iPhone pilinin kaç şarj döngüsüne sahip olduğu, iPhone cihazın sahip olduğu donanım ve menüler sayesinde rahatlıkla sorgulanır. Şarj döngüsüne dair rakamsal değerleri öğrenmek için “Notlar” ve “Ayarlar” menülerine ilişkin imgeler kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Döngü değeri pil ömrüne ilişkin bilgiler sunan bir veri olduğu için takibinin yapılmasında fayda bulunur. İşleme dair tüm aşamaları ise alt başlıktan inceleyebilirsiniz.

iPhone Pili Şarj Döngüsü Öğrenme Programı

iPhone pilinin şarj döngüsünü öğrenmek için her hangi bir program üzerinden işlem yapmaya gerek duyulmaz. Ücretsiz veya ücretli olarak indirilen bir uygulama üzerinden şarj pil döngüsüne dair sayıyı öğrenmek gerekmezken, cihazın “Ayarlar” menüsünden işlem yapılır. Ayarlar menüsü ile şarj döngüsüne dair bilgileri rahatlıkla nasıl elde edebileceğiniz alt başlıkta inceleyebilirsiniz.

iPhone Pilinin Kaç Şarj Döngüsüne Sahip Olduğunu Öğrenme Yöntemi

iPhone’unun sahip olduğu şarj döngülerini öğrenmek amacı ile cihaza her hangi bir uygulama yüklemeden işlem yapmak mümkündür. İzlenmesi gereken basit adımlar ise şunlardır:

 • iPhone cihazdan “Ayarlar” sekmesine giriş yapılır.
 • Sekme içerisinden “Gizlilik” işlevine giriş sağlanır.
 • Ekrana gelen seçenekler arasından “Günlük Toplu” öğesi seçilip, “son gelenler” başlığına dokunulur.
 • İşlem ardından açılacak olan notlar uygulaması içinde “”hakkında” kısmına dokunulmalıdır.
 • Açılan mavi renkli imgeye basılarak, notlarda görülen metin sağ alt köşeye sürüklenir.
 • Ayarlar sekmesinden çıkış yapılarak, Notlar uygulamasına bir kez daha girilir.
 • Yeni bir notu oluşturmak için kalem sembolüne tıklanmalı ve yapıştır seçeneği tercih edilmelidir.
 • Hemen ardından ekrana gelem üç nokta imgesine dokunulur ve “notta ara” ifadesi tercih edilerek, açılan alana “pil yeterliliği hesabı” yazılır.
 • Ekrana terim sayısı ile ifade edilen şarj döngüleri sayısı yansır.

Bu adımlar sonunda iPhone cihazına ait şarj döngüsü sayısı öğrenilir.

İzleyin: iPhone’unuzun 🔋 batarya döngüsünü öğrenmek artık çok basit?

iPhone Pilinin Şarj Döngüsü Sağlığı Nasıl Artırılır?

iPhone’un pil ömrünü uzatmak için uygulanabilecek bir kaç pratik yöntem bulunur. Bu yöntemleri ilişkin bilgiler:

İLGİLİ MAKALE  Dünyada iPhone fiyatları. Hangi ülkelerde iPhone daha ucuz?

Otomatik Parlaklığı Açmak: iPhone’un ışık sensöründen yararlanarak, etraftaki ışığa göre parlaklığı otomatik ayarlayan sistemi kullanmak, pil ömrünü uzatır. Otomatik parlaklığı etkinleştirmek için “Ayarlar” sekmesine giriş yapılarak, “duvar kağıtları, otomatik parlaklığı aç” adımları izlenmelidir.

 • Otomatik kullanım tercih edilmediğinde, cihazın ekran parlaklığını mümkün olduğunca düşük seviyede kullanmak pil ömrünü uzatır.
 • Hareket eden formattaki duvar kağıtlarını kullanmak yerine sabit görselleri tercih etmek, pil ömrünü uzatır.
 • Kullanıma ihtiyaç duyulmayan anlarda Bluetooth’u kapalı konumda tutmak, pil sağlığını korur.
 • Pil ömründeki soruna bağlı olarak şarj döngüleri kısa sürüyor, şarj hemen bitiyorsa, kullanılmayan anlarda 3G ve 4G’nin kapalı olması, şarj kullanım süresini uzatmaya yardımcı olur.
 • Arka planda uygulama yenileme özelliğini ve konum servislerini sürekli açık tutmamak, şarj kullanım kaynağı olan pil sağlığını ve ömrünü uzatır.

Tüm bu pratik eylemler ile şarjdan çok daha verimli yararlanılır.

iPhone Pili Şarj Döngüsü Kaç Olmalı?

iPhone pilinin şarj döngüsü 500 tam şarj döngüsü olmalıdır. Normal şartlar altında 500 tam şarj döngüsüne ulaşıldığında, %80 çalışma kapasitesinden yararlanılır. Cihazın ilk alındığı andaki çalışma kapasitesinin %80’i şarj döngüsünün 500 olması halinde korunmaya devam eder. Ancak çalışma kapasitesi %50 altına düşerse iPhone pil sağlığında azalma oluşur.

iPhone Pil Şarj Döngüsü Kaç Olunca Değişmeli?

iPhone pil şarj ömrü 500 tam şarj döngüsünü sağlayamazken, pil ömrü %80’in altına düşmüş ise değiştirilir. Cihaz üzerinden pil şarj döngüsü, “Ayarlar” sekmesinden yapılacak işlem ile öğrenilmelidir. İşlem sonunda %80 altında pil performansı görüntülenirse, pil değişimine ilişkin koşullar değerlendirilir.

iPhone Pil Şarj Döngüsü Kaç Yıl Korunur?

İphone cihazlarda pilin ömrü ve şarj döngüsüne ilişkin performans 4 ila 5 yıl süresinde korunur. Diğer bir ifade ile standartlar dahilinde 4 ila 5 yıl boyunca %80 üzeri pil performansı ve sağlıklı bir şarj döngüsünün devamı gözlemlenir. İlk 5 sene içerisinde pile yönelik performans azalışı ise cihazın kullanımında gerçekleştirilen hatalara bağlı olarak gelişebilir.

iPhone Pil Şarj Döngüsü Neden Önemli?

İphone pil şarj döngüsünün standartlara uygun olması, cihazı tam performansta, daha uzun süre kullanabilmek için önemlidir. 500 tam şarj döngüsünü sağlayabilen cihaz, 6 saat ve üzeri zaman diliminde sorunsuz şekilde kullanılır.

İLGİLİ MAKALE  Google Play Store güncelleme nasıl yapılır?