Dünya üzerinde en çok tercih edilen iletişim uygulamalarından biri olan WhatsApp, geçtiğimiz senenin ortalarında yaşamış olduğu bir gizlilik sözleşmesi krizi nedeni ile yüzbinlerce kullanıcısını Telegram gibi diğer anlık mesajlaşma uygulamalarına kaptırdı. Bu yüzden de WhatsApp, kullanıcılarına zorunlu tutmak istediği gizlilik sözleşmesini geri çekmek durumunda kaldı. Ancak bunlar ile beraber WhatsApp, 2022 yılına çok hızlı bir giriş yaptı. Bu giriş ile beraber de WhatsApp uygulamasında tonlarca yeni özellik görmeye başladık. Hala da birçok farklı özelliğin test edildiği belirtiliyor.

Geçen seneki krizin etkilerini azaltabilmek için WhatsApp, var gücü ile yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Bu yeni özellikler sayesinde de WhatsApp uygulamasının kullanıcı deneyimi oldukça üst bir seviyeye taşınıyor. WhatsApp, son aylarda gizlilik özelliklerini geliştirmeye dayalı yeni bir güncelleme periyoduna girdi. Son görülme ve okundu bilgisi gibi birçok farklı gizlilik özelliğini artık kişiselleştirebilmektesiniz. Ayrıca durum paylaşımları için de birçok farklı güncelleme yayınlandı. Bunlar ek olarak birçok farklı sosyal medya uygulamasının mesajlaşma bölümünde yer alan emoji ile gelen mesaja tepki özelliği, geçtiğimiz aylarda WhatsApp için de kullanıma açık bir hale geldi. Şimdi de WhatsApp, kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek adına, yeni bir anket özelliğini devreye sokacak. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın yeni anket özelliğinin nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

WhatsApp’ta yeni anket özelliği

WhatsApp, yeni bir güncelleme paketi içerisinde anket özelliğinin geleceğini duyurdu. Ancak bu anket özelliği, sandığınız gibi kendiniz yapabildiği bir anket değil. WhatsApp, belirli aralıklar ile sizlere otomatik bir anket yapacak. Bu anket sayesinde de uygulamadaki kullanıcı deneyiminizin ne kadar iyi olduğu belirlenecek. Ek olarak ise WhatsApp, bu anketler ile brilikte yeni bir özellik getirecekken kullanıcıların bu yeni gelecek özellikler hakkındaki yorumları öğrenilebilecek. Getirilecek olan özellikler de kullanıcıların yorumlarına bağlı olarak değiştirilebilecek.

WhatsApp kullanıcıları, bu anketleri yanıtlamak zorunda da değil. Yani WhatsApp’ın göndereceği anketlere katılmak gibi bir zorunluluğunuz da bulunmamaktadır. WhatsApp tarafından sizlere yönlendirilen bu anketlerin gelmesini engelleyecek bir özellik de sizlere verilecek. Bu sayede de gelen anketleri hiç görmeyebilir, görebilir ama katılmayabilir ya da gelen anketlerde yorumlarını belirterek katılabilirsiniz. WhatsApp kullanıcılarının nasıl anketler ile karşı karşıya geleceği ise henüz belli değil. Ancak yapılan açıklamalar göre, bu anketler WhatsApp uygulamasını geliştirme ve kullanıcıların genel memnuniyetinin ne durumda odluğu öğrenilebilmesi adına düzenlenecek.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp sevgilileri birbirine düşürecek 3 yeni özelliğini tanıttı. Artık hiçbir şekilde ekran görüntüsü alamayacaksınız!

Gruplardan sessizce çıkabilme özgürlüğü

WhatsApp mesajlaşma uygulamasını kullana herkes, illa ki bir WhatsApp sohbet grubunda bulunmaktadır. Bu sohbet grupları iş arkadaşları, yakın arkadaşlar ya da okul grupları olabilmektedir. Ancak bir zaman sonra bu gruplardan gelen mesajlar ve bildirimler nedeni ile sıkılabiliyor ve gruptan çıkmak isteyebiliyorsunuz. Fakat gruptan çıkarken değil ik, en az 5 defa düşünüyorsunuz. Çünkü bu tür gruplardan çıkmak, arkadaşlarınız tarafından tepki çekmenize neden olabilmektedir.

WhatsApp, bu sorunu ortadan kaldırabilmek adına yeni bir güncelleme üzerinde çalıştığını ve bu özelliğin şimdilerde WhatsApp’ın belirli beta sürümlerinde denendiğini açıkladı. WhatsApp’ın yeni getireceği bu özellik sayesinde, artık WhatsApp’ın sohbet gruplarından sessiz bir şekilde çıkabilmeniz mümkün. Normal şartlarda bu tr sohbet gruplarından ayrılınca, diğer bütün grup üyelerinde söz konusu sohbet grubundan ayrıldığınızı belirten bir bildirim gitmekteydi. Ancak yeni gelecek olan bir güncelleme sayesinde artık WhatsApp sohbet gruplarından çıkasanız bile hiçbir grup üyesine bildirim gönderilmeyecek. Bu sayede çıkmak istediğiniz bütün gruplardan rahatlıkla çıkabileceksiniz. Bu sayede tepki de toplamayacak ve artık çok fazla konuşulmayan gruplarda bulunmak durumunda kalmayacaksınız.