Teknoloji meraklıları iPhone 13’ün piyasaya sürülmesinin ardından, iPhone 14 ailesinin özelliklerini ve tasarımını merak etmekte. 2022 yılının son aylarında tanıtılması düşünülen iPhone 14 ailesi, radikal değişikliklerle ortaya çıkabilir. Söylentilere göre 4 farklı iPhone 14 modeli tanıtılacak. Bu modelleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • iPhone 14
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max
  • iPhone 14 Max

Apple, iPhone 14 modelinde Mini adında bir cihaz çıkarmayı düşünmemekte. Bunun yerine iPhone 14 Max adında başka bir cihaz tanıtılacak. Ayrıca son çıkmış olan iPhone 13 modelinde kullanılan çentikli tasarımdan vazgeçeceği düşünülen Apple, ekranda delikli kamera tasarımını kullanabilir. Ayrıca en son iPhone 5 modelinde gördüğümüz yuvarlak ses tuşları, iPhone 14 ailesinde de karşımıza çıkabilir.

İşlemcide güç tüketimine önem verilecek

iPhone modellerinde batarya tüketimi her zaman sorun olmuştur. Bu sorunun farkında olan Apple, bu soruna çözüm bulabilmenin yollarını aramakta. Bu yüzden yeni iPhone 14 ailesinde kullanılacak işlemci boyutları oldukça küçük olacak. Yaklaşık 4 Nm boyutunda üretileceği düşünülen bu işlemciler, iPhone 13 ailesinde kullanılan işlemcilere göre yaklaşık %49 daha az güç harcıyacak. Ancak yeni teknolojilerin bulunacağı bu işlemci, iPhone 13 ailesinde kullanılan işlemcilere göre çok daha güçlü bir işlemci olacak.

Çıkık kamera tasarımından vazgeçileceği söylentiler arasında. Bu duruma göre Apple, iPhone 14 ailesinin kasa kalınlığını arttırabilir. Artan bu kasa kalınlığı sayesinde bataryanın boyutu da büyütülebilir. Bu sayede daha yüksek mAh değerine sahip bir iPhone 14 ailesi, karşımıza çıkabilir.

Ekran tazeleme hızı 120 Hz değerine sahip

Geçen yıl tanıtılan iPhone 13 ailesinden sadece iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, 120 Hz değerine sahip ProMotion bir ekrana sahipti. Ancak çıkan söylentilere göre, iPhone 14 ailesinin tüm üyelerinde 120 Hz ProMotion bir ekran bizleri beklemekte. Bu sayede daha akıcı oyun deneyimi ve daha akıcı bir şekilde metin okuyabileceğiz.

Apple radikal kararlar alıyor

Apple, iPhone 5 modelinden beri Lightning girişini kullanmakta. Sadece Apple cihazlarda bulunan bu girişler, Apple cihazlarını diğer cihazlardan ayıran özelliklerden biridir. Ancak Apple, iPhone 14 ile Lightning girişlerinden vazgeçebilir. Çünkü ProRes video çekimi yapabilen bu cihazlarda, bu videoların kablo ile aktarımı zor olmakta. Bu sorunu çözmek için ise Apple, USB-C girişini kullanabilir.

Tasarım konusunda ise bir çok değişiklik beklenilmekte. Öncelikle ince bir telefon tasarımından vazgeçilecek. Bu sayede kamera çıkıntısı ortadan kaldırılacak. Aynı zamanda kalın bir kasa sayesinde, batarya boyutu artmış olacak.

Apple, ekran kasa oranını maksimize etmek istiyor. Bu yüzden çok ince bir çerçeve ile gelen bir iPhone modelinin gelmesi beklenilmekte. Ayrıca iPhone 13 ailesinin ekranlarında kullanılan çentikli tasarım, iPhone 14 ailesinde bulunmayacak. Çentikli tasarım yerine ise delikli kamera tasarımı kullanılması  gündemde. Ayrıca ekran içerisinde parmak izi sensörü beklenmekte. Apple, iPhone 5 modelinde kullandığı ses tuşları tasarımını iPhone 14 ailesi için de kullanabilir.

Sızdırılan diğer iPhone 14 Render görselleri

Etiketlendi:

,