez. Karşı taraf tarafından engellenip engellenmediğinizi anlamanın tam olarak net bir yöntem olmamakla birlikte iki yolu vardır:

İLGİLİ MAKALE  Konjektör ne demek? Konjektör arızası hakkında bilmeniz gerekenler

kullanıcının “bitmoji” olarak adlandırılan resmine tıklamak. Eğer tıkladığınızda kullanıcının profil fotoğrafı görünmüyorsa engellenmiş olma ihtimaliniz yüksektir.

Sohbet sekmesinin sağ üst köşesinde yer alan arkadaş ekle butonuna tıklayıp kullanıcıyı arattığınızda arama listesinin de adı çıkmıyorsa yine engellenmiş olduğunuz anlamına gelmektedir. Engellendiğiniz taktirde ise gönderdiğiniz mesajların karşı tarafa ulaşması maalesef mümkün değildir.

SnapChat

SnapChat

Alıcının hesabını silmiş olması

Her ne kadar yukarıda saydığımız sebepler alıcı tarafından engellenmiş olabileceğinizi gösteren işaretler olsa da bu durumların varlığı aynı zamanda kullanıcının snapchat hesabını silmiş ve kapatmış olabileceğinin bir göstergesi anlamına da gelebilir.

Maalesef mesajlarınızın beklemede olmasının sebebinin alıcı tarafından engellenmiş mi yoksa hesabın silinmiş mi olmasından kaynaklandığını net bir şekilde tespit etmenin yolu yoktur. Bunu anlamanın tek yolu yeni veya farklı bir snapchat hesabından kullanıcıyı aratmaktır.

Eğer başka bir hesapta kullanıcıyı bulabiliyorsanız engellendiğiniz anlamına gelmekle birlikte eğer farklı bir hesapla da kullanıcıyı bulamıyorsanız kullanıcının snapchat hesabını kapatmış olduğu anlamına gelmektedir.

X