Son dönemlerde sosyal medya hayatımızı oldukça fazla bir şekilde etkilemeye başlamıştır. Sosyal medya uygulamalarının arasında en popüler olanı ise, Instagram’dır. Son zamanlarda Instagram üzerinde canlı yayın açmak, canlı yayın açarak takipçiler ile sohbet etmek etmek oldukça revaçta olan şeyler olmaktadır.

Instagram Canlı Yayın Nedir?

Instagram özellikleri arasına Kasım 2016’da eklenerek kullanıcıların sıkça kullandığı özellikler arasında yerini alan Instagram canlı yayın, kullanıcıların anlık olarak neler yaptıklarını takipçileri ile paylaşmasını sağlayan Instagram eklentisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulamanın sol üstünde yer alan hikaye paylaşma sekmesinin en altında bulunan Canlı ifadesine basılarak Canlı Yayına geçmek mümkün olmaktadır. Instagram canlı yayını kullanılarak yapılacakların sınırı yoktur. İsterseniz takipçileriniz ile konuşabilir, gelen yorumları okuyabilir, eğlenceli hallerinizi canlı olacak şekilde takipçileriniz ile paylaşıp belki de binlerce takipçiye ulaşmanız mümkün olacaktır. Instagram canlı yayınının kullanıldığı bir yere örnek verecek olursak Şarkıcı Tan’ın instagram canlı yayını kullanarak çekmiş olduğu şarkı klibi akıllara gelmektedir.

Instagram Canlı Yayını Nasıl Açılır?

Instagram üzerinden canlı yayın açmak için, uygulamayı açtıktan sonra hikaye paylaşma kısmına gelip Canlı yazan yere tıklanarak oradan canlı yayını açmak mümkündür.

Bilgisayardan Instagram Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Instagram canlı yayın açmak için illa telefon ya da tablet kullanmanıza gerek yoktur, canlı yayına bilgisayar ekranı da dahil edilebilir fakat bunun için kullanmanız gereken iki adet program bulunmaktadır. Instagram’da bilgisayar üzerinde canlı yayın yapmak için ihtiyacınız olan iki programdan biri OBS Studio programıdır, bu programı kullanarak ekran kaydetme özellikleri gibi çeşitli özellikleriyle bilgisayar üzerinden canlı yayın açmak mümkün olmaktadır.

Bilgisayardan Instagram Canlı Yayını Açmak

Bilgisayar ortamında Instagram’dan canlı yayın açmak isteyenlerin sık olarak kullandığı bir diğer program ise, Yellow Duck programıdır. Bu program şöyle kullanılmaktadır:

  • OBS Studio’da kullanılacak kodları almak için Yellow Duck bilgisayara indirilmelidir.
  • Instagram kullanıcı adı ve şifresi ile bu programdan giriş yapılmalıdır.
  • OBS Studio açılıp ”Custom” sekmesi açıldıktan sonra Yellow Duck’ta bulunan bilgiler bu alana yazılmalıdır.

Yukarıdaki bu adımlar uygulanarak bilgisayardan Instagram canlı yayını açmak mümkün kılınmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Instagram hesabı kurtarma - Instagram hesabını geri alma 2022

Seyredin: Bilgisayardan Instagram Canlı Yayın Yapma! – OBS ile Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram Nedir?

Instagram, 2010 yılının Ekim ayında geliştirilen içerisinde bulundurduğu kaliteli içerikler sayesinde oldukça popüler bir sosyal medya uygulamasıdır. Instagram’da şu sıralarda günlük olarak 80 milyon fotoğraf, 3 buçuk milyar civarı ise gönderi beğenimi gerçekleştirilmektedir. Instagram, ilk başlarda fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olarak çıksa da son zamanlarda canlı yayınları gerçekleştirme amaçlı da kullanılmaktadır.

Instagram Nasıl Kullanılır?

En popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram aşağıdaki adımları izleyerek rahatça kullanılmaktadır. Bu adımlar şöyledir:

  • İlk olarak Instagram uygulaması İOS veya Android cihazınıza market üzerinden indirilmelidir.
  • Instagram uygulaması indirildikten sonra, bir hesap oluşturularak o hesaptan giriş yapılmalıdır.
  • Instagram hesabı oluşturulup giriş yapıldıktan sonra ise, arkadaşlarınızı takip edip sosyal medyanın keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Instagram hesabı dolayısıyla fotoğraf ve video paylaşımları yapmak, canlı yayınlar açmak gibi çeşitli aktiviteler yapılmaktadır.

Salgın sürecine girilmesi ile beraber özellikle Instagram kullanımı inanılmaz bir derecede artmıştır ve yediden yetmişe herkes tarafından kullanılan bir sosyal medya uygulaması haline gelmiştir.