Telefonda ya da bilgisayarda yaptığınız tüm işlemleri video olarak kaydedebilirsiniz. Ekran videoları, işinize yarayacak tüm işlemleri kaydedebilmenizi sağlar. Günümüz imkanlarına göre ekran video kaydetmek için tercih edebileceğiniz birçok alternatif bulunmaktadır. İster bilgisayar ister telefon üzerinden farklı yöntemler kullanarak ekran videosu alabilirsiniz. Ekran videosu almak, son zamanlarda oldukça fazla popüler olan bir durumdur.

Bazı kişiler ekran videosu kaydetme konusunda çekingen davranmaktadırlar. Ancak ekran videosu kaydetme sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Çok basit yöntemler ve uygulamalar sayesinde dilediğiniz an ekran videosu çekmeye başlayabilirsiniz. Üstelik bu uygulamaların birçoğu da ücretsiz olarak sizlere hizmet etmektedir.

Ekran Video Kaydetme

Ekran Video Kaydetme

Ekran Video Kaydetme İçin Uygulama Seçerken Dikkatli Olun

Ekran videosu kaydetmek için bu alanda hizmet eden bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Ancak ekran video kaydetme uygulaması tercih ederken şu durumlara dikkat etmelisiniz:

  • Hangi uygulamanın sizin için uygun olduğuna önem verin.
  • Uygulama hakkında yapılan kullanıcı yorumlarına göz atın.
  • Uygulamayı indirmeden önce ne gibi özelliklerinin olduğuna dikkat edin.
  • Uygulamanın güvenilir olup olmadığını araştırın.
  • Video kalitesine bakın.

Bu durumlara baktığınız zaman cihazınız için en doğru olan ekran video kaydetme uygulamasını kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın kolay kullanılmasına da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kaydetme işlemini basit bir şekilde yapabileceğiniz uygulamalar daha çok işinize yarar.

Bilgisayarlar İçin Camtasia Uygulaması

Eğer bilgisayar üzerinden ekran video kaydetme işlemi yapmak istiyorsanız, Camtasia uygulamasını indirebilirsiniz. Bilgisayarlar için tercih edebileceğiniz en kaliteli ve kullanışlı uygulamalardan biridir. Ekran videosu almanızın yanında kurgulamanıza da imkan sağlayan bu uygulama, diğer uygulamalardan daha fazla popülerdir. Bu nedenle birçok kullanıcı bilgisayarlarında ekran video kaydetme için Camtasia’yı tercih etmektedir.

Yıllardır bu alanda hizmet veren Camtasia, kolay bir şekilde video kaydetmenizi sağlar. Hem büyük ölçek hem de düşük boyut avantajları vardır. Özellikle de ülkemizde çok fazla kullanılmakta olan bir uygulamadır. Eğer bilgisayarınıza çok işleve sahip olan bir ekran video kaydetme uygulaması indirmek istiyorsanız, Camtasia tam da size göredir.

Screencast O Matic

Yine bilgisayarlar için hizmet veren ekran video kaydetmenizi sağlayacak Screencast O Matic, minimum 9 milyon kişinin tercih ettiği bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Screencast O Matic uygulamasını çoğu zaman eğitim alanında çalışan bireyler kullanmaktadır. Ekran kaydı yaparken kurgu ve montaj hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Ekran videosu alabileceğiniz en iyi programlardan biri olarak kabul edilen Screencast O Matic, ekran video kaydetme işleminden başka hizmetlerde sağlıyor.

İLGİLİ MAKALE  Bilgisayarların olmazsa olmazı Vlc Player nasıl kullanılır? En güvenli olarak nereden indirilir?

Pratik bir uygulama arayanların tercih edebilecekleri nadir programlardan biridir. Uygulamayı bilgisayarınıza indirdiğinizde programa giriş yaparak kayıt işlemlerinize anında başlayabilirsiniz. Kaydettiğiniz videolar üzerinde ufak değişimler de yapabilirsiniz. Kayıt işlemi yaparken dilediğiniz kısmı video kadrajına alabilir ya da çıkarabilirsiniz.

Android Cihazlarda Ekran Videosu

Eski model Android telefonlarda ekran videosu kaydetme gibi bir özellik bulunmamaktadır. Ancak yeni çıkan telefon modellerinin birçoğunda ekran video kaydetme özelliği mevcuttur. Cihazınızın hızlı ayarlar bölümünde yer alan ekran kaydı, hiçbir uygulamaya gerek kalmadan ekran video kaydetme yapmanızı sağlar. Bu özelliğe sahip olan Android cihazlar, ekran video kaydetme programları indirmek zorunda değildir.

Çünkü zaten telefonunuzda bu işlemi yapabilmenizi sağlayacak olan bir hizmet bulunmaktadır. ”Ekran kaydı” seçeneğine bastığınız zaman cihazınız anında video kaydetme işlemine başlar. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu özellik, program indirmekle uğraşmamanızı sağlar. Ayrıca cihazınızda böyle bir özelliğin bulunması, güvenlik açısından da önemlidir. Çünkü indirmiş olacağınız programların güvenilir oldukları bilinmezdir.

