Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm özel hayatımız ve tüm hesap bilgilerimiz internet ortamında bulunuyor. İnternet bankacılıkları, sosyal medya hesapları ve bunlar gibi birçok sitede herkesin onlarca hesabı bulunuyor. Bu hesaplar da bir şifre ile koruma altındadır. Fakat günümüz teknolojisinde bu hesaplara ait şifreler de tam anlamı ile koruma yapamıyor.

İnternet ortamında dolaşan hackerler sürekli zayıf şifrelerin peşinde koşarak hesapların bir açığını arıyor. Açığını buldukları hesapları da kısa sürede ele geçiriyorlar. Bu tür durumlardan korunmak için tüm hesaplara güçlü ve kırılmayan bir şifre koymanız gerekiyor. Güçlü şifrelerin kırılması hem daha zor hem de uzun zamanlar alabiliyor. Bu şekilde hackerlerden de korunmuş olursunuz.

Güçlü Şifre Oluşturma

Güçlü Şifre Oluşturma

Güçlü Şifre Oluşturmanın İpuçları

Güçlü bir şifre oluşturmak biraz da sayısal zekaya sahip olmayı gerektiriyor. Güçlü şifreler hesapların daha güvenli olduğunu gösteriyor. Son yıllarda bazı şifreler var ki binlerce insan tarafından kullanılıyor. Bu şifrelerin kolay ve unutma imkanının olmamasından dolayı tercih edilse de kırılması çok kolaydır. Hackerlerin kıramadıkları ve kırmakta çok zorlandıkları şifrelere ulaşmak için uyulması gereken birkaç ipucu bulunuyor.

Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Şifrelerin tamamen sayılardan oluşmaması
  • Şifre olarak önemli tarihlerin koyulmaması
  • Tüm hesapların ve internet bankacılıkları şifresinin aynı olmaması
  • Kolay bulunabilir şifrelerden kaçınma
  • Şifrelerin sık sık değiştirilmesi
  • Karmaşık ve özel karakterli şifre oluşturma
  • Kişiliğine özgü şifre koymama
  • Plaka kodu ile şifre oluşturulmaması
  • Kimlik doğrulamayı birden fazla aşamalı yapmak

Bu ipuçlarına uyularak oluşturulan şifrelerin kırılması neredeyse imkansızdır. Ayrıca kısa şifrelerin yerine uzun bir şifre koymanız ve şifreyi kelimelerden oluşturuyorsanız bilerek yanlış bir kelime yazmanız da şifrenizi daha da güçlü kılacaktır.

Şifre

Şifre

Tamamen Sayılardan Oluşmaması

Şifre belirlerken yapılan yanlışların başında sayılarla oluşturulan şifreler gelir. Şifre kırıcı programlar için en kolay kırılan şifreler sayılardan oluşan şifrelerdir. Örneğin dört basamaklı bir şifreyi kırmak isteyen hacker şifreyi kırmak isterken dört basamaklı bir kombinasyon uygular. Bu da dakikalar içerisinde kırılması demektir. Fakat yine aynı basamakta sayı veya özel karakterli bir şifreyi kırmak isteyen hacker daha büyük kombinasyonları denemek zorunda kalacaktır. Çünkü bu şifrede her bir basamak için onlarca farklı karakter gelebilir. Bu da hackerin belki de günlerini alacaktır. Hackerler bu kadar fazla bir süre tek bir şifre için uğraşmazlar ve farklı hesaplara geçerler.

Önemli Tarihlerin Kullanılmaması

Millet olarak tarihimize düşkünüz. O yüzden bazı tarihleri hiç unutmayız. Bu tarihleri de birçok şifrede kullanırız. 1071, 1299, 1453 1923 gibi birçok tarih unutulmadığı için farklı hesaplarda sıklıkla kullanılıyor. Fakat bu şifreler bırakın hackerleri sokaktan geçen sıradan insanların bile kırabileceği şifrelerdir. Şifre belirlerken bu tarihlerden uzak durmalısınız. Ayrıca doğum tarihi gibi şifreler de kırılabilir şifreler arasındadır. Sadece sayı ve rakamlardan şifre oluşturma mecburiyetiniz var ise o hesapta uzun bir şifre belirlemelisiniz. Bu şifre en az sekiz karakterde olmalıdır.

Şifre Güvenliği

Şifre Güvenliği

Tüm Şifrelerin Aynı Olmaması

Herkesin onlarca farklı hesap bilgisi bulunuyor. Sosyal medya, bankacılık, bazı iş siteleri vb gibi farklı sitelerde şifreler mevcuttur. İnsanlar unutmamak için bu şifrelerin hepsini aynı tutuyor. Şifrelerin birinin kırılması ile tüm hesapların kaybedeceğinden habersiz olan kullanıcılar bir anda tüm hesaplarını kaybedebilirler. Şifre güçlü bile olsa bu taktik çok yanlıştır. Tüm hesaplara ve sitelere farklı şifre koymak hesaplardan birini kaybetseniz bile diğer hesapların güvende olduğunu gösterir.

Kolay Bulunabilir Şifre Olmaması

Kolay bulunabilir şifreler doğum tarihi ve sadece tarihlerden oluşan şifrelerdir. Veya isim ile oluşturulan şifreler de kolay bir şekilde bulunabilir. Ardışık sayılar ve ardışık harfler de kolay bir şekilde bulunan şifreler arasındadır. Kolay bir şekilde bulunamayan şifreyi belirlemek için kendinize şu soruyu sormalısınız. Herhangi bir hesabı çalmak isterseniz hangi şifreleri deneyerek kırmaya çalışırsınız. Bu soruya vereceğiniz cevaba göre güçlü bir şifre belirleyebilirsiniz. Hem de bu şifre kolay bir şekilde bulunmaz.

Şifrenin Belli Aralıklarla Değiştirilmesi

Şifreniz ne kadar güçlü olursa olsun kırılması imkansız bir şifre değildir. Dünyanın en karmaşık şifresi bile kırılabiliyor. Onun için çok güçlü bir şifre belirlerken bu şifreyi de sık sık değiştirmeniz gerekiyor. Hackerler kırmak istedikleri şifreyi güçlü bir şifre ise uzun süre uğraşmaları gerekecektir. Örneğin sekiz haneli, rakam, harf ve özel karakterlerden oluşan bir şifreyi kırmak için hackerler aylarca uğraşmaları gerekebilir. Her ay şifre değiştirirseniz hackerlerin tüm uğraşlarını boşa çıkarırsınız ve kırılmaz bir şifre oluşturmuş olursunuz. En kötü senaryoda bile değişen şifre daha güvenlidir. Ayrıca şifreler ve hesaplar telefona tanımlı ise farklı bir IP üzerinden giriş yapılması taktirde sizin de bilginiz olacaktır.

Şifre ve Üye Girişi

Şifre ve Üye Girişi

Karmaşık Bir Şifre Belirlenmesi

Uzun şifrenin yanında karmaşık bir şifre de kırılması güç şifreler arasında yer alır. Şifrenin farklı karakterlerden oluşması, yanlış yazılan kelimelerden oluşması gibi birçok şifre hem hackerler tarafından hem de sizi tanıyarak şifrenizi kırmak isteyen kişiler tarafından kırılması güç bir şifre haline getirecektir. Fakat karmaşık ve uzun bir şifre sayısal zekanın güçlü olduğu insanların yapacağı şifrelerdir. Şifreleri telefonda veya farklı bir yerde kayıt altına almak ta çok tehlikelidir. O kayıtların birinin eline geçmesi ile tüm hesapları kaybedebilirsiniz.

Etiketlendi: