Grand Theft Auto serisinin en yeni ve en görkemli oyunu olan Grand Theft Auto 5, birçok oyuncu tarafından oynanmak istenen bir oyun. Ancak oyunun içeriğinde Türkçe dili bulunmadığından insanlar gta 5 Türkçe yama yapmaya çalışıyor. Hem Türkçe yama yapmayı öğrenmek hem de oyun hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Grand Theft Auto Serisinin Kurgusal Kronolojisi Nasıldır?

İlk olarak 1961 yılında Londra’da başlayan bu seri, 1984 yılında ortaya çıkan Vice City Stories ile devam etmiştir. 1986 yılında geçen bir hikâyeye sahip olan Vice City hikayesini 1992 yılında geçen San Andreas ile 1997 yılında geçen Grand Theft Auto hikayeleri takip etmiştir. Daha sonraları 1998 yılında yaşanan olayları konu alan Liberty City Stories kurgulanmıştır.

Grand Theft Auto 2 1999 yılında, Advance 2000 yılında, Grand Theft Auto III ise 2001 yılında geçmiştir. 2008 yılında ise üç farklı hikâye geçiyor: Grand Theft Auto IV, The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony. Bu serinin son iki hikayesi ise 2009 yılında geçen Chinatown Wars ile 2003 yılında geçen Grand Theft Auto V hikayeleridir.

Gta 5 Türkçe Yama

Gta 5 Türkçe Yama

GTA 5 Hakkında Genel Bilgiler

Geliştiricisi Rockstar North ve yayımcısı Rockstar Games olan Grand Theft Auto 5’in yapımcıları Leslie Benzies ve Imran Sarwar olarak kayıtlara geçmiştir. Senaristlerin de büyük rol oynadığı bu oyunun yapımında senarist olarak Dan Houser, Rupert Humpries ve Michael Unsworth yer almıştır. En az kendisi kadar müzikleri de popüler olan GTA 5’in bestecileri ise Tangerine Dream, Woody Jackson, The Alchemist ve Oh no’dur.

Seri olarak Grand Theft Auto’ya bağlı olan GTA 5’in yapımında RAGE, Euphoria ve Bullet Physics olmak üzere üç farklı oyun motoru kullanılmıştır. 17 Eylül 2013’te piyasaya sürülen bu oyun çıktığı gün Play Station 3, Xbox 360, Play Station 4, Xbox One, Microsoft Windows Play Station 5 ve Xbox Series X/S platformlarında oynanabilmiştir.

Üçüncü şahıs nişancı ve birinci şahıs nişancı olarak oynanabilen GTA 5, açık dünyaya sahip olan bir aksiyon macera oyunudur. Tek oyunculu oyun olarak da oynanabilen bu oyun, online modu sayesinde oyuncuya karşı oyuncu ve çok oyunculu oyun olarak da oynanabiliyor.

GTA 5 Oynayabilmek İçin Sahip Olmanız Gereken Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

GTA 5 oyununu bilgisayarınızda rahatlıkla oynayabilmeniz için ihtiyacınız olan sistem gereksinimleri şu şekilde listelenebilir:

 • İşletim sistemi olarak Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit SP1 seçeneklerinden herhangi birine sahip olmanız yeterlidir.
 • İşlemci olarak Intel Core 2 Quad Q6600 veya AMD Phenom 9850 işlemcisine sahip olmalısınız.
 • Bellek olarak minimum 4 GB RAM bu oyunu çalıştıracaktır.
 • Ekran kartınız ise NVIDIA 9800 GT 1GB ya da AMD HD 4870 1GB (DirectX 10, 10.1, 11 uyumlu) olmalıdır.
 • Oyunu indirebilmeniz için 72 GB kullanılabilir alana ihtiyacınız var.
 • Bilgisayarınızda bulunan ses kartı donanımsal olarak DirectX 10 uyumlu olmak zorundadır.

Bu veya bundan daha iyi sistem gereksinimlerine sahip olmadığınız müddetçe bu oyunu oynamanız mümkün değildir.

Seyredin: GTA 5 TÜRKÇE YAPMA 2021 – GTA V TÜRKÇE YAMA

GTA 5 Oynayabilmek Adına Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

GTA 5 oyununu açmak için daha minimal sistem gereksinimlerine ihtiyaç duysanız da oyunu gerçek bir zevkle oynayabilmek için bu sistem gereksinimlerine sahip olmalısınız:

 • İşletim sisteminiz Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit veya Windows 7 64 Bit SP1 olmalıdır.
 • İşlemci olarak Intel Core i5 3470 veya AMD X8 FX-8350 öneriliyor.
 • 8 GB RAM bu oyundan zevk almak için en ideal bellektir.
 • Ekran kartı olarak NVIDIA GTX 660 2GB, AMD HD7870 2GB veya daha iyi bir ekran kartına sahip olmanız şarttır.
 • Oyunu bilgisayarınıza indirebilmek için 72 GB kullanılabilir alanınız olmalıdır.
 • Ses kartınız %100 DirectX 10 uyumlu bir ses kartı olmak zorundadır.

