Bilgisayar kullanıcılarının sık sık tercih ettiği farklı uygulamalar bulunuyor. Bilgisayarlardaki video oynatıcı programlar arasında yer alan Vlc Player, farklı işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Dünya genelinde binlerce kullanıcı tarafından tercih edilen medya oynatıcı hakkında ön plana çıkan farklı detaylar vardır.

Birbirinden farklı formatlardaki video dosyalarını destekleyen uygulama, kullanışlı ve güvenli olmasından daha çok sayıda bilgisayar kullanıcısının beğenisini kazanıyor. Uygulamanın sık kullanılmasının diğer sebeplerinden biri de ücretsiz olmasıdır. Ücretsiz medya oynatıcı arayan kullanıcılar için ön plana çıkan Vlc Medya Player uygulaması ile birlikte farklı video dosyalarını oynatmak mümkündür.

Yapımcı şirket tarafından sürekli güncellenen ve yenilenen medya oynatıcının ön plana çıkan özellikleri vardır. Güçlü özelliklerinin yanı sıra basit ve kullanışlı ara yüzü ile kullanıcıların beğenisini sağlayan video oynatıcı, çözücü ve dahili codec gibi özellikleri sayesinde farklı türdeki video dosyalarını çalıştırabilir.

Vlc Player Nedir?

Bilgisayarlarda bulunması gereken programlar söz konusu olduğunda ön plana çıkan uygulamalardan biri de VLC Medya Player olarak ön plana çıkıyor. VideoLan Player olarak da adlandırılan uygulama ile birlikte internetteki farklı platformların yayınlarına da rahatlıkla ulaşılabiliyor. Windows cihazların yanı sıra Mac ve Android gibi işletim sistemlerinde çalışan VLC Medya Player uygulamasının en önemli özelliği ise ücretsiz olmasıdır.

Farklı video ve ses dosyalarını sorunsuz bir şekilde açma kapasitesi bulunan güçlü uygulamanın ücretsiz olarak sunulması oldukça avantajlıdır. Siz de kullandığınız cihaza uygun bir sürümü yükleyerek farklı video içeriklerini sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz. Programın sunduğu yüksek ses ve görüntü kalitesi gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz.

İzleyin: Vlc Media Player İndirme ve Kurulum Yapma

Vlc Player Nasıl İndirilir?

Temel video oynatıcı uygulamalardan biri olan Vlc medya oynatıcısı uzun yıllardır kullanılmaya devam ediyor. Eski olmasına rağmen sürekli güncellenen ve modern özellikler eklenen uygulamayı çalıştırmak isteyenler için çeşitli alternatifler bulunuyor. VLC Medya Player uygulamasını çalıştırmak için ilk olarak kullandığınız cihaza uygun olan sürümü indirmeniz gerekiyor. İndirme işleminin ardından basit bir şekilde gerçekleştirilebilecek yükleme işlemini yaparak uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

Windows işletim sistemlerinin tamamında çalışabilecek özelliklere sahip olan program, farklı kaynaklar üzerinden indirilebiliyor. Programın ücretsiz olması çok sayıda internet platformu üzerinden indirme olanağının ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Windows 7,8 ve 10 gibi popüler işletim sistemlerinin yanı sıra Mac cihazlar da ve Android işletim sistemlerinde de çalışan uygulamayı edinmek için farklı kaynakları tercih edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bilgisayarınızı hızlandıracak 600 TL altındaki en iyi SSD'ler

Kendi sitesinden güvenilir olarak indirmek için https://www.videolan.org/index.tr.html

Vlc Player Sürümleri Nelerdir?

Basit ve sade ara yüzü ile kullanıcıların ilgisini çeken video oynatıcı uygulamalar arasında yer alan Vlc Medya Player farklı sürümlerle birlikte kullanıma sunuluyor. Dünya genelindeki tüm bilgisayar kullanıcılarına ulaşmayı hedefleyen yapımcılar, uygulamanın farklı versiyonlarını internet üzerinden yayınlamaya devam ediyor. Bilgisayarlardaki farklı türde yer alan ses ve video içeriklerini çözümleyerek açma özelliğine sahip olan uygulamanın ücretsiz olması önemli bir avantaj olarak dikkat çekiyor.

Vlc Medya Player uygulamasının sürümleri şu şekildedir;

  • Windows işletim sistemlerine uygun sürümler,
  • Mac OS sürümü,
  • Android sürümü,

Belirtilen işletim sistemleri için ücretsiz ve güvenilir sürümler vardır. Farklı sürümlere internet üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşmak ve indirme işlemini yapmak mümkündür.

Vlc Player Nasıl Yüklenir?

Basit, güvenilir ve kapsamlı bir video oynatıcı olan VideoLan Player programını bilgisayarlarına yüklemek isteyen kişiler için çeşitli alternatifler vardır. Açık kaynak kodlu bir uygulama olduğu için rahatlıkla erişim sağlanabilen program ile birlikte birçok video dosyasını rahatlıkla çalıştırmak mümkündür.

