Apple her geçen gün müşterilerini şaşırtmaya devam ediyor. Nispeten yüksek fiyatlarına rağmen müşteri kitlesinden hiçbir şey kaybetmemeyi başaran Apple bu kez de yeni sürümünde ekran görüntüsü alma yöntemiyle adından sıkça söz ettirmeye şimdiden başladı bile.

Bu kez konuşulanlar ise IOS 14 ile gelen yenilikler ve IOS 14 yazılımına sahip cihazlarda ekran görüntüsünün ne şekilde alınabileceği. IOS 14 ekran görüntüsü alma hakkında merak edilen her şey fazlasıyla bu yazıda anlatılmıştır.

İ0S 14 Ekran Görüntüsü Alma

İ0S 14 Ekran Görüntüsü Alma

İOS 14 ve Saymakla Bitmeyen Yenilikleri

Apple, 2020 senesinde otuz birinci kez düzenlediği WWDC etkinliğinde İOS 14’ün bazı işlevlerini ve yeniliklerini tanıtmıştı. Zaman kısıtlı olduğundan ve tam olarak bilinmeyen bazı özel sebeplerden dolayı Apple İOS 14 ile gelen yeni özelliklerin tamamını tanıtmadı.

Bu etkinlik bünyesinde yeni sürüme dair tanıtılmayan yeni özelliklerden biri de arkaya dokunma ya da back tap olarak bilinen, telefonun arkasına iki ya da üç kez dokunulması neticesinde bazı kısa yolların aktif hale getirilmesi yöntemidir.

Elbette bu kısa yollar önceden belirlenmiş durumda ve en sık tercih edilenlerden bir tanesi de ekran alıntısı alma. Bu nedenle pek çok kişi her ne kadar çok daha farklı kısa yollar olsa da bu arkaya dokunma özelliğini ekran alıntısından ibaret sanıyor.

İzleyin: iOS 14 Ekran Görüntüsü Alma

Telefonun Arkasına Dokunarak Kısa Yolları Çalıştırmak Mümkün

İOS 14, sürpriz bir özellik ile müşterilerini hem mutlu etti hem de şaşırttı. Bu özellik ile atanmış olan kısa yolları telefonun arkasına dokunarak çalıştırmak mümkün olabiliyor. İOS 14, bu özelliğe “Back Tap” özelliğini vermiş. Telefonun arkasına 3 kez dokunulması sonucu bu kısa yol aktif hale geliyor.

Bu kısa yollar içerisinde en pratik olanlardan bir tanesi ise ekran alıntısı alma olarak görülüyor. Ekran alıntısı alma haricinde pek çok İOS 14 kullanıcısı bu kısa yol özelliğini kamera açmak olarak da kullanıyor. Elbette burada Apple kullanıcılarının kişisel tercihleri rol oynuyor.

Diğer Markalara Ait Telefonlarda Böyle Bir Özellik Var mı?

Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi bazı markalar yönünden bu özellik için henüz çok erken. Yani Apple bir adım öne çıkmaktan da ziyade, güçlü bir çıkış gerçekleştirmiş gibi görünüyor.

Zira hiçbir markada buna benzer bir özellik şu an için yer almıyor ancak buna rağmen arkaya dokun kısa yolu fazlasıyla ilgi odağı haline gelmiş durumda. Bu nedenle diğer markaların da ileride çıkacak modellerinde buna benzer bir sistem ile karşılaşılması beklenebilir.

İLGİLİ MAKALE  İkinci el telefonun çalıntı olup olmadığı nasıl anlanır? İkinci el telefon almak mantıklı mı?

Her Cihazda Bu Özelliğin Kullanılması Mümkün Değil

Her ne kadar arkaya dokun özelliği gelmiş olsa da İOS 14 yüklü tüm cihazlarda bu özelliğin kullanılması da mümkün olamayacak. Zira Apple bu özelliği bir noktadan sonra piyasaya sürdüğü telefonlara uygun bir şekilde geliştirmiş durumda.

Ancak İPhone 8 ve üstü model telefonlarda bu özelliğin kullanılabilmesi mümkün olacak. Bunlar haricinde kalan daha alt modellerde ise yazılım ne olursa olsun arkaya dokun özelliği ya da buna benzer bir kısa yol yer almıyor. Bu gibi telefonlar klasik yöntemi takip etmeye devam etmek zorunda.

Seyredin: IPHONE 11 EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA (YENİ ÖZELLİK)

Çok Sayıda Kısa Yol Mevcut

Back Tap ya da Türkçe söylemek gerekirse “Geri Dokunma” olarak tanımlanabilecek bu özellikte çok sayıda kısa yol yer alıyor. Bu kısa yolların sayısı tam tamına yirmi üç. Apple kullanıcıları bu sayede kendi kısa yollarını oluşturabiliyor ve bu kısa yollar sayesinde telefonun arkasına dokunarak telefonlarını çok daha işlevsel kullanma imkanı elde ediyor. Back Tap sekmesinde yer alan 23 kısa yoldan bir tanesi tercih edilebiliyor. Türkçe telefonlarda ise Back Tap sekmesi “Arkaya Dokun” ismiyle bulunuyor.

