Saçların canlı ve parlak bir görünümde olmaları için düzenli olarak bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Saça gereken bakımın sağlanması, saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olurken pürüzsüz bir görüntüyle sizi ve çevrenizdeki insanları mest edecektir. Bu noktada saçın cinsini ve saçın ihtiyacı olan bileşenleri saçla buluşturmak bir hayli önemlidir. İhtiyaçlar doğrultusunda saça gereken bakımın sağlanması saç için önemli durumlar arasında yerini almaktadır. Saç bakımınızı sağlarken piyasada bulunan ve dünya para olan ürünleri kullanmaktan ziyade doğanın mucizelerinden yararlanmak ve saça kimyasal bir ürün kullanmamak saçın çok daha kısa sürede bakımlı görünmesine yardımcı olacaktır. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda saçınıza gereken bakımı ve yumuşak, canlı görüntüyü bu uygulamalarla gerçekleştirebilirsiniz…

Saçların yumuşak ve parlak olması için ne yapılmalı?

Saçların yumuşak ve bakımlı bir görüntüde olması düşünüldüğü kadar zor bir uygulama değildir. Gereken bakımın ve saçın ihtiyacı olan ürünlerin saça uygulanması ve bu işlemin tek seferde kalamaması saçın kısa süre içerisinde toparlanmasına ve saçın çok daha sağlıklı ve bakımlı bir görüntüde olmasına yardımcı olacaktır. Bu hususta saçınızın tipini ve saçınızın neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz önemlidir. Saça ihtiyacı olan bakımı sağlamak, saçın sağlıklı görünmesinin yanı sıra uzama hızının da maksimum seviyeye çıkmasına yardımcı olacaktır. Saçlarınızın yumuşak ve parlak bir görüntüde olması için saçınıza şu uygulamaları yapmayı ihmal etmeyin;

  • Saçınıza yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra derinlemesine bir durulama işlemini uygulamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Saçların kir ve şampuan kalıntılarından arınarak düğümlenmelerin önüne geçilmesi saçın çok daha güzel bir formda olmasına yardımcı olacak ilk uygulamaların başında gelmektedir. Saçlarınızı yağlandığı anda direkt olarak yıkamanız da saçların bakımsız görüntüsünden uzak durmasına yardımcı olurken, her daim temiz ve bakımlı bir görüntüde olmanızı sağlayacaktır.
  • Saçların kırılmaması ve saç uçlarının çatallaşmaması için saçlarınızı kuru haldeyken çok fazla taramamaya özen gösterin. Kuru olan saç kırılmaya meyillidir. Kuru ve sık tarama yapılması saçların kopmasına ve uç bölgelerde düğümlenmelerin oluşmasına neden olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için saçınızı yıkadıktan sonra uygun tarak ile kökten uca şekilde taramaya özen göstermeniz gerekir.
  • Saçların yumuşak ve bakımlı görünmesine yardımcı olan en büyük uygulamaların başında saça gereken ihtiyacı sağlamaktır. Bu noktada saçınızın cinsini iyi sentezlemeniz gerekir. Saçın neme ihtiyacı olmasında şampuanınızı kremli yapıda seçerken ve doğal yağlar ile gereken nemi saça sağlarken, yağlı bir saç tipinde içeriğinde krem faktörü bulunmayan doğal içerikli şampuanların seçilmesi saçın bakımlı görünmesi için bir hayli önemlidir. Dolayısıyla saçınızın yumuşak ve parlak olması için saça ihtiyacı olan uygulamayı sağlamayı ihmal etmeyin.
İLGİLİ MAKALE  Kaynak taktırmak saça zarar verir mi?

  • Saçın mat ve kuru görünümde olmasının iyi neden bulunmaktadır. Bunların başında saça gerekli nem takviyesinde bulunulmaması gelirken, saçı yüksek ısıya maruz bırakmak saçın bir görüntüde olmasına neden olmaktadır. Saçınızı nemlendirmeyi ve yüksek ısıya maruz bırakmamaya özen göstermeniz gerekir. Isı uygulayacağınız zamanlarda saçınızı koruyacak serumlar sürmeye ve gereken bakımı özenle göstermeye çalışmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Kuru saçlar bu bakım maskesini kullanabilir

Kuru saç probleminden kurtulmak isteyenler, bal ve zeytinyağı maskesi sayesinde kuru saçlarına veda etmeye hazırlıklı olsun. Kuru saçlarınızı kökten uca onarmak için bal ve zeytinyağı maskesini şu şekilde uygulayabilirsiniz;

Malzemeler;

  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı;

Bal ve zeytinyağını uygun bir kase içerisinde homojen kıvama gelene dek karıştırın. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra, saç köklerinden uçlarına kadar maskeyi uygulayın ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Bekleme işleminden sonra saçınızı ilk olarak kuru şampuan ile yıkayın ardından soğuğa yakın ılık suyla yıkayın.

X

Etiketlendi:

,