Ülkelerde telefon fiyatları farklılık gösterebilir. Bazı ülkelerde telefon fiyatları oldukça düşükken bazı ülkelerde fiyatlar fazladır. Bunun nedeni her ülkenin telefon veya diğer teknolojik aletler üzerindeki vergilendirme oranlarıdır.

Bazı ülkeler telefonlar üzerindeki vergi oranını fazla tutarken bazı ülkeler de daha az olabilir. Zaman zaman telefon satın almak için ülke değiştiren insanların olduğuna şahit olabiliriz. Ancak yurtdışından satın alınan telefonlar için uygulanan bazı yasal prosedürler vardır. Bu yasal prosedürlerine ve işlemler için ayrılan sürelere çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ülke için bu prosedürler ve ayrılan zamanlar farklılık gösterebilir.

Kıbrıs’ta Telefon Fiyatları Ülkemize Göre Daha Mı Ucuz?

Her ülkenin teknolojik ürünler için vergilendirmesi farklılık gösterir. Ülkemiz içinde bu durum söz konusudur. Gerek yaşam zorluğu gerekse bu vergilendirmelerin fazla gelmesinden dolayı telefon fiyatları fazla olabilir. Bu gibi durumlarda insanlar başka ülkelerden telefon satın almayı tercih edebilirler. Kıbrıs’ta telefonlar için belirlenen verdi ülkemize göre daha düşüktür. Bundan dolayı telefon fiyatları daha uygundur.

Galaxy S20 Fe Infinity

Galaxy S20 Fe Infinity

Neden Kıbrıs’tan Telefon Alınmalıdır?

Kıbrıs’tan telefon almanın en başta gelen nedeni fiyatların ülkemize göre daha uygun olmasıdır. Ancak bazı yurtdışı ülkelerinde bu durum Kıbrıs’tan daha uygun fiyatlara telefon satın alınabilir. Bu durumda diğer tercih sebepleri devreye girer. Kıbrıs hariç olmak üzere diğer yurtdışı ülkelerinden telefon satın alırsanız uyulması gereken yasal prosedürlere uymanız gerekecektir.

Kıbrıs hariç olmak üzere başka bir ülkeden cep telefonu alarak ülkemize girmeniz durumunda telefonunuzu kaydettirmeniz gerekmektedir. Bu kayıt işlemi için verilen süre en fazla 60 gündür. 60 gün içerisinde kayıt ettirilmemesi durumunda telefon kullanıma kapatılır ve bu durumun kesinlikle geri dönüşü yoktur. Satın alınan telefon tamamen işlevsiz ve kullanılamaz hale gelir.

Kıbrıs’tan alınan cep telefonlarında bu durum söz konusu değildir. Herhangi bir kayıt gerekmeksizin telefon süresin olarak kullanılabilir. Ancak kullanılan telefondaki hat Kıbrıs’ta bulunan bir operatöre aitse bu hattan kaydının yapılması gerekmektedir. Hattın kaydı için verilen süre 90 gündür. Sürenin aşılması durumunda hat kullanıma kapanır, ancak telefona ülkemizde kullanılan herhangi bir operatöre ait hattı takarsanız telefonu aktif olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

İzleyin: KUZEY KIBRISA GELECEK OLAN ARKADAŞLAR İÇİN ! Kıbrıs’ta Güncel Telefon Fiyatları(XİAOMİ UCUZ MU?)

Kıbrıs’taki Telefonlarda Ülkemizde Telefonların Fiyat Karşılaştırması

Birbirinden farklı markada ve özellikte birçok telefon markası vardır. Zaman geçtikçe birbirinden farklı markanın birçok özellikli telefonları karşımıza çıkmaktadır. Bu hıza yetişmek neredeyse imkansız bir hal alabilir. Bundan dolayı genel olarak ve en çok tercih edilen markalar ve modeller arasında bir kaç karşılaştırma yapmak daha doğru olacaktır. En çok tercih edilen bazı markaların Kıbrıs’taki ve fiyatlandırması ve ülkemizdeki fiyatlandırmaları şu şekildedir;

  • KKTC’ de Iphone 11 fiyatı 6.516 lira iken, ülkemizde bu cihazın fiyatı 7.250 liradır.
  • Aynı şekilde Iphone 11 Pro Max fiyatı 9.730 lira iken, ülkemizde bu cihazın fiyatı 15.165 lira civarındadır.
  • Iphone 12 fiyatı 9.500 lira civarındayken, ülkemizde bu cihazın fiyatı 10.900 lira civarında satın alınabilir.

Iphpne 12 Pro Max cihazının fiyatı 13.100 liraya denk gelirken, ülkemizde bu cihazın güncel fiyatı 16.900 lira civarında satın alınabilir. Iphone markası için aradaki fiyat farklılıkları fazla olduğu için en çok satın alınan ürünler arasındadır. Diğer markalar arasında fiyat farklılığı o kadar fazla olmayabilir. Iphone harici sık tercih edilen diğer telefonlar arasındaki fiyat farklılıkları da şu şekildedir;

  • Samsung Note 20 Ultra fiyatı 9.500 liraya denk gelirken, ülkemizde bu cihazın fiyatı 10.800 lira civarındadır.
  • Samsung S10 fiyatı 5.990 liraya denk gelirken, ülkemizde bu cihazın fiyatı 6.500 lira civarındadır.

Bu farklılıklar cihazın hafızasına ve ekran boyutları gibi faktörlere göre değişiklik gösterse de mutlaka fiyat farklılıkları olacaktır.

Video: Kıbrıs Telefon Fiyatları 2021 – 5 Bin TL Daha Ucuza iPhone 12′ Almak

Kıbrıs’ta Pahalı Olup Ülkemizde Daha Ucuz Olan Telefonlar

Ülkemizde her marka ve bu markaların özellikleri için fiyatlar farklılık gösterir. Bu farklılıkların nedeni her cihaza uygulanan vergi miktarının da farklı olmasından kaynaklanır. Bir çok cihaz ülkemizde pahalı iken diğer ülkelerde daha ucuz olabilir. Ancak nadir de olsa bazı ürünler için vergi miktarları az belirlenebilir. Örneğin yine son zamanlarda çıkan ve oldukça tercih edilen Xaomi Redmi Note 10 Pro fiyatı ülkemizde 4.125 lira iken, Kıbrıs’ta 4.260 liraya denk gelmektedir.

Telefon Markası/ModeliKKTCTürkiye
Iphone 11 64 GB6.516TL7.249TL
Iphone 11 Pro Max 64 GB9.737TL15.165TL
Xiaomi Redmi Note 10 Pro4.260TL4.125TL
Iphone 12 64 GB9.510TL10.999TL
Samsung Note 20 Ultra9.500TL10.899TL
Iphone 12 Pro 128 GB12.240TL13.999TL
Samsung S20 128 GB5.992 TL6.499TL
Iphone 12 Pro Max 128 GB13.110TL16.999TL

Yurtdışından Telefon Getirmek Yasal Mı?

Bu durum ülkemizde kesinlikle yasal değildir. Gümrük’ten geçerken özellikle dikkat edilen konulardan biridir. Kişilerin kendi kullandığı cihaz harici adet olarak fazladan olan farklı cihazlar tespit edilirse uygulanan gümrük vergisi iki kat olarak hesaplanır ve o şekilde uygulanır. Cihaza belirlenen iki kat fazla vergi miktarının ödenmemesi durumunda cihaz veya cihazların geçişine izin verilemez.

Etiketlendi:

, ,