WhatsApp, 2022 yılında kullanıcı deneyimini iyileştirmek için birçok yenilik hazırlamakta. Bu yazımızda WhatsApp’ın 2022 yılında getireceği güncellemeleri anlatmıştık. Gelecek olan bu yeniliklere bir yenisi daha eklendi.

Geçen yıl büyük bir kriz yaşayan WhatsApp, Telegram gibi birçok anlık mesajlaşma uygulamalarına kullanıcı kaybetmişti. Bu durumun sebebi ise WhatsApp kullanıcılarının kabul etmesi gereken gizlilik sözleşmesiydi. WhatsApp, kaybetmiş olduğu kullanıcıları geri kazanmak için ise birçok yeniliği getirecektir. Hazırda olan yenilikler, iOS beta sürümlerinde mevcut. Bu özellikleri kullanabilmek için ise WhatsApp’ın beta kullanıcısı olmanız gerekmektedir.

WhatsApp bu sene bütün güvenlik açıklarını kapatmak istiyor ve bunun için çok fazla uğraşmakta. Aynı zamanda yeni gizlilik özellikleri de yolda. Bu sayede adınızı, hakkımda bölümünü ve son görülmenizi tamamen değil; isteğe bağlı olarak, seçtiğiniz kişilere kapatabileceksiniz. Bunun gibi birçok yeniliği 2022 yılında göreceğiz.

WhatsApp Web için iki adımlı doğrulama

WhatsApp Web geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulmuştu. Bununla beraber düzenli olarak WhatsApp Web’e birçok yenilik getirildi. Hali hazırda beta olarak sunulan çoklu cihaz özelliği ile aynı anda 4 farklı cihazda tek bir WhatsApp hesabına giriş yapabiliyoruz. Bununla beraber WhatsApp Web için bir uygulama da bulunmakta. Bu uygulamayı da masaüstü veya dizüstü cihazınıza kurarsanız, bilgisayar üzerinden sesli ve görüntülü görüşme sağlayabiliyorsunuz. Ancak WhatsApp Web’e tarayıcıdan girdiyseniz bu özelliği kullanamazsınız.

WhatsApp Web bazı durumlarda güvenlik açığı çıkartabiliyor. Bunun için de güvenlik önlemi geliştirmek isteyen WhatsApp, WhatsApp Web için iki adımlı doğrulamayı getirecek. Böyle bir güvenlik önlemi ise çoklu cihaz kullanımının beta olarak sunulması. Çünkü çoklu cihaz kullanımında herhangi bir telefon bağlantısına ihtiyaç duymamaktayız. Bu yüzden kullanıcılar dolandırılabiliyor. Bu gibi suçların önüne geçebilmek için ise iki adımlı doğrulamaya ihtiyaç var.

WhatsApp Web için iki adımlı doğrulama, pin kodu üzerinden çalışacak. Eğer telefonunuzu kaybettiyseniz, WhatsApp Web’e girmek için belirlediğiniz pin kodunu girmeniz gerekmektedir. Bununla beraber çoklu cihaz kullanımı daha güvenli olacak. Ayrıca bu özelliği isteğe bağlı açıp kapatabiliyorsunuz. Bu özellik ileriki aylarda gelebilecek herhangi bir güncellemede, çoklu cihaz beta programı içerisine katılacaktır. Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri de neden çoklu cihaz özelliğinin hala beta olarak kullanılmasıydı. Gelen bu bilgiler neticesinde de neden hala çoklu cihaz özelliğinin beta programında olduğunu öğrenmiş olduk.