Sunum hazırlamak istiyorsanız, ilk başta etkili ve iyi bir slayt hazırlamanız gerekir. Bilgileri kişilere pekiştirmek için slaytınıza ekleyeceğiniz görseller ve ufak notlar oldukça önemlidir. Bununla beraber slayt hazırlamak için genellikle Microsoft PowerPoint programını kullanmaktayız. Ancak PowerPoint dışında kullanabileceğiniz birçok farklı slayt hazırlama programı mevcut. Bu yazımızda sizlere en iyi slayt yapma programlarından bahsedeceğiz.

Canva

Son zamanların popüler slayt yapma araçlarından biri olan Canva, sadece slayt hazırlama amaçlı kullanılmıyor. Canva ile Youtube küçük görselleri, kapak fotoğrafları, albüm kapak görseli tasarımları ve daha birçok farklı görüntü tasarımını yapabilmektesiniz. Üstelik tarayıcı tabanlı bir program olduğu için kullanımı da bir o kadar kolay. Canva programında çok fazla kullanabileceğiniz bileşen bulunmaktadır. Bununla beraber bu bileşenlerin birçoğu ücretsiz bir şekilde kullanılabilirken, geri kalan bileşenleri kullanabilmek için Canva Pro almanız gerekmektedir. Eğer sürekli olarak bir tasarım veya görüntü düzenleme yapıyorsanız, Canva Pro almak oldukça mantıklı olacaktır. Canva Pro, abonelik sistemi ile çalışmaktadır. Bu sayede istediğiniz an aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz. Aylık 9,90 Türk lirası ile Canva Pro aboneliği satın alabilir ve Canva’nın sunmuş olduğu bütün bileşenleri sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Bütün bunlar ile beraber Canva’nın mobil uygulaması da mevcut.

Visme

Visme, çevrimiçi olarak snulan en eksiksiz slayt yapma programlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Visme ile profesyonel sunumlar hazırlamak oldukça kolay. Hemen hemen her şeyi özelleştirebileceğiniz bu program ile kolayca etkili sunumlar hazırlayabilir ve sizi izleyenlerin başlarını döndürebilirsiniz. Bütün bunlar ile beraber Visme’yi  infografikler, raporlar ve etkileşimli grafikler gibi diğer görsel içerikleri oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Visme’yi ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Ancak ücretsiz sürümünde sadece 3 adet şablon yaratabilmektesiniz. Eğer Visme’nin tüm özelliklerini kullanmak istiyorsanız, ücretli bir plana geçiş yapabilirsiniz. Bireysel kullanımlarda aylık 15 dolar öderken, ticari kullanımlar için bu ücret aylık 29 dolara kadar çıkmaktadır. Ancak bu ücretler yıllık ödenmektedir.

Google Slides

Google online olarak kullanabileceğiniz bütün ofis programlarını sunmaktadır. Bunlar ile birlikte Google Slides ile kolay bir şekilde etkili sunumlar oluşturabilirsiniz. Hazır şablonları ile profesyonel bir sunum hazırlamak oldukça kolay. Aynı zamanda Google Slides, Google hesabı olan herkes için ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak Google Slides’ın sunduğu şablonlar çok genel ve basittir. Bu yüzden oldukça etkili bir bileşen arıyorsanız, Google Slides yerine başka bir slayt yapma programını tercih edebilirsiniz. Google Slides, işletmeleri olanları daha kolay bir şekilde organize edebilmek için belli başlı planlar sunmaktadır. Kullanıcı başına 18 dolara kadar çıkabilen bu plan ücretleri ise aylık 6 dolardan başlamaktadır.

Zoho Show

Zoho Show, Microsoft Power Point’i taklit eden bir slayt yapma programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı Power Point’te olduğu gibi özelleştirilebilir birçok özellik üst tarafta sunulmaktadır. Bununla beraber Zoho Show çok daha gösterişli ve profesyonel duruyor. Zoho Show 5 kullanıcıya kadar ücretsizdir. Daha profesyonel özellikleri kullanabilmek ve daha geniş bir depolama alanı için, ücretli planlar kullanıcı başına aylık 4 dolardan başlıyor ve 6,4 dolara kadar çıkıyor.

Diğer kaliteli sunum yapma programları listesi

 • Prezi
 • Keynote
 • Microsoft PowerPoint
 • Ludus
 • Slides
 • Slidebean
 • Zoho Show
 • Beautiful.ai
 • Genially
 • FlowVella
 • Haiku Deck
 • Microsoft Sway