Her telefon için ayrı özelliklerdeki işletim sistemi yüklenerek piyasaya sürülebilir. Android olarak insanlar tarafından anılan telefonlar için de özel bir işletim sistemi kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. İşletim sistemi farklı olan cihazlar; uygulamaların yerleri farklı olan, farklı uygulama simgelerine ve uygulama içeriklerine sahip olan yapıdadır.

Bu yüzden, android telefon kullanan insanların; android telefonda çöp kutusu nerede, sorusunu sormaları muhtemeldir. Çöp kutusu sayesinde silinen klasörlerin kurtarılması için son seçenek elde edilebilirken, cihaz üzerinden bazı verilerin temelli olarak silinmesi de sağlanabilir.

Android Telefonda Çöp Kutusu Var Mıdır?

Android telefonlar üzerinde yer alan çöp kutuları, her veri için yerleştirilmiş olan alanlar değildir. Yani, android işletim sistemi bulunan her telefon için çöp kutusu bulunur. Ancak, çöp kutusu içerisindeki verilerin hangi içerikler için ayrılmış olduğu değişken olduğu da unutulmamalıdır. Çöp kutusunun olduğunu öğrenen android kullanıcıları, hangi uygulamalar için geri dönüşüm imkanlarının olduğunu da öğrenmelidir.

Android Çöp Kutusu Menüsü

Android Çöp Kutusu Menüsü

Android Telefonda Çöp Kutusu Hangi Uygulamalarda Vardır?

Android sisteme sahip olan bir telefonda, bazı alanlar için çöp kutusu özelliği bulunur. Özellikle; fotoğraflar için oluşturulan çöp kutuları, dosyalar için çöp kutuları ve özel olarak uygulama yüklenen programlar için çöp kutusu özelliği bulunur. Bunun yanı sıra; mesajlar, arama kayıtları, şarkılar, sosyal medya uygulamaları ve özellikle bireysel olarak yüklenen uygulamalar için çöp kutuları bulunmaz.

Android Çöp Kutusu Siliniyor

Android Çöp Kutusu Siliniyor

Android Telefonda Çöp Kutusu Nereden Bulunur?

Androdi telefon kullanıcıları, çöp kutusu bulma izlencelerini takip etmelidir.

Bu izlenceler:

  • Telefon kilidi olması halinde bu kilidin açılması ve doğrudan ekrana bağlanılması sağlanır.
  • Fotoğraflar için bulunan çöp kutusu için galeri kısmına girilir ve sağ alt kısımda yer alan ‘Son silinenler’ kısmına girilir. Bu alanda, son bir ay içerisinde silinmiş olan tüm fotoğraflar görünür haldedir. Doğal olarak, fotoğraf ve video içerikleri için bulunan çöp kutusuna ulaşılmış olur.
  • Dosyalar için yer alan çöp kutusuna erişmek için, android sistemdeki telefon üzerindeki uygulamalardan ‘Dosyalarım’ uygulamasına giriş yapılır. Sol alandaki seçenekler içerisinden ‘Silinen dosyalar’ içeriği tuşlanır. Dosyalar için de çöp kutusunda veri bulundurma süresi bir ay olduğu için, bir ay içerisinde silinen tüm dosyalara ulaşılır.

Bu adımlar sonrasında, android telefonda çöp kutusuna girilmiş olur.

Video: Çöp Kutusundan Silinenleri Geri Getirme, Samsung Çöp Kutusu, Android Çöp Kutusu

Android Telefonda Çöp Kutusu Neden Bulunur?

Android telefonda yer alan çöp kutusunun bulunması için geçerli birden fazla neden vardır. İlk olarak, silinmiş olan dosyaların veya fotoğraf ile video gibi içeriklerin kurtarılmak istenmesi mümkündür. Silinen içeriklerin de yalnızca çöp kutusunda olmasından dolayı, android telefonlarda çöp kutusunun bulunması büyük önem arz eder.

Ayrıca, android telefonlardan temelli olarak silinmek istenen içerikler de olabilir. Veri tabanına kayıtlı olan ve istenmeyen bu içerikler, çöp kutusu üzerinden de silindiği zaman temelli olarak imha edilmiş olur. Belirtilen nedenlerden dolayı android telefonda çöp kutusu bulunmalıdır.

Android Telefonda Çöp Kutusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Android telefonda çöp kutusu nerede, şeklinde araştırmalara dahil olan telefon kullanıcıları; bazı durumlara, ortaya çıkabilecek sonuçlara ve işlemi yaparken bilmeleri gereken konulara dikkat etmelidir.

Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken android telefon çöp kutusu hususları:

  • Mesajlar için, arama kayıtları için veya diğer uygulamaların büyük çoğunluğu için ayrı ayrı dizayn edilmiş çöp kutusu seçenekleri yoktur. Bu yüzden tamamen kaybedilmek istenmeyen ve galeri ile dosyalar kısmı dışında yer alan verilerin silinmeden önce iyice incelenmesi gerekir.
  • Çöp kutusundan silinen veriler için ayrıca bir alan yoktur. Bu alandan silinen veriler temelli olarak cihaz hafızasından kaldırılır.
  • Çöp kutusu üzerinde verilerin kalma süresi bir ay ile sınırlıdır. Bir ayın tamamlanmasından sonra veriler çöp kutusu üzerinden de silinerek kaybolur.
  • Çöp kutusu üzerinden veri kurtarmak mümkündür ve verilerin herhangi bir zarar alması söz konusu değildir.

Şeklinde gözlemlenebilir.

İzleyin: Samsung Çöp Kutusu Nerede, Çöp Kutusundan Silinenleri Geri Getirme, Telefon Çöp Kutusu