WhatsApp’ın yeni özelliklerinden biri olan hareketli konum, birçok kullanıcının sıklıkla kullandığı özelliklerden biri olmayı başarmıştır. Bu özellik sayesinde arkadaşlarınızla bilmediğiniz bir yerde buluşmayı kolaylaştırıyor ve kişiler ile aranızda ne kadar mesaj olduğuna rahatça bakabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere WhatsApp üzerinden hareketli konumun nasıl atılacağını gösterdik.

WhatsApp 2022 yılında ise birçok yenilik getirecek. Bu yenilikler genelde güvenlik ve gizlilik üzerine olacak. Ayrıca çoklu cihaz beta programı da yakın bir zamanda nihai sürüme kavuşacaktır. 2022 yılında WhatsApp’ın getireceği özellikleri merak ediyorsanız, buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Hareketli konum nedir?

Hareketli konum, sizin anlık olarak konumunuzu gösteren özelliktir. Bu özellik sayesinde hareketli konum gönderdiğiniz kişiler, sizin nerede olduğunuzu kolaylıkla görebiliyor. Bu konum özelliği sürekli olarak konumunuzu güncelleyerek çalışmaktadır. Ayrıca arkadaşlarınız da sizinle konumuzunuzu paylaşırsa, sizin ve arkadaşınızın arasındaki mesafeye bakabilir veya onu yakalayabilirsiniz. Hareketli konum için saat seçenekleri mevcuttur. bu saat seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 15 dakika
  • 1 saat
  • 8 saat

Mevcut konumuzu paylaşırken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Bu husus, konumunuzu paylaştıktan sonra uygulamayı kapatsanız bile arka planda çalışmaya devam edecektir. Ancak siz ne kadar bir süre belirlediyseniz o kadar süre boyunca aktif olan bu anlık konum bilgisi, arka planda sürekli güncelleme yaptığı için akıllı telefonunuzun şarjını hızlıca tüketecektir.

Hareketli konum nasıl atılır?

Hareketli konumu atmak aslında oldukça kolaydır. Eğer önceden normal konum attıysanız, hareketli veya gerçek adıyla mevcut konumu da görmüş olacaksınız. Ancak hareketli konum atabilmek için öncelikle konumunuzu paylaşmayı bilmeniz gerekiyor. iOS platformundan yollayacaksanız, sohbet ekranında yukarı ok simgesi bulunuyor. Bu simgeye tıkladığınızda ise konumunuzu paylaşmak için bir seçenek ortaya çıkıyor. Buradan isterseniz o an ki bulunduğunuz konumu atabilir ya da mevcut konumuzu paylaşarak hareketli konum atabilirsiniz.

Android platformunda da hareketli konum atmak oldukça kolaydır. Öncelikle konumu atmak istediğiniz kişinin sohbet ekranına gelin. Daha sonra ise mesaj yazdığınız kısımda bulunan ataş simgesine tıklayın. Bu simgeye tıkladıktan sonra ise karşınıza birkaç seçenek çıkacak. Bu seçeneklerden konumu seçin. Konum seçeneğini seçtikten sonra ise iki farklı konum atma seçeneği ile karşılaşacaksınız. İsterseniz o an ki bulunduğunuz konumu atabilir ya da mevcut konumu paylaş diyerek, anlık olarak hareketli olan konumuzu atabilirsiniz. Hareketli konumuzu paylaşmadan önce, size bu konumun ne kadar aktif olacağını WhatsApp soruyor. Konumuzu atmadan önce 15 dakika, 1 saat ve 8 saat seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca zaman dolmadan da hareketli konumunuzu kapatmanız mümkündür.