Şampiyonluk için her türlü yolu deneyen Sarı Lacivertli kulüp, Jorge Jesus ile anlaşmaya vardı. Geçen sezon başında da vatandaşı Vitor Pereira ile anlaşmaya varan Fenerbahçe, istediği son ile karşılaşamadı ve sezonun ortalarında Portekizli antrenör ile yollarını ayırdı. Sezonu İsmail Kartal ile tamamlayan Fenerbahçe, ligi 2. sırada tamamladı. 2021 – 2022 sezonunun sonuna kadar İsmail Kartal ile anlaşan Fenerbahçe, yeni teknik direktör arayışlarına girmişti. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, bizzat Portekiz’e giderek Jorge Jesus ile anlaşmaya vardı. Peki Jorge Jesus kimdir? Jorge Jesus sarı lacivertli kulüpte başarılı olacak mı? Bu yazımızda sizlere Jorge Jesus hakkında bilinen bütün bilgilerden bahsettik.

Jorge Jesus kimdir?

Tam adı ile Jorge Fernando Pinheiro de Jesus, 24 Temmuz 1954 tarihinde dünyaya geldi. Futbolculuk döneminde üst düzey biri olmasa bile, teknik direktörlük kariyerinde büyük başarılara imza attı. özellikle Benfica’yı tam bir kupa takımına çeviren Portekizli çalıştırıcı, neredeyse çalıştırdığı her takıma major bir kupa aldırmış bir isim. Portekiz, Brezilya ve Arabistan liginde kupa kaldırmış olan Portekizli teknik direktör Jorge Jesus, yeni kapılar aralamak için Fenerbahçe’ye imza attı. Atılan imzalardan sonra ise Fenerbahçe taraftarının aklında tek bir soru bulunuyor. Jorge Jesus’un başarılı olup olmayacağı merak ediliyor.

Jorge Jesus’un başarıları

Teknik direktör

Braga

 • UEFA Intertoto Kupası: 2008

Benfica

 • Primeira Liga: 2009-10, 2013-14, 2014-15
 • Taça de Portugal: 2013-14
 • Taça da Liga: 2009-10, 2010-11, 2011-12, 2013-14, 2014-15
 • Supertaça Cândido de Oliveira: 2014
 • UEFA Avrupa Ligi finalist: 2012-13, 2013-14

Sporting CP

 • Taça da Liga: 2017-18
 • Supertaça Cândido de Oliveira: 2015

Al Hilal

 • Suudi Süper Kupası: 2018

Flamengo

 • Campeonato Brasileiro Série A: 2019
 • Copa Libertadores: 2019
 • Supercopa do Brasil: 2020
 • Recopa Sudamericana: 2020
 • Campeonato Carioca: 2020
 • FIFA Kulüpler Dünya Kupası finalist: 2019

Bireysel

 • Portekiz Ligi: En iyi teknik direktör 2009-10

Jorge Jesus felsefesi

Jorge Jesus, Fenerbahçe taraftarının istediği futbol felsefesini benimseyen bir teknik direktör. Hücum ağırlıklı oyunu ile insanların futboldan zevk almasını istemektedir. Gol yememeyi değil de yediğinden daha fazlasını atmak için çalışan bir takım yaratmak isten bir antrenör. Bu düşünceleri sayesinde de Jorge Jesus, Fenerbahçe Taraftarının heyecanla beklediği bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Jorge Jesus, işine karışılmasından nefret edilen bir hoca. Sırf işine karışıldı diye direkt olarak istifa eden ve kariyerini belirterek orayı terk edebilecek cüretkarlığı sergileyen biri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Jorge Jesus, iyi bir iletişimci değil. Bu yüzden de bazı futbolcular ile çatışabilir. Ayrıca Jorge Jesus, takım içi gruplaşmalardan nefret eden biri. Bütün bu detaylar dikkate alındığında ise Jorge Jesus, Fenerbahçe için antibiyotik gibi olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Abramovich Chelsea kulübünü satışa çıkardı. İngiliz devinin yeni sahibi...

