Son zamanlarda birçok işletme yerleri sosyal medya üzerinden sanal olarak hizmet veriyor. Hizmet vermek için sıklıkla kullanılan uygulamaların başında ise Instagram gelir. Bu yol ile kazanç sağlamak ve büyümek için çeşitli işletme hesaplarının arasından fark edilmek gerekir. Fark edilmek istenirse izlenilmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar gerçekleştirildikten sonra bir hesabın sanal ortamda büyümesi daha kolay hale gelir. Bir butik hesabının büyümesi de aynı yol ile gerçekleşir.

Düzenli Hikaye Paylaşımı

Instagram uygulamasındaki hikaye bölümünün aktif kullanımı takipçiler ile daha fazla etkileşime girmek için en ideal yollardan biridir. Çok fazla gönderi paylaşmaktansa kararında gönderi paylaşıp, hikaye bölümünü canlı tutmak müşterilere ulaşmakta daha başarılıdır. Paylaşılan gönderiler Instagram akışında zaman zaman görünmeyebilir bu yüzden daha fazla kitleye ulaşmak için hikaye bölümü tercih edilmelidir.

Ayrıca hikayeleri doğru kullanmakta çok önemlidir. Hikayelerden geri bildirim toplamak hikayenin doğru olup olmadığını gösterir. Bunun için ise çeşitli özellikler vardır. Anket yapmak, puanlama ve soru sorma gibi özellikler ile geri dönüş sağlayarak butiğin kitlesinin fikir ve düşüncelerini almış olursunuz. Yeni ürünlerinizi anketler ile sorarak daha doğru ürün tanıtmış olursunuz.

Instagram

Instagram

Konum Kullanmak

Bir ürünün veya paylaştığınız bir içeriğin daha fazla kitleye ulaşması için bir diğer yol ise hikayelerinize ve gönderilerinize konum eklemektir. Konum belirtmek, daha bilindik ve görünür olmak için kullanılır. Konum paylaşıldığında hikayeler ve gönderiler bu konum ile özdeşleşir ve bu konumla ilgili paylaşılan paylaşımlar arasında yer alır. Büyütülmek istenen butiğin konumunu daha bilindik hala getirir ve çevredeki diğer hesaplarını dikkatini daha çok çeker.

Müşteri İlişkilerini Güçlendirmek

Bir butiğin büyümesi için en önemli noktalardan biri de müşteri ile olan ilişkidir. Müşterilerle ilişkiler çok kuvvetli olmalı ki çevrelerine tavsiyede bulunabilsinler. Bunu sağlamak ise müşteri memnuniyetinden geçer.

Müşteri memnuniyetini kazanmak için şu yolları izleyebilirsiniz;

  • Müşterilerin sizden aldıkları ürünleri etiketleyerek profilinize sabitlemek
  • Teşekkür ederek, küçük hikayeler ile paylaşmak onlara değer verdiğinizi göstermek.
  • Ürünü müşteriler teslim aldıktan sonra geri dönüşlerini önemsemek
  • Kaliteli içerikler sunmak
  • Tüketicilerin istek ve arzularına hitap eden içerikler hazırlamak
İLGİLİ MAKALE  Instagram profilime kim bakmış?

Bu maddeleri takip ettiğinizde müşterileriniz memnun kalırlar ve süreklilik sağlayarak butiğin reklamını yapmış olurlar.

İzleyin: Instagram Butiği Açmak!(Butik hesabı nasıl olmalı?, Reklam verme, Para Kazanma)

Tanıtımlar Yapmak

Instagram’ın reklam özelliğini kullanarak butik hesabınızı ve ürünlerinizi daha hızlı tanıtabilir, etkileşime açık hale getirirsiniz. Keşfete düşmek için düzenli olarak reklam verirseniz hesabınız için, çok hızlı bir şekilde takipçi sayınız artabilir ve butiğiniz büyümüş olur.

Ürün tanıtımlarını yapmak için Instagram’ın yukarı kaydır özelliğini kullanarak müşterilerinizin daha hızlı bir şekilde ürüne ulaşmalarını sağlar. Bu da sizi diğer butik hesaplarından ayrıcalıklı kılarak büyümeniz için avantaj sağlar. Ek olarak, ürünlerinizi kısa videolar halinde hikaye bölümünde tanıtarak güvenirliği arttırırsınız.

Aktif Kullanmak

Bir Instagram hesabının büyümesi için düzenli ve aktif olarak bu hesapla ilgili içerik üretmek çok önemli bir husustur. Instagram uygulaması düzenli paylaşımlarda hesabı daha çok öne çıkarır ve butik hesabınızın gelişmesine yardımcı olur. Bir butik hesabının büyümesi için yeterli kitleye ulaşmış olması ve müşterilerinin olması gerekir. Müşterilerinin bağlı kalması için ise hesabın kendini unutturmaması ve düzenli paylaşımlarda bulunması bağlılık sağlar.

Bu adımları düzenli olarak takip eden bir hesabın büyümemesi hiçbir neden yoktur. Aktif olmak, reklam vermek, tanıtımlar vermek, doğru paylaşımlar ve müşterilere verilen önem, bunlar bir butik hesabını büyütmek için gerekli ve yeterli yollardır.