Kripto paraların dünya gündeminde oldukça öneli bir yeri bulunuyor. Bununla birlikte Metaverse teknolojisi de her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Metaverse dünyalarının gelişmesi ile brilikte ise yeni bir varlık olan NFT’ler piyasaya sürülmeye başlandı. Dijital sanat eserleri olan bu NFT’ler, birçok farklı dosya formatında olabilmektedir. Ancak genellikle NFT eserler, JPG ya da PNG formatında olmaktadır.

NFT eserler sayesinde birçok insan, kar elde edebiliyor. Dünyada tek olan bu eserler, belirli blok zincirlerinde saklı olarak şifreleniyor ve diğer insanlar bu eserleri kopyalasalar bile asla ticari amaçlar ile kullanamıyor. Bu yazımızda sizlere, NTF’nin ne odluğunu ve nasıl NFT yapılabileceğinden bahsettik.

NFT nedir?

NFT, dijital sanat eserlerine verilen addır. Non-Fungible Token açılımının kısaltması olan NFT, takas edilemez jeton anlamına gelmektedir. NFT’ler Bitcoin gibi kripto paraların kullandığı blok zinciri teknolojisinden yararlanmaktadır. Ancak NFTlerin kripto paralardan ayrılan en önemli özelliği, değiştirilemez ya da takas edilemez olamsı. Değiştirilemez tokenler, basitçe birbirlerinden ayrılabilmeleri ve doğrulanabilmeleri için özel olarak hazırlanmaktadır. Genel olarak Ethereum altyapısında oluşturulan bu tür dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 belirteçlerinin standartlarına uygun olarak hazırlanmaktadır.

ERC-721 standardı nedir?

ERC-721, Ethereum blok zinciri üzerinde eşsiz Token’lerin nasıl oluşturulacağını anlatan bir sistemdir. ERC-721 ile oluşturulan Token’lerin her biri eşsiz olmaktadır.

Erc-1155 standardı nedir?

Video oyun sektörü için düzenlenen bu sistem, oyun içi alışverişlerde güvenliği arttırmak için geliştirilen bir sistemdir.

NFT eserler nasıl oluşturulur?

NFT eserleri herkes oluşturabilir. Pek çok platform, NFT oluşturulmasını ve bunu satmanızı sağlayabilen sistemlere sahip. Ancak NFT oluşturmak için dijital bir cüzdan oluşturmanız, biraz da Ethereum ve içeriğinizi yükleyerek NFT kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazar yerine bağlantı kurabilmeniz lazım. NFT eserleri oluşturmanızı sağlayan platformların genel olarak belirli prosedürleri bulunuyor. Ancak çoğu platformun sunmuş olduğu prosedürler, birbirleri ile benzerdir. NFT eser oluşturabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor.

 • Dijital içeriğinizi ilgili pazar yerine yükleyin
 • Ardından ekrandaki komutları takip ederek içeriğinizi NFT dijital varlığa dönüştürün
 • İçeriğinize ait bir tanıtıcı metin yazın
 • Önerilen bir fiyat belirleyin ve NFT eserinizin satılmasını bekleyin
İLGİLİ MAKALE  Metaverse dolandırıcılık mı, yatırım mı? Metaverse evreni. Başlat: Ready Player One filmi neler olacağını gösteriyor

NFT’ler nerelerde paylaşılıp satılabilir?

NFT eserleri paylaşıp satabileceğiniz birçok farklı mecra bulunmakta. Bu mecralara kendi dijital kripto para cüzdanlarınızı bağlamanız gerekiyor. Daha sonra ise oluşturmuş olduğunuz NFT eserleri blok zincirleri içerisinde sertifikalandırmalı ve pazar yerine çıkarmanız gerekiyor. NFT dijital varlıklarınızı paylaşıp satabileceğiniz platformlar şu şekildedir:

 • BakerySwap
 • Mintable
 • OpenSea
 • Foundation
 • VIV3
 • Nifty Gateway
 • Rarible
 • SuperRare
 • Axie Marketplace

Satılan NFT’ler bir serinin parçası olabiliyor ya da tek çeşit olabiliyor. Örnek olarak vermek gerekirse, bir maymunun farklı kıyafetleri ile oluşturulmuş olan NFT serisi mevcut. Bununla beraber NFT eserler tek bir çeşitte olabiliyor. NFT eserlerin tek olması, bu tür dijital varlıkların oldukça değerli olmasına neden oluyor. Ülkemizde ise NFT eserler ile ilgilenen birçok farklı isimler bulunuyor. Cem Yılmaz, kendi NFT eserlerini üretip sattı. Bununla birlikte Kripto para sanatçısı olarak tanınan Murat Pak, NFT eserlerleri sayesinde 1 milyon dolar kazandı.