Web tasarım, SEO, arama optimizasyonu gibi konulara ilgisi olan herkesin en az bir kez karşısına çıkan backlink terimi internet sitesi yöneticilerini çok yakından ilgilendirir. Her internet sitesinin ilk hedefi özgün içerikler üreterek arama motorunda üst sıralarda çıkmak ve sayfanın ziyaret edilmesidir.

Site trafiği ne kadar çok olursa site, kurulma amacı doğrultusunda başarıyla ilerler. Backlink bu aşamada ortaya çıkar. Bir web sitesinin yaratıcı içeriğini diğer bir web sitesi bağlantı vererek kendi sayfasına eklerse backlink yapmış olur. Bu siteler arası bir anlamda ortaklıktır. Ya da bir site diğer siteyi refere eder, kaynak gösterir.

“BACKLINK KISACA BAŞKA SİTELERDEN SİTENİZE LİNK VERİLMESİDİR”

Backlink Nasıl Yapılır?

Bilinen diğer ismiyle inbound link yani backlink sitenizin içeriğinin kaliteli olduğunu bir göstergesidir. Ne kadar çok siteden backlinkiniz varsa siteniz o kadar güçlenir. Arama motorlarında (Google, Yandex, vb) daha üst sıralara yerleşir. Kopya, alakasız yazılardan oluşan, yeterli bilgi vermeyen içerikler ne kullanıcılar ne de diğer web siteleri tarafından talep görür. Bir web sitesi içeriğinize bağlantı oluşturuyorsa doğru yolda ilerliyorsunuzdur.

Arama motorları gelişmiş algoritmaları sayesinde backlinkin nasıl yapıldığına önem verir. Siteler arası ortaklık yoksa, güven vermeyen backlink site için dezavantaj sağlar. Bu sitenizin büyük bir hızla düşüşe geçmesine sebep olur.

  • Bir siteden kendi web siteniz için yazı alabilirsiniz.
  • Link vermek için yeni, küçük siteler oluşturabilirsiniz.
  • Popüler, ziyaretçisi fazla sitelerle iletişime geçerek link alabilirsiniz.
  • İçeriğinizi benzersiz ve iyi yaparak, başka sitelerin sizi link vererek kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Backlink almak için bu yolları kullanabilirsiniz ancak organik olarak trafik sağlamak ve sayfanızın üst sıralara çıkması için en güvenilir yol bir başka siteyle temasa geçmeden sitenin kendiliğinden web sitenize backlink vermesidir. Aksi takdirde doğru backlink yapılmaması sonucunda arama motorları bunu fark ederek sitenizi engelleyebilir.

“HER ZAMAN DOĞAL BACKLINKLER SATIN ALINANLARDAN ÇOK DAHA İYİDİR”

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlink konusunda en önemli konu iletişim kurmadan backlink alınmasıdır. Anca iletişim kurarak ortaklık sağladığınız bir backlink olayı söz konusu ise backlink aldığınız sayfanın güven veriyor olması önemlidir. Güven vermeyen sitelerle backlink iş birliği kurmak sitenizin engellenmesine sebep olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Seo uyumlu makale nedir?

Bir diğer husus da geçici backlink yapmak. Geçici backlink, sayfanın bir süre bağlantınızı gösterdikten sonra geri çekmesidir. Sayfanızın trafiği bir anda tekrar eski değerlerine düştüğünde bu durum Google algoritmasının hoşuna gitmeyeceği gibi site ziyaretçilerinin gözünde de sahtekar, organik verileri olmayan, güvenilmez bir site gibi görünebilirsiniz.

“BACKLINK ALACAKSANIZ, MUTLAKA İLGİLİ MAKALE VE İÇERİKLERDEN YİNE İLGİLİ İÇERİKLERİNİZE ALIN”

Backlink Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Sitenize reklam vermenize gerek kalmadan arama sonuçlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz. Organik bir trafik her zaman önemlidir. Başka bir sitenin ziyaretçilerinin sizin sitenize de uğramasıyla dışarıdan ziyaretçi kazanmış olursunuz. Kendi ziyaretçilerinizin yanı sıra başka sitenin kullanıcılarının da sitenizi ziyaret etmesi sizin için her zaman avantajdır.

“NE KADAR ÇOK BACKLINK, O KADAR İYİ SIRALAMA”

Blacklink Satın Almadan Nasıl Kazanılır?

Güvenli bir site oluşturduysanız ve düzenli ziyaretçileriniz varsa, sitenizden memnun ziyaretçileriniz veya e-ticaret sayfası iseniz ticaretten memnun kalan müşterileriniz büyük ihtimalle memnuniyetlerini göstereceklerdir.

Popülaritesi ve trafiği az olan siteler backlink vererek sizinle iletişime geçmek ortaklık kurmak isteyeceklerdir. Bütçeniz dahilinde site içeriklerinizle alakalı veya herhangi bir firmaya, web sitesine sponsor olmak aynı şekilde bahsedilmenizi sağlar. İşin özü güvenilir ve kaliteli içerikleri olan bir site olmaktır.