Aynı zamanda kod veya link üzerinden video çalıştırmak ve alt yazı eklemek gibi özelliklerden yararlanmak için ücretsiz medya oynatıcı programı kullanılabilir. Uygulamayı yüklemek için yapılması gereken işlemler oldukça basittir.

Bilgisayarlarına veya mobil cihazlarına VLC Medya Player uygulamasını yüklemek isteyen kişilerin ilk olarak indirme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. İndirme işlemi farklı internet sitelerinin yanı sıra uygulamanın web sitesi üzerinden de gerçekleşebiliyor.

Firma tarafından tüm kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunulan uygulamayı farklı platformlar üzerinden indirmek mümkündür. Kullandığınız cihaza uygun olarak indirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra yükleme işlemine başlayabilirsiniz. Yükleme işlemi sırasındaki tercihleri kendi isteğinize ve cihazınız özelliklerine göre belirleyebilirsiniz.

Seyredin: VLC Media Player ile kolayca video kesin

Vlc Player Ne İşe Yarar?

Açık kaynak kodlu olduğu için çok sayıda kullanıcının rahatlıkla erişebildiği VLC Medya Player uygulaması ile birlikte yapılabilecek farklı işlemler vardır. Farklı türdeki medya dosyalarını hem ücretsiz hem de hızlı bir şekilde oynatmak için video oynatıcı uygulamasını yüklemek mümkündür. Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan tüm ses ve video içeriklerini VLC medya player ile izleyebilirsiniz.

VLC medya player uygulaması ile yapılabilecek bazı işlemler şu şekildedir;

  • Online video veya canlı yayın oynatma,
  • Video kaydetme,
  • Video ve ses efektlerini kullanma,
  • Ekran görüntüsü alma,
  • Alt yazı ekleme,
  • Bilgisayardaki tüm video dosyalarını oynatma,
İLGİLİ MAKALE  WhatsApp'ta fotoğraf ve videolar nasıl düzenlenir?

Görüldüğü üzere ücretsiz ve gelişmiş video oynatıcı yazılım ile birlikte birçok işlem yapılabiliyor. Siz de bu uygulamayı sorunsuz bir şekilde yükledikten sonra farklı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Vlc Player

Vlc Player

Vlc Player Hangi Formatları Destekliyor?

Ses ve video dosyalarının üretildiği ortama göre değişen formatları bulunuyor. Değişen formatları farklı cihazlarda çalıştırmak için ek yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. VLC Medya Player yazılımı birçok farklı formatı desteklediği için önemli avantajlar sağlıyor. Yazılımın desteklediği formatlar arasında MPEG-1, MPEG,2 ve MPEG-4 gibi sık kullanılan video dosyaları bulunuyor. Aynı zamanda DivX, mp3 ve ogg gibi formatları da destekliyor.

VCD, CD ve DVD gibi farklı ortamlardaki video dosyalarına da VLC yazılımı üzerinden ulaşmak mümkündür. Tüm codec paketlerini içerisinde barındıran uygulamayı kullanırken herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duyulmuyor.

Vlc Player Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayarlarına VLC Medya Oynatıcı yazılımını yükleyen kullanıcılar çeşitli sebeplerden dolayı kaldırma işlemini yapmak isteyebiliyor. Yazılımı kaldırmak için yapılması gereken farklı işlemler bulunuyor. Oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilecek işlemler ile birlikte VLC yazılımını güvenli bir şekilde kaldırmak mümkündür.

Uygulamayı kaldırmak için denetim masası üzerinden uygulamalar bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Uygulamalar listesindeki programlar arasında VLC Media Player isimli yazılımı bulmalısınız. Programı bulup seçtikten sonra kaldır seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Vlc Player Çevrimiçi Video Oynatma

Ücretsiz video oynatıcı olarak çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilen yazılımın en önemli özelliklerinden biri de çevrimiçi video oynatma özelliği sunmasıdır. İnternet üzerindeki farklı videoları oynatma ve indirme gibi işlemleri yapmak için VLC yazılımını kullanmak mümkündür.

Aynı zamanda canlı yayınları URL ismi verilen linkler üzerinden de takip edebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yapmak için bilgisayarınızla uyumlu bir VLC Medya Player sürümünü indirmeniz gerekiyor. Sürümü indirip cihazınıza yükledikten sonra programı çalıştırmalısınız. Bilgisayarınızın internet bağlantısı olduğuna emin olduktan sonra çevrimiçi video oynatma adımlarına geçebilirsiniz.

VLC yazılımında yer alan menüden ortam sekmesine girip ağ akışı bölümünü açabilirsiniz. Ağ sekmesi üzerinden oynatmak istediğiniz videoya ait olan URL’yi girmeniz gerekiyor. URL girme işlemini yaptıktan sonra oynatma veya dönüştürme gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Çevrimiçi video oynatma seçeneğinin yanı sıra farklı video dosyalarına alt yazı ektirme veya alt yazı kaydırma gibi özelliklerden de yararlanabilirsiniz.