Kaç Kez Dokunulacağını Kullanıcılar Seçiyor

Arkaya Dokun sekmesinden bir tanesi tercih edildikten sonra bu kısa yolları çalıştırmak için kaç kez dokunulması gerektiği seçiliyor. Burada İOS 14 kullanıcılarına iki ayrı seçenek sunuluyor. Bunlardan bir tanesi çift dokunma, bir diğeri ise üç kez dokunmadır. Bunlar haricinde herhangi bir seçenek ya da tıklama sayısı seçeneği en azından şimdilik sunulmuyor.

Ancak elbette her yeni sürümde yepyeni sürprizler ile kullanıcılarının karşısına çıkan Apple’ın bir sonraki sürümünde ne yapacağı tahmin edilemiyor. Yani sonraki güncellemede daha farklı arkaya dokunma kısa yolları da oluşturulabilir ve kullanıcılar için İOS 14 bambaşka bir pratiklik seviyesine kavuşabilir.

Klasik Yöntemle Ekran Alıntısı Almak da Mümkün

Elbette İOS 14 kullananlar klasik anlamda ekran alıntısı almayı da tercih edebiliyor. Bunun için yapılması gereken şey son derece basit. Telefonun güç düğmesi ve orta tuşuna aynı anda basılması gerekiyor. Bu sayede İOS 14 sürümüne sahip telefonlarda iki ayrı ekran alıntısı alma olanağı yer alıyor.

İLGİLİ MAKALE  Telefonunuzun ekran değişimlerinde garanti olur mu? Hangi cam koruyucular kullanılmalı?

Ancak ekran alıntısı alınırken bazı uygulamalarda karşı tarafa bildirim gidebileceği de unutulmamalı. Örnek vermek gerekirse Instagram ve Snapchat bu gibi bildirimleri ekran alıntısı alınan hesabın sahibine gönderen başlıca uygulamalar arasında yer alıyor. Bu durumu bilmeyerek ekran alıntısı alan ve neticede zor duruma düşen kimseler bulunduğundan dikkat edilmesinde yarar var.

Arkaya Dokun Özelliğiyle Ekran Alıntısı Nasıl Ayarlanır?

Ekran alıntısı almayı arkaya dokun özelliğini kullanarak gerçekleştirmek isteyenlerin yapması gereken ilk şey telefondaki ayarlar sekmesine tıklamak. Ayarlar sekmesinde erişilebilirlik sekmesi yer alıyor. Erişilebilirliğe tıklandıktan sonra aşağı doğru inildiği zaman “fiziksel ve devimsel” başlığı göze çarpacaktır.

İşte bu başlığın hemen altında yer alan “dokunma” sekmesine tıklandığı anda son aşamaya gelinecektir. En altta yer alan “arkaya dokun” ya da orijinal telefon diliyle “Back Tap” ibaresine tıklandıktan sonra pek çok kısa yol yöntemi göze çarpıyor. Bu kısa yollar içerisinde en sık tercih edilen de bu yazıda da defalarca kez ifade edildiği üzere ekran alıntısı alma işlevi.

Zira ekran alıntısı almak hayli sık gerçekleştirilen bir eylem ve telefonda aynı anda birden fazla tuşa basılmasını gerekli kılabiliyor. İşte bu arkaya dokun özelliği sayesinde ekran görüntüsü almak çok daha kolay hale gelecek gibi duruyor.

Ekran Alıntısı Haricinde Ne Gibi Kısa Yollar Mevcut?

Elbette arkaya dokun özelliği ile getirilen kısa yollar sadece ekran alıntısından ibaret de değil. Bunun yanı sıra daha pek çok kısa yolu buradan ayarlamak son derece kolay.

Bunlar içerisinde yer alanlardan bazıları ise şu şekilde;

  • Sesi kıs veya aç,
  • Sesi kapat,
  • Denetim merkezi,
  • Bildirim merkezi,
  • Uygulama değiştirici,
  • Spotlight,
  • Salla,
  • Ana ekran

Elbette sadece bunlarla sınırlı olmayan daha pek çok kısa yol seçeneği burada yer alıyor. İlerideki güncellemelerle daha farklı kısa yolların eklenip eklenmeyeceği ise merak konusu.

İ0S 14 Ekran Görüntüsü Alma

İ0S 14 Ekran Görüntüsü Alma

Yazılım Güncellenerek Bu Özellik Kullanılabilir

Elbette kullanıcılar eğer bu özelliğin kullanılmasını mümkün kılan bir İphone cihaza sahipse ancak cihazda yüklü olan yazılım buna müsaade etmiyorsa; yazılımı güncelleyerek arkaya dokun özelliğini kullanmaya başlayabilirler.

Arkaya dokun özelliğinin yazılım ne olursa olsun sadece bazı cihazlarda kullanılabileceğini de tekrar anımsatmakta yarar var. Ancak firmanın bundan sonra çıkaracağı modellerin tamamında bu özellik mevcut olacak gibi duruyor.