Buzdolabı yiyecek ve içecekleri soğuk tutmaya yardımcı olan her evde olması gereken bir eşyadır. Buzdolabında bazen arızalanmalar oluşabilir. Bunlardan en çok rastlanan arıza soğutmama nedenidir. Bozulan buzdolabının içerisindeki yiyecek ve içecekler kısa süre içerisinde bozulur. Buzdolabımızda yaşanılan sıkıntılar gözle görünür olmasa da ürünlerimize verdiği zarar sağlığımız için risk içermektedir. Buzdolabı içerisinde bulunan soğutma ve havalandırma boşluklarının uzun süre kapalı kalması buzdolabımızın performansını düşürebilir.

Buzdolabının Hayatımızda Sağladığı Kolaylıklar

Buzdolabı günümüzde artık bütün evlerde bulunan ve kullanılan eşyadır. Yiyecek ve içeceklerimizi soğuk tutması ve daha uzun süre koruması hayatımızda en büyük kolaylıklardan birisidir. Artan yemeklerimizi ve soğuk olmasını istediğimiz içecekleri uzun süre saklayabilir. Evde olmadığımız süre zarfında yiyeceklerimizi saklaması için buzdolabına güvenebiliriz. Ama ürünlerimizin saklanma ömrüne dikkat etmemiz buzdolabımız ve kendi sağlığımız için önemlidir.

Buzdolabı Ayar Düğmesi Kaç Olmalı?

Ülkemizdeki hava şartlarından dolayı buzdolabının dondurucu kısmı -18 alt kısmı ise -5 derece olmalıdır. Buzdolabınızın ayarları farklılık gösterebilir. Alt kısım çok fazla soğutmuyor ise ayarını yükseltebilirsiniz. Ayrıca buzdolabınız soğutma ayarı dengesiz olduğu zaman ürünlerinize ve hatta ev içi elektrik donanımınıza kadar zarar verebilir. Yaşadığınız coğrafi konumun hava ısısını kesinlikle dikkate almalısınız.

Video: BUZDOLABIN SOĞUTMUYOR MU? MASRAFSIZ %100 ÇÖZÜM

Buzdolabı Üst Kısmı Neden Soğutmuyor?

Kullanılan buzdolabında su tahliye hortumları bulunmaktadır. Zamanla bu hortumlarda pislik ve atıklar birikebilir. Biriken bu atık ve pisliklerden dolayı hortumlar tıkanıp buzdolabınızın performansını düşürebilir. Böyle durumlarda buzdolabınızı bir servis danışanın dan yardım alarak yaptırabilirsiniz.

Buzdolabı Alt Kısmı Neden Soğutmuyor?

Buzdolabı arızalarında en çok görülen üst kapak butonunun çalışmadığıdır. Çünkü bu buton çalışmadığı zamanlarda sistem açık devre yapar ve alt kısmın soğumasını engeller. Buzdolabında yaşanan problemler arasında makinenin rezistansının bozulmuş olmasıdır. Bu durumlarda meydana gelen buz parçalarının erimesi engellenir ve soğuk hava oluşmasına engel olur. Bu gibi durumda buzlar hava akımını engelleyerek kanalları tıkarlar. Bu nedenle alt tarafta soğuma yapmayabilir.

Soğutmayan Buzdolabı

Soğutmayan Buzdolabı

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabınızın soğutmaması çalıştığı zamanlarda seslerin çıkmasına ve kötü kokuların oluşmasına neden olur. Buzdolabının soğutma yapmamasının birçok nedeni olabilir. Buzdolabı kapağında, buzdolabının içinde ve elektrik devresinde problemler oluşmuş olabilir. Bu sebepleri teknik servislerle ve kendi yöntemleriniz ile çözebilirsiniz. Buzdolabınız soğutma yapmadığı takdirde yapmanız gerekenler şunlardır:

  • İlk önce buzdolabı içindeki gıdaları dışarıya çıkarın.
  • Buzdolabınızın fişini çekin ve soğumaya bırakın.
  • Buzdolabınızın kapaklarını ve lastiklerini inceleyin.
İLGİLİ MAKALE  Elektrik arıza numarası kaçtır?

Soğuyan buzdolabınızın fişini tekrar takın. Eğer buzdolabınız hala çalışmıyor ise bir teknik servisten yardım almalısınız.

Buzdolabında Oluşan Buzlanma

Buzdolabında oluşan ince bir buz tabakası bile büyük problemler oluşturabilir. Oluşan bu buzlar temizlenmediği takdirde buzdolabında yer alan termostat alıcısının yanmasına neden olur. Termostat alıcısının yanması sonucunda buzdolabı ısısındaki değişikliğin fark edilmemesine neden olabilir. Isının düşmesini fark etmediğiniz için gıdalar hemen bozulmaya başlar. Düzenli aralıklarla mutlaka bu buz kısmını kontrol etmelisiniz. Bu buz ince bir tabaka bile olsa mutlaka temizlenmelidir.

İzleyin: Buzdolabı SOĞUTMUYOR | Çok Basit Kendiniz Tamir Edeceksiniz

Buzdolabı Fan Motoru Çalışmazsa Ne Olur?

Buzdolabınızda iki çeşit fan bulunur. Bunlar iç ve dış fan motorlarıdır. Soğutma sistemi buzdolabında eşit miktarda fan soğuğunu buzdolabına dağıtma sistemidir. İç fanın çalışmaması ile buzdolabınız iyi soğutma yapamaz. Bu fan kısmının bozulmasının 3 nedeni vardır. Bu sebepler ise şunlardır:

Fanın buz tutması: En yavaş hissedilen arızadır. Buzdolabınızın soğukluğu gider ve içindeki birçok ürün yavaşça bozulma yapar. Fan sesli çalışma yapıyor ve buzdolabından farklı sesler geliyor ise fan kısmınız buzlama yapmış olabilir.

İç fan motorunun yanması: Buzdolabında fan motoru yanınca hiç ses gelmez ve otomatik olarak kendini kapatır. Bu durumda buzdolabı soğutma yapmaz ve çalışmaz hale gelir.

Pervanelerin zarar görmesi: Buzdolabı fanı bu tip arızalarda sesli bir şekilde çalışır. Eğer buzdolabınız eski ve uzun zamandır kullanılıyor ise arızalanması gayet normaldir. Bu durumda fan motorunun değişmesi gereklidir.

Buzdolabı Gazının Bittiğini Nasıl Anlarız?

Buzdolabında kompresöre uzak borularından sıcaklık var ise buzdolabınızda gaz vardır. Karşılaşacağınız bu durumda soğutma işlemi gerçekleşmez. Buzdolabınız bu gaz sebebi ile borularda patlama ürünlere zarar verme ve hatta tamamen kullanılmaz hale gelmesine sebep olmaktadır.

Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Buzdolabınızı daha uzun süre kullanmanız için bakıma almanız gerekir. Buzdolabımızda kısa sürede temizlik yapılmadığı takdirde bozulma yaşanabilir. Eğer buz tutma yapıyorsa mutlaka buzların temizlenmesi gerekir. Bu buzları temizlerken kesinlikle kesici aletler kullanmayınız. Buzdolabınızın içerisine akan ve biriken sıvılar arıza yapmaya neden olabilir. Bu nedenle buzdolabınızı sıklıkla iç kısımlarını mutlaka temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Elektrik arıza numarası kaçtır?