Bütün teknoloji severler, Apple’ın iPhone 14 serisini tanıtmasını bekliyor. Ancak Apple’a yakın olan analistler, iPhone 14 ailesinin hangi özellikler ile sunulacağını az çok tahmin edebiliyor. iPhone 13 modellerinin ana özellikleri ve tasarım bilgileri, lansman yapılmadan önce belli olmaya başlamıştı. iPhone 14 serisinin de şimdiden bazı özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Apple, iPhone 14 ailesinde radikal değişikliklere imza atabilir. Özellikle tasarım konusunda Apple, beklenilmeyen hamleler atmaya hazırlanıyor. Bu yazımızda sizlere, iPhone 14 Pro’nun özelliklerinden ve fiyatlarından bahsedeceğiz.

iPhone 14 Pro nasıl olacak?

Gün geçtikçe iPhone 14 Pro ile ilgili bilinenler artmaya devam ediyor. Yeni edinilen bilgilere göre, iPhone 14 Pro’da kenar çerçeveleri oldukça incelecek. Ayrıca Apple, Pro serilerinde çentikli ekran tasarımını terk edeceği söyleniyor. Sızdırlan bilgilere göre çentikte bulunan Face ID sensörü ve kameralar, ekranın üst kısmında oluşacak olan bir delikte bulunacak. Bu sayede çentikli ekran tasarımı terk edilecek. Ancak aynı durumu Pro olmayan modeller için söyleyemiyoruz.

Erkandaki bu tür değişimlerden bir diğer ilgi çekeni ise ekranda bulunan kamera boyutunun büyümesi. Ekran aksa oranın iiyileşmesi de gündemde. Çerçevelerin küçültülmesi, yeni iPhone 14 serisinin Pro modellerine ayrı bir hava katacaktır. Bununla beraber Pro olmayan iPhone modelleri de küçültülmüş çentik ile beraber piyasaya sürülecek. Ayrıca Apple, iPhone 14 Pro modellerinin ekran teknolojisinde de yeniliğe gidiyor. 120 Hz ekran yenileme hızı sunacak olan Pro model iPhone’lar, kullanıcıya oldukça iyi bir kullanım deneyimi sunuyor. Retina ekran ile gelmesi planlanan bu iPhone’ların çok iyi bir akıcılığı ve pürüzsüzlüğü olacak. Ekran boyutunun ise 6,1 inç olması bekleniyor.

Ayrıca Apple, iPhone 14 ailesinde mini isimli bir modele yer vermeyecek. Bunun yerine Max isimli bir model piyasaya sürülecek. Bu model ise aynı ekran özellikleri ile gelecek. Tek fark ise 120 Hz ekran yenileme hızı olmaması ve ekran boyutunun 6,7 inç olması. Ayrıca iPhone 14 ve iPhone 14 Max modellerinde, iPhone 13 serisinde kullanılmış olan A15 Bionic çip işlemcinin kullanılması bekleniyor. Ancak iPhone 14 ailesinin Pro modellerinde ise A16 Bionic çip kullanılacak. Bu durumun ise dünya çapında yaşanan küresel çip krizinden meydana geldiği düşünülüyor.

İLGİLİ MAKALE  iOS 16 güncellemesi yapılacak 'iPhone' modelleri

Apple, face ID ile birlikte tekrardan Touch ID teknolojisini kullanmayı planlıyor. Bu sayede iPhone 14 ailesinde 2 farklı biyometrik sensörün bulunabileceği iddia ediliyor. Ayrıca Apple, tasarım değişikliğini sadece ekranda değil, genel bir tasarım değişikliğine gitmeyi planlıyor. Geçtiğimiz aylarda yayınlanmış olan bazı iPhone 14 Render görsellerinde, en son iPhone 5 serisinde kullanılmış olan yuvarlak fiziksel tuşların kullanılması planlanıyor. Ayrıca iPhone 14 ailesinin daha kalın bir yapıda olacağı söyleniyor. Bu sayede telefonun arkasındaki kamera çıkıntısı yok olacak. Bu sayede de telefon kasasının genişlemesi ile birlikte daha büyük bir bataryaya yer verilebilecek. Tahminlere göre, iPhone 14 ailesinin çok daha iyi bir bataryasının olması bekleniyor.

Apple, Pro modelleri için farklı yeni özellikler de getirmeyi planlıyor. İçinde bulunmuş olduğumuz yılın Eylül veya Ekim aynda, iPhone 14 ailesinin lansmanının yapılması planlanıyor. Ayrıca Önümüzdeki haftalarda da iOS 16 işletim sisteminin yayınlanması gündemde. iPhone 14 ailesi ise kutudan direkt olarak iOS 16 sürümü ile piyasaya sürülecek.