Instagram paylaşımları; post adı verilen ve ana profil sayfasında yer alan fotoğraflara yönelik içerikleri kapsayan veya kişisel Instagram sayfasından tam yirmi dördüncü saatin sonunda kaybolması planlanan hikaye içeriklerinden oluşturur.

Hikaye içeriklerinde daha önceden zamanlayıcı ayarlamak mümkün olmazken, post paylaşımlarında, tercih edilecek gün veya saat sonrasında içerikler paylaşılabilir. Zaman ayarlı paylaşımlar yapılırken; nasıl zaman ayarının kurulduğu, zaman ayarlı paylaşımın farkının ne olduğu ve paylaşım sonrası neler olduğu, bilinerek post atılmalıdır.

Instagram’da Zaman Ayarlı Paylaşım

Instagram sosyal medya kullanıcıları, zaman ayarı yapacakları paylaşımda bazı ihtiyaçlara sahiptirler. Öncelikle, post içeriği olarak herhangi bir; videonun, fotoğrafın, sıralı fotoğraf dizisinin veya özel paylaşım görsellerinin hazırlanması gerekir.

Paylaşım aracı olarak belirlenecek bu içeriklerin seçilmesi ve isteğe göre efektle hazırlanması sonrasında; hesaba giriş yapılırken kullanılacak Instagram kullanıcı adı ve kullanıcı şifresinin temin edilmesi, internet sağlanması ve akıllı bir cihazın bulundurulması gerekir. Daha sonra, zaman ayarlı olarak paylaşım Instagram üzerinden gerçekleşecektir.

Gönderiyi Planlama

Gönderiyi Planlama

Adım adım Instagram’da Zaman Ayarlı Paylaşım Yapımı

Instagram zaman ayarlı paylaşım yapımında, izlence basamaklarının en baştan en sona doğru uygulanması gerektir.

Bu izlence basamaklarıysa şöyledir:

  1. Instagram platformuna girilir, kullanıcı adı ve kullanıcı şifre doğrulamaları sonrasında zaman ayarlı içerik paylaşılacak hesaba ulaşılır.
  2. Açılan sayfa, ana akış sayfası olan ve takip edilen kullanıcıların paylaşımlarının yer edindiği alandır. Bu sayfanın altındaki ve sağ kısımda kalan ‘Profil’ sekmesine geçilir.
  3. Ortadaki kare kutucuğa basılır ve çıkan seçeneklerden ‘Post paylaşımı’ olana tıklanır.
  4. Daha önceden post için seçilen ve efekt olarak da tamamlanan içeriğin seçilmesi sağlanır ve üst sağ alandaki üç tane alt alta sıralanan nokta simgesi seçilir.
  5. Seçenekler arasından ‘Daha sonra paylaş‘ olanı tıklanır ve hangi gün, hangi saat içerisinde fotoğrafın otomatik şekilde profile tanımlanacağına karar verilir.
  6. Gün ve saat de ayarlandıktan sonra planlama sekmesi tıklanır ve yeniden profile yönlendirilerek işlem sonunda ilgili alandan ayrılım sağlanır.

Bu adımların sonuncusu, paylaşılacak postun otomatik şekilde ana akış sayfasına düşmesine verilen onaydır. Doğal olarak da zaman ayarlı paylaşım için yeniden tarih ve saat düzenlemesi yapılması gerekmeyecektir.

Gönderi Planlandı

Gönderi Planlandı

Instagram Zaman Ayarlı Paylaşım Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Instagram’ın son zamanlarda kendisinden sıkça söz ettiren yeniliği olan zaman ayarlı paylaşım, özelliğin de yeni olmasından kaynaklı olarak bilinmeyen işlemler sırasında öne çıkıyor.

İLGİLİ MAKALE  Instagram programsız toplu mesaj silme

İlk olarak, zaman ayarlı post paylaşım için talimat oluşturulduktan sonra; ne zaman, saat kaçta ve post paylaşımına ne kadar süre kaldığı fark etmeksizin silme işlemi yapılabilir.

Yalnızca yeniden profil alanına gelerek, benzer adımlar sonucunda zaman ayarlı fotoğraf paylaşım alanına ulaşılmalıdır. Bu alandaki ‘Bekleyen içerikler’ tercih edilerek, istenilen her paylaşımın henüz ana akış sayfasına düşmeden silinmesi mümkündür.

Ayrıca, zaman ayarlı paylaşım yapılırken herhangi bir sayıyla işlem kısıtlanması yaşamayacak olan kullanıcılar; istedikleri sayıda, tamamen kendilerince seçilecek zamanlarda paylaşılacak içerikleri hazırlayabilirler ve paylaşabilirler.

İşlem süresinin beş dakikayı geçmiyor olması ve sosyal medya kullanıcısının içeriği paylaşmayı unutmasına rağmen otomatik işlemin aksamıyor olması, zaman ayarlı paylaşımın daha çok seçilmesini sağlayabilir.

İzleyin: Instagram Gönderi Planlama Nasıl Yapılır? (Sosyal Medya Eğitimi)

X

Etiketlendi:

,