Gmail Eposta hesabı oluşturmak için Gmail’in e posta hesap açılışı için sunduğu resmi web adresine erişmek ve bir kurumsal e-posta veya kişisel e-posta oluşturmak adına kullanıcı adı belirlemek gerekir. Kullanıcı adı belirleme işlemi ardından ise hesaba yönelik bir şifre oluşturularak, onay verilir. Hem mobil cihazdan hem de bilgisayardan Gmail E-posta adresinin nasıl açılacağına yönelik detayları makalenin devamından öğrenebilirsiniz.

Bilgisayardan Gmail Hesabı Nasıl Açılır?

Bilgisayardan Gmail hesabı açmak için Google hesabındaki oturum açma sayfasına https://accounts.google.com/signup/ adresinden erişim sağlamak gerekir. Hesap açılış sayfasında izlenecek olan aşamalar ise şunlardır:

 • Ekrana gelen “hesap oluştur” seçeneğine tıklanır.
 • Açılan boşluklara isim ve soy isim bilgileri girilir.
 • Bir sonraki adımda görüntülenen boş kutucuklara kullanıcı adı ve yeni bir şifre girilip, sonraki aşamalara “devam” kutucuğu işaretlenerek onay verilir.

Adımlar sonunda G mail E posta hesabı başarı ile oluşturulur.

Mobil Cihazdan Gmail E Posta Nasıl Açılır?

Mobil cihaz üzerinden Gmail E posta hesabı oluşturmak için bilgisayardan Gail hesap açma aşamaları ile aynı aşamalar izlenir. Mobil cihaz ile Google hesabı oturum açma sayfasına erişim sağladıktan sonra bir kullanıcı adı belirlenmelidir. Hemen ardından yönlendirilen sayfa üzerinde ise yeni bir şifre belirlemek ve şifreyi ikinci kez girerek doğrulamak gerekir. İşlemler ardından Gmail E posta hesabı oluşur.

İzleyin: GOOGLE HESABI AÇMA (ANDROİD TELEFONDAN)

Gmail E Posta Hesabı Ne İşe Yarar?

Gmail E posta hesabı, klasik posta yöntemi ile haberleşmek yerine online şartlar altında, ücretsiz şekilde haberleşebilmeyi sağlar. Elektronik posta yöntemini kullanmak hem maddi açıdan hem de zaman açısından tasarruf sağlayabilmeyi mümkün kılar. Özellikle şirketler, çalışanlarına toplu e-posta göndermek, e-ticaret siteleri ise müşterilerini kampanyalardan aynı anda haberdar etmek için Gmail E posta hesaplarını kullanmayı tercih ederler.

Elektronik posta sistemi sayesinde kurumsal E-posta veya kişisel e-posta oluşturabilme tercihi kazanılır. E-posta sayfası içerisinde gönderilen, gelen, okunan, okunmayan tüm e-posta metinleri düzenli bir sistem içinde takip edilebilir. Silinmiş öğeler, gereksiz E-postalar, öne çıkanlar tek sayfa üzerinden yönetilir ve takip edilir. Tüm bu pratik kontrol, şirketlere ve bireysel hesaplara anlaşılır bir sistemde sohbet takibi ve düzenlemesi yapabilmeyi sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır?

Gmail E Posta Neden Açılamaz?

Gmail E posta adresini oluşturamama sebebi, tercih edilen kullanıcı adının daha önceden alınmış olmasıdır. Eğer posta adresi başına gelmesi için tercih edilen kullanıcı adı, daha önce e-posta oluşturan bir kişiye ait ise sistem yeniden alınmasına izin vermez. Bu durumun oluşması halinde, kullanıcı adı girişi sırasında bildirim alınır. Kişiye kullanabileceği yeni kullanıcı adları önerilir ve içlerinden birinin seçimi halinde Gmail E posta oluşturulur.

Seyredin: Google Hesabı Açma | Gmail | Mail Hesabı Nasıl Açılır?

Gmail E Posta Hesabının İşletmelere Sunduğu Avantajlar Neler?

Gmail E posta hesabına sahip olan işletmelerin kazandığı avantajlar:

 • Toplu e-postayı en kısa sürede gönderme,
 • Klasik posta gönderim masraflarından kurtulma,
 • E-posta ile iş aksiyonlarına dair bilgi paylaşımını yapma,
 • Belirli bir tarihte gönderilmesi için önceden e-posta metni hazırlayabilme,
 • Gmail ve Google Drive depolama alanından yararlanma,
 • Gelişmiş güvenlik denetimlerini kullanma,
 • Mobil cihaz üzerinden e-posta yönetimi yapabilme,
 • Şirket çalışan departmanlarına özel grup oluşturma,

Bu gibi avantajlar Gmail E posta kullanan şirketlerce kazanılır.

Gmail E Posta Güvenli mi?

Gmail E posta sistemi oldukça güvenli bir elektronik posta sistemidir. Hesaba ait olan kullanıcı adı ve şifre kullanılmadan hesaba giriş yapılamaz. E-posta adresine cihaz değişikliği ardından giriş yapılması halinde veya şifrenin bir kaç kez yanlış girilmesi halinde, hesap sahibine bilgilendirme yapılır.

Bu sayede kişi kendisi haricinde başka biri hesaba erişim sağladığında haberdar olabilir. Eğer hesap sahibi, Gmail E-posta’nın başkaları tarafından kullanıldığını düşünüyorsa, şifresin, dilediği an değiştirebilir ve internet suçları ihbar merkezine E-posta ile bildirime sağlayabilir.

Gmail E Posta Şifresi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Gmail E-posta şifresinin unutulması halinde hesaba tekrar giriş için yeni bir şifre belirlenmesi gerekir. Bu işlem için Gmail hesabına giriş sayfasına erişim ardından, sayfa altında yer alan “şifremi unuttum” seçeneğine tıklanmalıdır. Yeni açılan ekrana ise cep telefon bilgisi girişi yapılarak, şifre gönder komutuna tıklanır. Gmail tarafından SMS olarak telefona gönderilen şifre bilgisi ile hesaba erişim rahatlıkla sağlanır.