Bu sistem gereksinimlerine sahip olduğunuz müddetçe oyun hakkında herhangi bir sıkıntı yaşamayacak, sorunsuzca kendinizi oyunun akışına bırakabileceksiniz.

GTA 5 Hangi Ödülleri Kazandı?

GTA 5, 2021 Spike Video Game Awards’da Beklenen En İyi Oyun Ödülünü kazandı. 31. Golden Joystick Awards’da Yılın Oyunu Ödülünü kazanan GTA 5, 5. Annual Inside Gaming Awards’da Yılın Oyunu ve En Sürükleyici Oyun Ödüllerine sahip oldu. Time’s 25 Best Video Games of 2013’te En İyi Oyun, Spike VGX 2013’te de Yılın Oyunu Ödüllerine sahip oldu. 2014 yılında yaptığı remaster ile de ödül kazanan GTA 5, toplamda kırk yedi adet ödül kazanmıştır.

GTA 5 Hangi Ödüllere Aday Gösterildi?

 1. Satellite Ödülleri’nde En Üstün Aksiyon ve Macera Video Oyunu, 2013 Good Game Ödülleri’nde En İyi Oyun ve Good Game Awards 2013’te En Unutulmaz An ödüllerine aday gösterildi ama bunların hiçbirinde başarılı olamadı. Toplamda yetmiş dört adet yarışmada ismi geçen Grand Theft Auto 5, bu yetmiş beş yarışmanın kırk yedisinden ödül alarak ayrılmıştır, kırk sekiz yarışmada ise sadece aday olarak gösterilmiştir.

GTA 5 Online Olarak Oynanabiliyor Mu?

Serinin bugüne kadar yapılan en geniş çok oyunculu oyun moduna sahip olan Grand Theft Auto Online, Grand Theft Auto V’in yeni online oyun modu olarak piyasaya sürüldü. GTA Online Karakter Yaratma Sistemi ile GTA 5 oyuncuları online olarak kullandıkları karakterleri tamamen özelleştirebiliyor.

Seyredin: Gta 5 Türkçe Yama Nasıl Kurulur?

https://www.youtube.com/watch?v=jZR8aOMZmqs

GTA 5’te Yer Alan Karakterler Kimlerdir ve Özellikleri Nelerdir?

Micheal, Franklin ve Trevor adında üç ana karaktere sahip olan Grand Theft Auto 5, her bir karakterin farklı alanlarda farklı yeteneklere sahip olduğu bir oyun. Örnek vermek gerekirse, eski bir savaş pilotu olan Trevor uçak, helikopter ve jet gibi hava araçlarını kullanmakta diğerlerinden daha iyidir. Micheal eski bir banka soyguncusudur, bu yüzden silah kullanma söz konusu olduğunda diğerlerinden çok daha iyi iş çıkartıyor. Araba hırsızı olan Franklin ise otomobil ve motosiklet sürüşü alanında diğerlerinden daha uzmandır.

Gta 5 Türkçe Yama

Gta 5 Türkçe Yama

GTA 5 Türkçe Yama Nasıl Yapılır?

GTA 5 oyununu Türkçe olarak oynayabilmek için, oyunun default halinde Türkçe seçeneği bulunmadığından, Türkçe yama yapmanız gerekecektir. Türkçe yamayı indirip bilgisayarınızdaki oyuna ekleyebilmek için ilk yapmanız gereken OpenIV programını indirerek bu programı bilgisayarınıza kurmanızdır. Önünüze çıkacak olan seçeneklerden GTA 5’in Windows platformunu seçmeli, GTA 5 dizinini soran bir ekran belirdiğinde ise GTA 5’in kurulu olduğu bilgisayar dosyasını seçmelisiniz.

Program çalışmaya başladığında önünüze gelen Tools sekmesinden ASI Manager bölümüne giriş yapın. Burada önünüze açılacak olan pencerede ASI Loader ve OpenIV.ASI dosyaları için Install tuşuna basmalı, iki dosyayı da kurmalı, önünüze çıkacak olan onay penceresinden de bu işlemi onaylamalısınız. Daha sonra Tools penceresine geri dönerek Package Installer bölümüne tıklamalısınız.

Burada indirmiş olduğunuz “.oiv” uzantılı yama dosyasını göreceksiniz, bunun üzerine tıklayın ve hemen ardından “Install” tuşuna da tıklayın. Bu aşamadan sonra ekrana birçok klasör seçeneği gelecektir, bu seçeneklerden mods folder seçeneğini seçtiğinizde kurulumunuz otomatik olarak başlayacaktır.

 

Etiketlendi:

,