İos Ekran Videosu Alma

Android cihazlarda bulunan ekran kaydı özelliği, İOS cihazlarda da bulunmaktadır. Eğer İOS bir cihaza sahipseniz, ekran video kaydetme için program indirmenize gerek kalmaz. İOS cihazınızda ayarlar bölümünüze girin. Daha sonra denetim merkezi seçeneğinize tıklayın. Buradan ekran kaydı özelliğinizi aktif hale getirmeniz gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra dilediğiniz kadar ekran video kaydetme yapabilirsiniz.

Eğer İOS cihazınızda bu özellik yoksa cihazınıza program indirmek zorundasınız. İOS cihazlar için uyumlu olan birçok ekran video kaydetme programı bulunmaktadır. Ancak genel olarak yeni çıkan İOS cihazlarda bu özellik vardır. Ekran kaydı sayesinde telefonunuzdaki her şeyi anlık olarak kayıt altına alabilirsiniz.

Ekran Video Kaydetme

Ekran Video Kaydetme

Ekran Video Kaydetme Programları Güvenilir Mi?

Ekran video kaydetme programlarının sayısı gerçekten oldukça fazladır. Ekran video kaydetme diye arama yaptığınız zaman karşınıza binlerce program çıkacaktır. Peki, bu programlar ne kadar güvenlidir? Programların güvenilir olup olmadıkları hakkında kesin bilgiler söylemek doğru olmaz.

Çünkü bu işi hakkıyla yerine getiren bazı programlar bulunmaktadır. Eğer telefonunuza ya da bilgisayarınıza ekran video kaydetme programı indirecekseniz, kullanıcı yorumlarına mutlaka göz atmalısınız. Zaten bu alanda ön plana çıkan programların hangileri olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Cihazınıza program indirirken size ne gibi avantajlar sunacağına da dikkat edin. Basit ve hızlı bir şekilde ekran video kaydetme yapabileceğiniz programları tercih edin.

İLGİLİ MAKALE  Youtube gece modu nasıl açılır, nasıl kapatılır?

Movavi Screen Recorder

Hem ekran video kaydetme hem de video düzenleme hizmetlerini veren bu program, kayıt zamanını daha önceden belirlemenize de imkan sağlıyor. Yani ekran video kaydetme zamanını önceden belirlediğinizde, o saat geldiğinde program otomatik olarak kayda geçmektedir. Basit ve hızlı bir ara yüze sahip olan program, Türkçe kullanıma da sahiptir. Kaydetme işleminden sonra video formatını dönüştürebilirsiniz.

Windows için uyumlu olan bu program, ücretsiz deneme fırsatını da sizlere sunuyor. Yetenekli bir program arayanlar için en ideal seçimlerden biridir. 4 adet farklı özelliklere sahip paketleri bulunmaktadır. Kullanımı ve kurulumu son derece basittir. Ekran videolarınızı son derece kaliteli bir şekilde kayıt altına alır.

İspring Free Cam

iSpring Free Cam, ücretsiz kullanabileceğiniz ekran video kaydetme programlarındandır. Video düzenlemenize imkan sağlayan bu program, yine popüler olarak sizlerin tercihine sunulan programlardandır.

Bu programda ekran video kaydetme yaparken, ekranınızın tamamını çekmeyebilirsiniz. Dilerseniz, ekranınızı kırparak video kayıt etme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Program içerisinde webcam özelliği yoktur. Eğer webcam’a ihtiyaç duyarsanız, ekstra bir program indirmek durumunda kalabilirsiniz. Ücretsiz olması, bu programın çok fazla tercih edilmesine sebep olmuştur.

Hemen her bilgisayarda kullanılabilen bir programdır. Ayrıca güvenilir ve mükemmel bir kalitede hizmeti sizlere sunmaktadır. Düzenleme seçeneği sayesinde ekran videonuzu rahat bir şekilde düzenleyip sosyal medyalarda paylaşabilirsiniz.

Ekran Video Kaydetme Programlarında Görüntü Kalitesine Dikkat Edin

Ekran video kaydetme programı indirmeye karar verdiğiniz zaman görüntü kalitesine önem verin. Bazı programlardaki görüntü kalitesi oldukça düşüktür. Eğer ekran videonuzu sosyal medyada paylaşmayı hedefliyorsanız, görüntünün net olması önemlidir.

Bu nedenle yüksek bir kaliteye sahip olan programlar her zaman işinizi görür. Ekran video kaydetme alanında öne çıkan uygulamalar bellidir. Bu programların isimlerini internette araştırma yaparak anında bulabilirsiniz. Pratik kullanımlı olan programlar, videolarınızı hızlı bir şekilde çekebilmenize yardımcı olur.

Özellikle de anı yakalamak istiyorsanız, programın hızlı bir şekilde işlem yapmasına önem vermelisiniz. Böylece kaydı başlatmak için zaman harcamanıza gerek kalmaz. Tek bir tuş ile kayıt yapmanız, size zamandan tasarruf edebilmenizi sağlar. Ekran video kaydetme programlarının birçoğu, videolarınızı otomatik bir şekilde cihazınıza kayıt eder.