Instagram, uzun zamandır kullanıcılarını etkisi altına alan, günlük fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen bir sosyal medya platformudur. Güncel anlarınızı paylaşabilir, sevdiklerinizin canlı yayınlarına katılabilirsiniz. Peki ama hesabının şifresini unutanlar ne yapmalı?

Instagram Nedir?

Instagram, sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşımına izin veren, daha fazla kişiyi tanıma imkanı sunan güvenilir bir platformdur. Sürekli gelen güncellemelerde story’ye müzik ekleme, fotoğrafları arşivleme, hesaba daha çabuk ulaşabilme gibi imkanlar sağlanır.

Instagram Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf ve video gibi hayatındaki eğlenceli dakikaları Instagram’a göndermek isterseniz birkaç adımda kendinize yeni bir hesap açabilirsiniz:

 • Yeni bir kullanıcı oluştur seçeğine basın ve kullanıcı bilgilerinizi girin.
 • Şifrenizi unutmanız dahilinde kurtarma mailinizi girmeyi unutmayın.
 • Profil fotoğrafınızı ve kullanıcı adını sürekli kullanabileceğiniz hale getirin.
 • Takip etmek istediğiniz kullanıcıları seçin. Daha sonra da karar verebilirsiniz.
 • Ana sayfa sekmesinden takip ettiğiniz kişilerin içeriklerini görebilirsiniz. Ayrıca kalp tuşundan beğeni atanları görebilir, artı tuştan ise fotoğraf ve videoları seçip yükleyebilirsiniz.
 • Büyüteç simgesinden dilediğiniz kişileri aratabilir, sağ üstteki mesaj kutusundan gelen mesajları görüntüleyebilirsiniz.

Kullanımının son derece basit olmasıyla Instagram günümüzde her yaş kullanıcının dikkatini çeker hale geldi. Bir an önce hesabınızı oluşturmak için adımları takip edebilirsiniz.

Giriş yaparken sorun mu yaşıyorsunuz

Giriş yaparken sorun mu yaşıyorsunuz (görsele tıklayınız)

Instagram Şifrenizi Unutursanız Ne Yapmalısınız?

Kullanıcıların belki de en rahatsız olduğu konulardan biri şifrelerini unutmasıdır. Günlük hayatın koşuşturmasında hep aynı şifre koyulsa bile bir şekilde unutulabiliyor. Peki neler yapabilirsiniz? Tabii ki kurtarma maili ve telefon numaranızla. Bu iki adrese gelen kodları Instagram’da belirtilen yerlere yazdığınızda yeni şifre oluşturabileceğiniz bir ekranla karşılaşacaksınız. Yeni şifrenizi iki kere girdiğinizde de hesabınıza erişim sağlayabileceksiniz.

İzleyin: Instagram Şifresini Unuttum Nasıl Geri Alabilirim 2021 (Yeni)

Şifrenizi Daha Kolay Hatırlamanız İçin Yöntemler

Instagram şifrenizi hatırlayamadınız ve mail, telefon gibi adreslere ulaşımınız yok. Son seçenek olan şifre hatırlama yöntemini deneyebilirsiniz.

Şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Şifrenizi girerken gittiğiniz mekanlara gidebilir,
 • Tanıdığınız kişilere sorabilir,
 • Okul numaranız, ilkokul öğretmeniniz, soyadınız ve diğer bilgilerinizi sorgulayabilir,
 • Şifrenizi içerebilecek notlarınıza veya mesajlarınıza bakabilirsiniz.

Hatırlayamadığınız takdirde ise yeni bir hesap açmanız gerekecek. Bunu yaparsanız takip ettiğiniz kişileri bildirebilirsiniz.

Adım 2: Hesabımı Bul

Adım 2: Hesabımı Bul

Instagram Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Instagram’da şifre unutma ihtimaline karşılık bazı noktalara dikkat edilmelidir. Örneğin şifrenizi sürekli değiştirmeniz, kenara not almanız, çok güvendiğiniz biriyle paylaşmanız gerekebilir. Bunun yanı sıra şifremi unuttum yapmadan önce uzun süre beklerseniz hesabınız askıya alınabilir veya kapatılabilir. Instagram’da yüksek güvenlikli şekilde kullanıcıların hesabına girmesi bekleniyor. Böylelikle şifrenizi değiştirmeden önce sık kullandığınız mail ve telefon numaranızı kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak yerine sık kullanılmayanları tercih ederseniz hesabınıza erişmeniz pek kolay olmayabilir.

Instagram hesap bağlama

Instagram hesap bağlama

Hesap Açıkken Şifre Değiştirme

Kullanıcıların Instagram kullanırken farkına vardığı en önemli özelliklerden biri şifreyi dilediği zaman değiştirmek olmuştur. Dışarıdan gelen herhangi bir kötü amaçlı yazılıma karşı koruyuculuk sağlanması için yapılan bir özelliktir. Şifrenizi farklı sayılar ve harflerden oluşan anlamsız bir bütün haline getirmeniz daha güvenlikli hale getirebilir. Bunun için kişisel bilgilerinizi vermeden büyük ve küçük harfin yan yana kullanıldığı dizilimleri tercih edebilirsiniz. kötü amaçlı yazılım uzmanlarının belki de en zorlandığı konulardan biri daha önce görülmemiş şifrelerin olmasıdır. Dolayısıyla şifreniz ne kadar çok farklı harfleri içeriyorsa anlaşılması o kadar zor olacaktır.

Seyredin: Instagram şifremi unuttum nasıl değiştiririm – instagram şifresi nasıl değiştirilir

Şifrenizi Daha Güvenli Hale Getirmek İçin Ne Yapmalısınız?

Instagram kullanıcılarının endişe içinde olduğu konu şifrelerdir hiç şüphesiz. Şifre çalınacak mı, Instagram’a giriş yaparken unutulacak mı korkusu bazen berbat olabilir. Peki bunu önlemek için şifrenizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Basit cevaplardan biri tahmin edilebilirliğinin zor olmasıdır. Kişisel güvenlik uzmanlarının hayatınızla ilgili bilgi sahibi olması şifrenizi çözebilecekleri anlamına gelmeyebilir. Bunun yanına @, ^, #, & gibi özel harfler ekleyebilir, büyük küçük karışık olanları da ekleyebilirsiniz. Elbette uzunluğuna da önem vermelisiniz. Instagram şifre değiştirmek isteyenlere en az 8 karakter ve en fazla 12 karakter sınırı koyar. 8 karakterin altına düşmeniz şifreniz daha az güvenli olmasını sağlar. Bunların yanında şifre yöneticisi kullanmak ve şifreyi düzenli olarak ayda bir kere değiştirmek önerilir. Çünkü kullanılan şifreler kısa süreli çözülme şansını arttırabilir. Uzun vadeli değiştirildiğinde de tahmin edilemez.

Instagram şifre güncelleme

Instagram şifre güncelleme

 • Adım 1: Instagram uygulamasını açın,
 • Adım 2: Profil sayfanıza giriş yapın,
 • Adım 3: Sağ üstte bulunan üç çizgiye (menüye) tıklayın,
 • Adım 4: Sırayla “Ayarlar>Güvenlik>Şifre” seçeneklerine tıklayın,
 • Adım 5: Mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi girin,
 • Adım 6: Sağ üstte yer alan mavi tik simgesine tıklayın.

Etiketlendi:

,