Android işletim sistemi, Google tarafından geliştirilen ve akıllı telefon pazarının %60’ına hakim olan bir işletim sistemidir. Bu kadar fazla telefonda kullanılması da Android işletim sistemini oldukça önemli yapmakta. Google yeni yayınlayacağı Android 13 işletim sisteminin ismini henüz açıklamadı. Ancak söylentilere göre Google, Android 13 işletim sisteminin adını “Tiramisu” olarak hazırlamakta. Bu yazımızda sizlere Android 13’ün hangi özelliklerle geleceğini anlattık.

Daha iyi bir ses deneyimi

Bluetooth Kulaklık Önerisi

Son yıllarda birçok kablosuz kulaklık ve kablosuz hoparlör ortaya çıktı. Yeni moda olan Bluetooth ses cihazlarının revaçtan düşmesi de uzun süreceğe benziyor. Ortaya çıkan söylentilere göre Android 13 Bluetooth LE Audio desteği tam olarak sunacak. Bluetooth LE Audio desteği, Bluetooth bağlantısıyla daha iyi bir ses iletimi sağlanmasını sağlıyor. Bu desteğin sağladı faydalar şunlardır:

  • Daha kaliteli ses iletimi
  • Daha düşük saniyeli ses iletimi
  • Daha düşük bir güç tüketimi

Daha düşük saniyeli ses iletimi sayesinde, akıllı telefonlarla oyun oynamayı seven kişiler daha rahat oyunlarını oynayabilecek. Ayrıca daha az güç tüketimi sağlayan bu özellik, daha uzun süre oyun oynama ve daha uzun süre müzik dinleme şansı tanıyacak.

Bluetooth LE Audio ses desteğinin bir diğer göze çarpan özelliği ise çoklu ses çıkışı sağlaması. Bu özellik sayesinde, Android 13 işletim sistemine sahip akıllı telefonunuza birden fazla kablosuz ses aygıtı bağlayabileceksiniz.

Uygulama dilleri

Android işletim sistemi, dil seçme özelliğini çok uzun süredir bulundurmakta. Ancak xda-developers’ın yayınladığı ekran görüntülerine göre, her uygulama için farklı bir dil seçeneğiniz olacak. Bu sayede telefonunuzun ana dili Türkçe olabilirken, WhatsApp ve Instagram için İngilizce dilini seçebilirsiniz. Bu sayede her uygulamada farklı bir dil kullanabileceksiniz.

Bu ayara ise “Ayarlar > Sistem > Diller ve Giriş” yolunu izlediğinizde ulaşabileceksiniz. “Diller ve Giriş” sekmesinde her uygulama için farklı bir dil seçebileceğiniz bir bölüm eklenmiş durumda.

Ekonomik enerji tüketimi

Google, Android 13 ile birlikte yeni bir özelliği devreye sokacak. “The Android Resource Economy” olarak adlandırılacak olan bu özellik, akıllı telefonunuzun daha az pil tüketmesini sağlayacak. Bu sayede telefonunuzu daha uzun süreler kullanabileceksiniz. Ayrıca bu özellik sayesinde ise akıllı telefonunuz daha stabil bir şekilde çalışacak. Çünkü bu özellik, arka planda çalışan birçok gereksiz sistemin devre dışı  kalamasını sağlamakta.

İLGİLİ MAKALE  Telefonu yeni aldığınızda ilk şarj süresi ne kadar olmalı? (Kaynak: izlehaber.com)

Yeni bildirim ayarları penceresi

Android işletim sistemlerindeki bildirim ayarları çok karışık. Ayrıca her yüklediğiniz uygulama otomatik olarak bildirim göndermeye başlıyor. Bu durum da daha çok ve gereksiz olabilecek bildirimleri görmenize neden olmakta. Ancak Android 13’te bildirim önemini belirleyeceğiniz bir ayar menüsü eklendi. Bu menü sayesinde hangi uygulamanın bildirimlerini daha çok görmek istediğiniz belirleyebiliyor, bu sayede bildirimleri ile sık sık karşılaşmak istemediğiniz uygulamaları bildirim sekmesinde görmüyorsunuz.

Android işletim sisteminde bildirim izinlerini belirlemek için uygulama uygulama gezmeniz gerekmekeydi. Ancak Android 13’te bu durum değişiyor. Bütün bildirim ayarlarını tek bir sekme altında göreceksiniz. Bu sayede her uygulamayı da aynı sekme altında göreceksiniz ve çok fazla uğraşmadan bildirim izinlerini düzenleyebileceksiniz.