Sızdırılan yeni haberler ile birlikte iPhone 14 ailesinin tasarımı hakkında fikir edinmeye devam ediyoruz. Ancak kullanıcıların en merak ettiği tasarım sorusu ise iPhone 14 ailesinde çentikli ekran tasarımının olup olmayacağı. Sızdırılan ilk görsellere baktığımızda ise çentikli ekran tasarımının kalkıp, yerine delikli ekran tasarımının kullanılması gündemde.

Kamera nereye konuşlandırılacak?

Çentikli ekran tasarımının kalkacağı haberleri ardından, yeni ekran tasarımının nasıl olacağı konuşuluyor. eğer iPhone 14’te çentikli tasarımdan vazgeçilirse, büyük ihtimal delikli ekran tasarımı kullanılacak. Bu tasarımla birlikte ön kamera, ekranda bulunan deliğe konulanacak. Ancak ışık sensörü gibi diğer sensörlerin nereye koyulacağı ise merak konusu.

Hangi iPhone 14 modellerinde çentikli ekran olmayacak?

Sızdırılan bilgilere göre bütün iPhone 14 modellerinde bu ekran tasarımından vazgeçilmeyecek. yapılan bazı haberlere göre sadece iPhone 14 ailesinin Pro modellerinde çentikli ekran yerine delikli ekran tasarımının kullanılacağı yönünde. Ancak ilerleyen aylarda iPhone 14 ailesinin tasarım bilgileri ile ilgili daha net haberler ortaya atılacaktır. Ancak sızıdırlan görseller, iPhone 14 Pro’nun görselleri olduğuna dair haberler mevcut. Apple ile özdeşleşen bu özelliğin kalkması, bazı kullanıcılar için hoş bir durum olamayacaktır. Ancak yapılan bazı sızıntılar ile birlikte de daha farklı kullanıcılar, Apple’ın yeni ve modern bir tasarım kullanması gerektiğini savunmakta.

Face ID’ye ne olacak?

çentikli ekranın en büyük avantajlarından biri de Face ID teknolojisinin bu şekilde çok rahat bir şekilde kullanılabilmesi. Ancak Apple, çentikli ekran tasarımından vazgeçerse Face ID’ye neler olacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak bazı teknoloji severler, Apple Face ID için gerekli olan kameralar için bir yer bulacaktır diye düşünmekte. Fakat bazı kullanıcılar ise çentikli ekran tasarımından vazgeçmek demek, Face ID’den vazgeçmek demektir diye düşünüyor. iPhone X’ten beri çentikli ekran tasarımını kullanan Apple, böyle bir radikal kararı alabilecek mi sorusu sorulmakta.

iPhone 14 ailesinin ekran özellikleri nasıl olacak?

Bir başka merak edilen konu ise iPhone 14 ailesinin ekran özelliklerinin nasıl olacağı. Sızan bilgilere göre en az 2 iPhone 14 modelinin ekran tazeleme hızı 120 Hz olacak. Büyük ihtimal Pro modeller, 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip olacak. Kalan 2 iPhone 14 modelinin ekran tazeleme hızı ise 60 Hz olarak kalacak. Bununla beraber bütün iPhone 14 modellerinde OLED ekran kullanılacağı da sızan bilgiler arasında. Bütün bunlar ile beraber Apple, ekran ve kasa oranını maksimize etmek istiyor. Bu yüzden iPhone 14 ailesi, oldukça ince bir çerçeve ile tanıtılabilir.

İLGİLİ MAKALE  İşte güncelleme desteğini kaybeden iOS cihazlar. Bu iPhone modelleri iOS 16'yı almayacak

iPhone 14 ailesinin sızdırılan diğer özellikleri nelerdir?

Yeni iPhone 14 ailesini en dikkat çeken özelliklerinden biri de ekran içerisinde bir Touch ID bulunması. Face ID’ye ne olacağı konuşulurken bu özelliğin bu şekilde verilmesi, bazı kullanıcıları biraz da olsa rahatlatmış gibi. Ayrıca en son iPhone 5 modellerinde kullanılan fiziksel tuşlar, tekrardan iPhone 14 ile birlikte geri dönebilir.

Apple, yeni iPhone 14 ailesininde kamer çıkıntısı olmasını istemiyor. BU yüzden telefonun kalınlığı diğer modellere göre biraz daha artabilir. Ayrıca bu kalınlık artışı ile beraber de iPhone 14 ailesinin bataryası da büyüyebilir. Bu sayede yeni iPhone 14 ailesinde çok daha iyi bir batarya performansı görebileceğiz.