WhatsApp’taki mesajlarınızı ister cihazınıza isterseniz de bulut depolama alanlarına yedekleyebiliyorsunuz. Bu bulut depolama alanlarından en çok tercih edileni ise Google Drive oluyor. Çünkü çok kolay bir şekilde, herhangi bir ayar yapmadan bütün mesajlarınızı yedekleyebiliyorsunuz. Ancak Google’ın bu konudaki yeni planları, birçok WhatsApp kullanıcısını üzdü.

WhatsApp 2022 yılında neler yapacak?

WhatsApp, geçen seneki gizlilik sözleşmesi krizi yüzünden birçok kullanıcısını kaybetti. Bu yüzden de WhatsApp, bu kullanıcıları tekrardan geri kazanmak istiyor. Bu yüzden de WhatsApp, birçok özelliği beta sürümlerinde deniyor. Bu özelliklerden en dikkat çekeni ise gizlilik ayarlarının kişiselleştirilebilmesi. Bu sayede son görülme ve okundu bilgisini toplu olarak değil, kişilere göre ayarlayabiliyorsunuz. Bu özellik ile beraber istemediğiniz kişilere okundu bilginizi ve son görülmenizi kapatabiliyorsunuz. Aynı şekilde hakkında kısmı ve profil fotoğraflarınızın ayarlarında da mevcut olacak. İstemediğiniz kişilerin hakkında kısmınızı ve profil fotoğrafınızı kapatabileceksiniz.

WhatsApp mesajları için Google Drive’a yedekleme sınırı gelecek

Google, yeni bir güncelleme ile Google Drive’a yedeklenen mesaj sınırını 200 MB yapmak istiyor. Google hesabı olan her kişi, Google Drive hizmetinden ücretsiz faydalanabiliyor. Bu sayede istediğiniz her dosyayı bu hizmet sayesinde Google Drive bulut hesabınızda saklayabiliyorsunuz. Ancak bu ücretsiz hizmet, 15 GB ile sınırlı. Bu yüzden WhatsApp mesajları yedeklemeleri için gelecek olan bu 200 MB sınırı nasıl ayarlanacak, kimsenin bu konu ile ilgili net bir bilgisi yok. Zaten bu bilgiler söylentilerden ibaret. Konu hakkında ne WhatsApp’tan ne de Google’dan gelen, herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır.

WhatsApp mesajlarını nereye yedekleyebiliriz?

WhatsApp mesajlarınız eğer otomatik yedekleniyorsa ve bu her gün oluyorsa, sabah saat 04.00’da bütün mesajlarınız otomatik olarak telefon hafızasına yedekleniyor. Bu yedeklemeleri isterseniz, Google hesabınıza bağlı Google Drive bulut alanına ya da iCould hesabınıza bağlı bulut depolama alanına yedekleyebiliyorsunuz. Bunun için ise WhatsApp uygulamasına girip, ayarlar sekmesinden sohbet ayarlarına girin. Orada karşınıza “Sohbet Yedeği” sekmesi çıkacak. Bu sekmeden, WhatsApp sohbetlerinizin yedekleme ayarlarını çok kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Yedeklenen WhatsApp mesajlarını nasıl bulabilirim?

Öncelikle WhatsApp mesajlarınız, direkt olarak bulut hesaplarınıza yedekleniyor olabilir. Bu yüzden kısa bir kontrol yapmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle WhatsApp uygulamanızdan sohbet ayarlarına girip, sohbetinizin nereye yedeklendiğini bulmanız gerekiyor. Daha sonra ise Android işletim sistemi ile çalışan bir akıllı telefon kullanıyorsanız, dosya yöneticinizden WhatsApp dosyasını bulun. Ardından da Database adlı bir klasöre ulaşacaksınız. Bu klasör içerisinde tarih tarih yedeklenen WhatsApp mesajlarınız bulunuyor. Buradan istediğiniz tarihteki yedekleme dosyasını bulabilirsiniz.