Instagram kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Instagram kullanıcılarının hepsi hesaplarını toplum kurallarına uygun olarak kullanmayabilirler. Bu gibi durumlardan dolayı da Instagram hesaplarının şikâyet edilmesiyle karşı karşıya kalınabilir.

Bir Instagram hesabının şikâyet edilebilmesi için, topluma aykırı bir hesap olması şartı vardır. Şikâyet edilmek istenen hesabın profiline giriş yapılarak üst kısımda yer alan alandan şikâyet et butonuna basılmalıdır. Şikâyet etme işlemi bu şekilde kolayca yapılabilir.

Instagram Hesap Şikâyet Etme Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Instagram hesabı kullanan ve farklı hesapların varlığından rahatsız olanlar, hesapları şikâyet ederek kapatılmasını sağlayabilirler. Fakat hesapların şikâyet edilebilmesi için bazı durumların gözlenmesi gerekir. Instagram hesaplarının şikâyet edilebileceği durumlardan bazıları şunlardır;

  • Taklit bir hesapsa
  • Kötü içerikli yorum yapılmışsa
  • Kişiye özel görseller kullanılıyorsa
  • Sözlü bir taciz söz konusuysa
  • Toplumsal kuralların ihlali varsa,

Bu gibi durumlardan dolayı Instagram hesapları şikâyet edilebilir. Hesabı şikâyet eden kişi sayısı fazla olduğu durumlarda, profil sahibi sorun yaşayabilir.

Instagram Hesap Şikâyet Etme İle Hesap Kapattırılır Mı?

Instagram şikâyet et özelliği sayesinde rahatsızlık verici hesapların kapatılabilmesine imkân tanır. Profil sahipleri hesapla alakalı sorunlarla karşılaştıysa mutlaka şikâyet etmeli ve hesabın kapanmasını sağlamalıdır. Instagram kullanıcıları başka bir kullanıcıyı durduk yere şikayet edemez.

Mutlaka bu şikayete uygun olan bir durum olmalıdır. Aksi takdirde ciddiye alınmaz ve hesap için herhangi bir yaptırım uygulanmaz. Bu şekilde hesapların haksız yere kapattırılmasının da önüne geçilebilir.

Instagram Hesap Şikâyetleri Kaç Kişi Olursa Kapatılabilir?

İnstagram hesaplarının kapatılması amacıyla kullanılan şikâyet et özelliği çok fazla kullanıcının kurtarıcısı olmayı sağlar. Sosyal medya özgür bir ortamdır fakat bu özgürlüğün dozunu kaçıranlar şikâyet e maruz kalabilirler. Hatta çok fazla şikâyet edildiği durumlarda hesap kapanma durumuna gelebilir.

Hesapların kapanması için belli bir şikâyet sayısı yoktur. Bu nedenle riskli durumlardan uzak durmak gerekir. Aksi takdirde hesaplardan tepki görenler, profilerini şikâyet ten dolayı kapattırabilirler. Çok fazla şikâyet almamak için bunu oluşturacak durumlardan kaçınmak gerekir.

Instagram Hesabı Spamla Kapatılabilir Mi?

İnstagram hesabını şikâyet etme özelliğinin yanı sıra, spamlama yöntemi de hesabın kapanmasına neden olabilir. Spamlama çok fazla kişinin şikâyet yöntemlerinden birisidir. Alınacak olan spam sayısıyla alakalı net bir bilgi bulunmaz. Tıpkı şikâyet özelliğinde olduğu gibi, spam yapılmasına neden olacak durumlardan da uzak durmak gerekir.

Instagram Hesabı Şikâyet Edildikten Sonra Açılabilir Mi?

İnstagram hesabına çok fazla şikâyet alanlar, sonunda hesaplarının kapanması ile karşı karşıya kalabilirler. Fakat hesaplarını yeniden açarak kullanmak isteyenlerde vardır. Hesabın açılabilmesi için robot olunmadığına dair test gerçekleştirilir. Başarılı olunursa 30 gün sonra şifre girilerek yeniden açılabilir. Bu gün 60 günde olabilir.

Instagram’da Yaşı Tutmayan Kullanıcılar Şikâyet Edilebilir Mi?

Instagram kullanan genç yaşlı çok fazla kişi vardır. Fakat Instagram’ı kullanabilmek için 13 yaşından büyük olunması gerekir. Bir kişinin 13 yaşından küçük olarak hesap kullandığı fark edilirse şikâyet edilebilir. Şikâyet sayısı arttıkça hesap yakın takibe alınır ve son olarak da kapatılır. Yaşı tutmayan kullanıcılar Instagram hesabı açmaktan uzak durmalıdır.

Etiketlendi:

,