Instagram, dünya üzerinde en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarınan biri olarak karşımıza çıkıyor. Fotoğraf ve video paylaşabildiğiniz bu sosyal medya uygulamasında aynı zamanda 24 saat boyunca kalan hikayeler atabiliyor ve canlı yayın yayın yapabiliyorsunuz. Instagram’da takip etmiş olduğunuz kişilerin gönderilerini beğenebiliyorsunuz. Bu beğenmeler ise karşı tarafa bildirim olarak gidiyor ve o kişinin takipçileri gönderinin detaylarından kimin söz konusu gönderiyi beğendiğini görebilmekte. Ancak Instagram kullancıları, beğendiği gönderilerin bir listesini görmek isteyebiliyor. Bu yazımızda sizlere, Instagram’da beğenmiş olduğunuz gönderileri nasıl görebileceğinizi anlattık.

Instagram’da beğenilen gönderileri görmek

Daha önceden Instagram’da beğendiğiniz gönderileri çok daha rahat bir şekile görebiliyordunuz. Ancak yapılan bir güncelleme sonrası, bütün Instagram hareketleriniz tek bir alana taşındı. Bu alana giderek, Instagram’da yapmış olduğunuz bütün hareketleri kolay bir şekilde inceleyebiliyorsunuz. Ancak bu beğenileri görmek için belirli adımları takip etmeniz gerekmektedir. Instagram’da beğenilen gönderileri görebilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Instagram uygulamasını açın
  • Ardından profilinize gidin
  • Sağ üst köşede bulunan 3 çizgi işaretine tıklayın
  • Çıkan sekmelerden “Hareketlerin” sekmesine tıklayın
  • Hareketlerin sekmesi içerisinden “Etkileşimler” bölümüne giriş yapın
  • Beğenmeler butonuna dokunun

Bütün bu adımları doğru bir şekilde uyguladıktan sonra ise karşınıza beğenmiş olduğunuz bütün gönderiler çıkacaktır. Ayrıca Instagram’da beğenmiş odluğunuz gönderileri görmek için başka bir yol daha bulunuyor. Bunun için ilk önce profilinize girin. Ardından Instagram ayarlarına gidin. Ayarlardaki arama bölümüne “beğenmeleri yönet” yazın ve karşınızda Instagram’da beğenmiş olduğunuz bütün gönderiler gözükecektir.

Beğenmeleri yönet kısmı ne işe yarar?

beğenmeleri yönet kısmı, sadece beğendiğiniz Instagram gönderilerinin görüntülenmesine yaramıyor. Aynı zamanda bu kısma girdiğinizde, sağ üst tarafta “Seç” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda ise beğendiğiniz gönderileri seçebileceğiniz işaretçiler karşınıza çıkacak. İstediğiniz kadar gönderiyi seçebilir ve toplu bir şekilde beğenmeleri kaldırabilirsiniz. Kısacası eski sevgilinizin profiline girip, bütün gönderileri teker teker beğenilerinizi kaldırmanıza gerek yok. Bu işlem sayesinde, toplu bir şekilde istediğiniz kadar beğendiğiniz gönderilerin beğenmelerini kaldırabiliyorsunuz.

Instagram gönderilerindeki beğenmeleri ve yorumları kapatma

Instagram gönderilerinizin beğeni ve yorumlarının gözükmesini istemiyorsanız, belirli ayarları yaparak bu tür bilgilerin diğer Instagram kullanıcılarına iletilmesini engelleyebiliyorsunuz. Bunun için gönderinizi düzenlerken, alt tarafta görünen gelişmiş ayarlar sekmesini açın. Ardından da en üstte çıkan “Bu Gönderideki Beğenme ve Görüntülenme Sayılarını Gizle” veya “Yorum Yapmayı Kapat” seçeneklerinin yanındaki tik işaretlerini açın. Bu şekilde Instagram takipçileriniz hem gönderilerinize yorum yapamayacak hem de gönderilerinizdeki yapılmış olan yorum ve beğenileri göremeyecekler.

İLGİLİ MAKALE  Instagram şifremi unuttum ne yapabilirim?

Instagram’da bir gönderi ile ilgili ayarları yapabilmek için genellikle gönderinin paylaşıldığı bölümdeki ayarlar sekmesi kullanılmaktadır. Mesela hikayelerinizi birilerine gizlemek için, hikayeleri yüklediğiniz ekrandan ayarlar yapabiliyor ve istediğiniz kişilerin hikayelerinizi görmesini engelleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda hikayeler ekranından ayarlara girdiğinizde, “Yakın arkadaşlar” bölümünü de kolay bir şekilde düzenleyebiliyor ve yakın arkadaşlar bölümüne attığınız hikayeleri kimlerin görebileceğini pratik bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz.