Dünya üzerinde en çok kullanılan iletişim uygulamalarından biri olan WhatsApp, 2021 yılında yaşadıkları “Gizlilik sözleşmesi” krizinin sonuçlarını yok etmeye çalışıyor. 2022 yılının başından beri sürekli olarak yeni özellik duyurusu yapan WhatsApp, bu yeni özellikler ile beraber WhatsApp uygulamasının kullanıcı deneyimin oldukça üst bir seviyeye taşıdı. Son aylarda yapılan WhatsApp Business ile ilgili yapılan güncellemeler, işletme sahiplerinin oldukça hoşuna gitti. Bu yazımızda ise sizlere, WhatsApp kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği o özelliğin detaylarından bahsedeceğiz.

Avatarlar geliyor

Artık birçok sosyal medya uygulamasında avatar özelliği yer almakta. avatarlar, bizlerin sosyal medyadaki bir kopyamız gibi. Bu avatarlar sayesinde eğlenceli vakitler geçirebiliyor ve arkadaşlarımızla sosyal medya üzerinden eğlenebiliyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda Instagram’a gelen bu özellik, Instagram kullanıcıları tarafından çok beğenilmişti. Özelliğin gelmesinden sonra ise Instagram kullanıcıları, hemencecik kendi avatarlarınız hazırlamaya başladı. Yapılan bu avatarlar ise hem profil fotoğrafı olarak kullanılabiliyor hem mesajlarda çıkarma olarak atılabiliyor hem de Instagram hikayelerinde eğlenceli pozlar verilebiliyor.

WhatsApp’ta aynı mantıkla çalışan bir avatar sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürmekte. Tahminlere gele gelecek olan bu avatar, Snapchat’in Bitmoji’si gibi istediğimiz şekilde özelleştirilebilecek. Ayrıca bu avatarlar ile beraber yazışmalar esnasında eğlenceli çıkartmalar atabilecek ve profil bilgilerimizin görüntülendiği sayfada, profil fotoğrafı yerine avatarlar kullanılabilecek.

Şu an için WhatsApp avatar özelliği, test aşamasında. belirli beta kullanıcılarına sunulmuş olan bu özellikler, birkaç hafta sonra tüm WhatsApp beta kullanıcılarına sunulacak. Normal kullanıcılar ise bu özelliği en az 1 ay daha beklemek durumunda kalabilir. Ancak test aşamasında herhangi bir olumsuz durum meydana gelmezse, çok daha kısa bir süre içerisinde WhatsApp’ın avatar özelliği tüm kullanıcılara sunulabilir. Bunu ilerleyen vakitlerde öğrenceğiz.

Gizlilik özelleştirmeleri

WhatsApp, 2022 yılından itibaren gizlilik ayarları özelleştirmeleri güncellemelerini yayınlıyor. Yapılan son haberlere göre ise WhatsApp’taki son görülmeyi de artık istediğimiz kişilere açıp kapatabileceğiz. WhatsApp’taki gizlilik ayarlı sayesinde, uygulama içerisindeki görünürlülüğümüzü düzenleyebiliyoruz. yapılan bir başka habere göre ise WhatsApp’taki çevrimiçi durumu da aynı son görülme gibi özelleştirilebilecek. Bunu sebebi ise bazı kullanıcılar, uygulamaya giriş yaptıklarında diğer kişiler tarafından çevrimiçi görünmek istememeleri. Gelecek olan bu özellikler sayesinde, WhatsApp’ta artık görünmez olabileceğiz.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp'ta 'hayat kurtaran' ipucuları

Söz konusu olan bu gizlilik özellikleri, hala test aşamasında. Fakat yapılan haberelere göre bu özellikler, çok kısa bir süre içerisinde tüm WhatsApp kullanıcılarına yayınlanacak. Bildiğiniz gibi WhatsApp, 2022 yılını dolu dolu geçirmek. En çok üzerinde durduğu konusu ise güvenlik ve gizlilik. Bu yüzden de yeni yayınlanacak olan gizlilik özellikleri testlerine ağırlık veriyor. Ayrıca büyük ve kalifiyeli bir ekip ile çalışan WhatsApp, bu tür gizlilik ve güvenlik özelliklerinin bir açığı çıkmaması için elinden geleni ardında koymuyor.

Tepkiler güncelleniyor

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’a oldukça eğlenceli bir özellik eklendi. yeni eklenen bu özellik sayesinde WhatsApp mesajlarına, emoji ile tepki verebiliyoruz. Bu özelliğin gelmesini ise en çok Instagram kullanıcıları sevindi. Çünkü Instagram’da olan bu özellik, mesajlaşma konusunda kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.

Yeni gelen bu özellik sayesinde gelen mesaja 6 farklı emoji ile tepki verebiliyorsunuz. Ancak WhatsApp bu emoji sayısını arttırmak istiyor. Çünkü WhatsApp kullanıcıları, bu emoji sayısını oldukça az bulmakta. Yeni gelecek özellik sayesinde, artık gelen mesajların hepsine istediğimiz emoji ile tepki verebileceğiz.