Rakip yarı sahada topu tutup sert presler ile rakibi bunaltan bir oyun stilini benimseyen Jorge Jesus, “Bir teknik direktör olarak sorumluluğum sadece kazanmak ile sınırlı değil, kazanırken bizi izleyenleri eğlendirmek.” diye bir açıklamada bulunmuştu. Jorge Jesus, tek bir takım formasyonuna bağlı kalmayan, birkaç plan ile analiz yapan bir hoca. Bu yüzden de sahaya dizilişlerde farklı farklı formasyonlar görebilmekteyiz. Ancak Jorge Jesus’un da belirli bir formasyonu bulunmaktadır. Genellikle 4-1-3-2 formasyonu ile sahaya futbolcularını süren Portekizli, gerekli durumlarda 3’lü sistemler ile de takımını sahaya çıkarmıştır. Acnak imkanı olduğu müddetçe 4’lü sistemi terk etmeyen hocanın en belirgin özelliği, farklı takımlar ya da farklı formasyonlar farketmeden her zaman benzer istatistikleri yakalayabilmesi. Sporting döneminde Jorge Jesus, daha çok 4-3-2-1 formasyonu ile takımını sahaya çıkartırdı. Benfica döneminde ise 4-1-3-2 dizlişiyle takımını sahaya sürerdi. Farklı oyuncu grupları ve farklı dizilişler ile takımını sahaya süren Portekizli teknik direktör, yine de bu iki takımla aynı istatistikleri yakalayabilmiş. Kısacası Portekizli çalıştırıcı, oyun felsefesini her türlü dizilişlerde yakalayabilmektedir. Genellikle Jorge Jesus, takımın kadrosunun uygun olduğu taktikler ile sahaya çıkar.

Fenerbahçe’de başarılı olabilir mi?

Fenerbahçe yönetimi geçmişte de teknik direktörün işine karışması ile bilinmektedir. Ancak bu karışma, her zaman için facialar ile son buldu. Bundan ders çıkardığını düşünmüş olduğumuz Ali Koç’un Jorge Jesus’a karışacağını düşünmüyoruz. Bunun yanında Jorge Jesus, istediği ortamı bulabildiği müddetçe, Fenerbahçe’de başarılı olacaktır.

Fenerbahçe’nin genç bir kadrosu, aynı zamanda tecrübeli futbolcuları bulunuyor. Bununla beraber Jorge Jesus, oyuncu grubuna göre belirli taktikler belirleyen ve bu taktikler ile kendi felsefesini brileştirebilen bir antrenör. Her zaman da bu şekilde Portekizli teknik direktörün kazandığını görüyoruz. kariyerinde kupa kazanamadığı sezon çok az. Ancak Fenerbahçe’ye göre çok daha yüksek bütçeler ile çalışmış olması, akıllarda soru işareti yaratıyor. Fakat Fenerbahçe’nin UEFA’nın FFP kontrolünden çıkması, Ali Koç’a çok daha fazla bütçe ayırabileceği anlama geliyor. Bununla birlikte Kim Min Jae gibi isimlerin transfer dedikoduları ve rakamları da Fenerbahçe için iyi bütçeler açılabileceğinin göstergesi.

İLGİLİ MAKALE  Tam 98 milyon euro! Fenerbahçe'den rekor oyuncu satışı

Bütün bunlar ile beraber Fenerbahçe’nin en büyük hatası, her zaman teknik direktörü ile sezon başında anlaşmak olmuştur. Fakat Haziran ayının başlarında Jorge Jesus ile anlaşmak, sarı lacivertli kulüp için oldukça iyi. Çünkü anlaşılan antrenör ile çok daha uzun bir kamp dönemi ve daha uzun bir birliktelik yaalanacak. Bu sayede de Fenerbahçe kadrosu çok daha oturmuş bir şekilde sezona başlayacak. Ayrıca Şampiyonlar Ligi elemeleri için sezonu erken başlatacak olan Fenerbahçe için bu dönemde teknik direktör ile anlaşılması oldukça iyi. Jorge Jesus’un istediği çalışma ortamı sağlanır ve yeterli teknik kapasiteye sahip oyuncular transfer edilirse, Jorge Jesus ile brilikte Fenerbahçe başarıdan başarıya koşacaktır.

İzleyin: JORGE JESUS | Taktiksel Analiz