Format atmak için mobil cihazlara veya bilgisayarlara uygulama yapılırken farklı adımlar izlenir. Bilgisayarlar için “başlat” menüsü içerisinden ayarlar sekmesine erişim sağlanarak format atma adımlarına ulaşılabilir. Mobil cihazlara format atmak için fabrika ayarlarına dönüş sağlanması gerekir.

Format atma işleminde ilk olarak verileri yedeklemek gerekir. Format işlemi ardından önemli verilerin ve dosyaların kaybolmaması adına uygun bir bellek içerisine dosya ve veri aktarımı sağlamak oldukça basittir. Hem mobil cihazlara (İOS ve android) hem de bilgisayarlara format atılırken izlenmesi gereken aşamaları makalenin devamından detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Format Atmak İçin Format CD’si Şart mı?

Format atmak için format yazılımı barındıran CD’ye sahip olma şartı bulunmaz. Microsoft format yazılımını resmi web adresi üzerinden bilgisayarlara format atamaya yönelik sunmuştur. Ek olarak bilgisayarların ve mobil cihazların “Ayarlar” menüsü üzerinden sunulan sekmeler sayesinde cihaza format atmak ve cihazı yeniden başlatmak mümkündür.

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

Windows 10 işletim sistemli bilgisayara format atmak için yapılacaklar:

 • Bilgisayarın “Başlangıç” menüsüne tıklanır.
 • Ardından sırası ile Ayarlar, Güncelleştirme ve Güvenlik, Kurtarma Öğesi sekmelerine giriş yapılır.
 • Yeni pencerede görüntülenen “Bilgisayarı Sıfırla” menüsü içerisinden “başlarken” seçeneği tercih edilir.
 • Bilgisayar yeniden başlatılarak, oturum açma ekranına erişilir ve Shift tuşuna basılı tutulur.
 • Ekran altında Aç-Kapa simgesi görüntülendiğinde ise “yeniden başlat” seçeneğine tıklanır.
 • Yeni ekranda sorun gider komutu verildikten sonra, “bilgisayarı sıfırla” komutu seçilir.

Adımların izlenmesi halinde bilgisayar sorunsuz şekilde çalışmaya devam eder.

İzleyin: Windows 10 Format Atma! (CD’siz – Programsız)

Yazılım İle Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Yazılım üzerinden bilgisayara format atmak için Windows yeniden yükleme işleminin yapılması gerekir. İşlem için ilk olarak, Microsoft’un resmi web adresine erişilmeli ve adres üzerinden yazılım indirme sayfasına giriş yapılmalıdır. Sayfa üzerinden medya oluşturma aracı indirildikten sonra, USB ve DVD sürücü hedeflenerek yazılım indirilir. Bu adımlar sayesinde Windows yeniden bilgisayara yüklenerek format atma işlemi başarıyla tamamlanır.

İLGİLİ MAKALE  Android zil sesi değiştirme - Telefonunuz istediğiniz müziği zil sesi olarak çalsın

CD’siz Format Bilgisayara Nasıl Atılır?

Bilgisayara CD’siz format atmak için uygulanacaklar:

 • Bilgisayardan Windows sembolüne tıklanıp, arama bölümüne “Ayarlar” yazılarak, ilgili menüye ulaşılır.
 • Açılan sekmeler arasından Güvenlik ve Güncelleştirme seçilir.
 • Yeni pencerenin sağ altındaki “kurtarma” komutuna tıklanır.
 • Açılan bu bilgisayarı sıfırla menüsü altındaki “başlayın” sekmesi tercih edilir.
 • Hemen ardından sayfanın en altından “şimdi başlat” komutuna tıklanıp, bilgisayarın yeniden başlatılması beklenir.

İşlemler ardından bilgisayara CD’siz format başarıyla atılır.

Telefona Format Nasıl Atılır?

Telefona format atmak için sistem özelliklerine göre işlem yapak gerekir. iOS cihazlara veya android işletim sistemli akıllı cihazlara format atmak mümkündür. Kişi kullandığı cihazın “Ayarlar” menüsüne giriş yaptıktan sonra görüntüleyebileceği “fabrika ayarlarına geri döndür” komutuna tıklayarak cihaza format atabilir. Format atma işlemi ardından cihaz hafızasında yer alan veriler silineceğinden verilerin yedekleri önceden masaüstüne veya bir hafıza kartına aktarılmalıdır.

Android Cihaza Format Nasıl Atılır?

Android cihaza format atmak için cihaz içinde yer alan verileri sıfırlamak ve ardından cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek gerekir. Tercih edenler android cihazlarına servise danışarak format attırabilir veya Ayarlar sekmesinden kendileri işlem yapabilirler. Format atam işlemi için android cihazın “Ayarlar” menüsüne giriş ardından, “sıfırla” komutu tercih edilmelidir. Seçim ile ekrana gelen verileri sıfırla ve format ayarlarına geri döndür komutları sırası ile tercih edilir. İşlem sonunda format tamamlanırken, cihazda yer alan dosyaların da silineceği bilinmelidir. Android cihaza format atmadan önce dosyalar yedeklenmelidir.

Seyredin: TELEFONA FORMAT NASIL ATILIR? Android (Telefona Reset Atma İşlemi)

Format Öncesi Dosya Yedekleme Nasıl Yapılmalı?

Bilgisayara veya android cihaza format atmadan önce dosyaların ve verilerin yedeklenmesi gerekir. Yedekleme işlemi için bir USB bellek, telefonlarda kullanıma uygun hafıza kartı tercih edilebilir. Bilgisayarda yer alan dosyalar sürüklenerek, USB bellekte depolanırken, android cihaz verileri ise hafıza kartına kaydedilebilir. Bu adımlar ardından cihazlara format atılması halinde veri kaybı yaşanmaz ve yedeklenen dosyalar cihazlara tekrara aktarılabilir.

İLGİLİ MAKALE  Windows 10 yükseltmesi nasıl yapılır?

Format Atma Yazılımı Nedir?

Format atma yazılımı bilgisayarı veya android cihazları sorunsuz çalışır hale getirebilen ve fabrika ayarlarına geri döndüren yazılım tipidir. Format atam yazılımı Microsoft’un resmi web adresi içerisinde Windows kullanıcıları için sunulur. Mobil cihazlara yönelik yazılımlar ise servislerden cihaza format atılırken kullanılırlar.

X