2022’nin Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 14 için sürekli farklı haberler yayınlanıyor. Çentiksiz tasarımla satışa sunulması planlanan iPhone 14 serisi için geri sayım başlamışa benziyor. Apple, yeni bir model tanıttıktan sonra eski modellerin satışını hem fiziksel hem de çevrimiçi bir şekilde durduruyor. LeaksApplePro’yu Apple markası ile ilgili yaptıkları sızıntılardan hatırlıyoruz. Yapılan son sızıntılara göre ise iPhone 14 ailesinin tanıtılması ile birlikte eski modellerden biri satıştan kalkacak.

Hangi model satıştan kalkacak?

Apple, 202 yılında ilk defa telefonlarına “Pro” takısını takmıştı. iPhone 11 serisi ile bu furya başladı ve iPhone 11 serisinin satışa çıkmasından sonra iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a veda etmiştik. Şimdi ise herkesin merak ettiği konu, iPhone 14 serisi ile birlikte hangi telefonların satışına son verileceği.

LeaksApplePro’nun yaptıkları sızıntılara göre, iPhone 14 tanıtıldığı zaman iPhone 11 serisine veda edeceğiz. Apple’a yakın kaynaklardan bu bilgiyi aldıklarını belirten LeaksApplePro, iPhone 11 serisinin iPhone SE 2022’den daha fazla talep gördüğünü ve Silikon Vadisi devinin bu durumdan pek fazla memnun olmadığını dile getirdi.

Apple çalışanları eğitecek

Apple Store çalışanları ile çalışmalar yürütecek olan Apple, pazarlama konusunda belli dersler vercek. iPhone 12 mini modelinin iPhone SE 2022’ye güçlü bir rakip olduğunu ve Apple Store çalışanlarının bu konuda eğitileceği belirtildi. iPhone SE 2022’nin satışını beğenmeyen Apple, iPhone SE 2022’nin üretimini yüzde 20 düşüreceği sızdırılmıştı. Apple, bu kapsamda iPhone 11 modelini tamamiyle kaldıracak ve A15 Bionic çip ve 5G destekli olan iPhone SE 2022 modelini ön plana çıkararak bu telefonun satışlarını arttıracak.

iPhone 12 bir süre daha piyasada

LeaksApplePro, iPhone 12 ve iPhone 12 Mini modelinin bir yıl kadar daha piyasada satışına devam edilebileceğini belirtti. Ancak iPhone SE 2022 ile rakip olacağı için Apple çalışanlarına iPhone SE 2022 modelini iPhone 12 Mini modelinden daha iyi olduğunu müşterilere anlatılması istendi. Bu sayede geri planda kalmış olan iPhone SE 2022 modelinin satışlarının arttırılması hedefleniyor. Bu şekilde Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi, satış hedeflerine ulaşamayan iPhone SE 2022 modelinin satış rakamlarını arttırabilir.

İLGİLİ MAKALE  Apple zirvedeki yerini kaptırdı. Akıllı telefon pazarının yeni imparatoru 'Samsung' oldu

Haziran ayında lansman olacak

Apple, Haziran ayında lansman düzenliyor. Düzenledikleri lansmanda ise yeni iOS 16, WatchOS, iPadOS sürümlerini tanıtacak. Yeni sürümlerile birlikte birçok farklı özelliği tanıtacak olan Apple, WWDC 2022 etkinliğinde yeni MacBook modellerini de tanıtabilir.

iPhone 14 çentiksiz gelebilir

Yapılan haberlere göre Apple, çentiksiz iPhone tasarımının patentini satın aldı. Bununla beraber Eylül ayında tanıtılması planlanan iPhone 14 ailesinde, çentikli ekran tasarımını göremeyebiliriz. iPhone X modeli ile çentikli ekran tasarımına geçiş yapan Apple, bu ekran tasarımını iPhone 14 modeli ile birlikte rafa kaldırmayı hedeflemekte. Bununla beraber Apple, yeni iPhone modellerinde delikli ekran tasarımına geçiş yapabilir. Ön tarafta bulunacak kamerayı da ekranda olacak deliğe konuşlandırabilir. Apple’ın bu şekilde radikal bir karar almasının kullancılar tarafından nasıl karşılanacağı ise büyük bir merak konusu.