Kıyafetlerimizi temizlemek amacıyla hemen hemen her gün çalıştırdığımız çamaşır makinelerini uzun vadeli kullandığımızda ve gereken temizliği çamaşır makinesinin içerisine göstermediğimizde çamaşır makinesinin içerisinde birtakım problemlerin olduğunu gözlemleriz. Bu problemlerin başında, deterjan gözünün içerisinde taşlaşmış deterjan kalıntısı gelmektedir. Deterjan gözü içerisinde taşlaşan deterjanların temizliği yapılmadığı durumlarda yeni deterjanları kabul etmeyerek, çamaşırların temizlenmesinin de önüne geçmektedir. Düzenli temizliğini yapmadığınız durumda çamaşır makinenizin deterjan gözünde taşlaşmış deterjan durumuyla karşılaştıysanız bu yöntem sayesinde taşlaşmış deterjanı temizleyebilirsiniz.

Çamaşır makinesi gözü nasıl temizlenir?

Çamaşır makineleri, uzun vadeli kullanılan elektronik eşyaların başında gelmektedir. Bu tarz ev ürünlerin bozulup bozulmama oranı biraz şans faktörü dolayısıyla olurken bir bakıma da kullanım faktörünün büyük önemi bulunmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan çamaşır makinesinin temizliğinin sağlanmaması durumunda makine içerisinde kirlenme durumuyla karşılaşılması çok normaldir. Makine içerisinin temizliğinin yapılmaması uzun vadede çamaşırların derinlemesine temiz olmasının önüne geçerken, makine içerisinin kötü kokmasına neden olmaktadır. Bu durumun yanı sıra bir de çamaşır makinesinin deterjan gözünün temizliği vardır. Çamaşır makinesinin deterjan gözüne gereken temizleme metotlarının uygulanmaması durumunda deterjan gözü içerisinde, deterjanın taşlaştığını gözlemleriz. Bu durumun deterjanın makine içerisine gitmemesine neden olurken çamaşırların yıkanmasının da önüne geçmektedir. Bu durumların yanı sıra çamaşır makinesinin deterjan gözünün taşlaşmış deterjanlardan temizlenmemesi durumunda deterjan gözünün büyük bir bakteri yuvasına dönüşmesine neden olmaktadır. Deterjan gözünün düzenli olarak ayda en az 2 kez temizlenmesi, çamaşırın uzun vadeli kullanılmasına yardımcı olurken çamaşırların çok daha etkili yıkanmasına da yardımcı olmaktadır. Deterjan gözü temizlenirken bu adımları uygulamaya deneyebilirsiniz;

  • Çamaşır makinenizin içerisinde taşlaşmış deterjan kalıntıları ya da kireç gibi problemlerin olduğunu gözlemliyorsanız ilk yapmanız gereken durum, çamaşır makinesinin gözünü makineden çıkarın.
  • Çıkarılan çamaşır makinesi gözünün içerisine bir miktar karbonat eklemesi yapın ve karbonatın üzerine bir miktar da limon tuzu koyun. Bu iki maddeyi çamaşır makinesinin gözüne döktükten sonra, evinizde bulunan elma, üzüm ya da beyaz sirkeden bir tanesini bu ikilinin üzerine dökün.
  • Ardından bileşenlerin birbirine geçmesi ve kalıntılara daha iyi nüfuz etmeleri için takribi olarak yarım saat kadar bekleyin. Bekleme işleminin tamamladıktan sonra kalıntıların kolaylıkla çamaşır makinesinin gözünden ayrıldığını gözlemleyeceksiniz.
  • Bu işlemi uyguladıktan sonra bir temizleme süngeri yardımıyla çamaşır makinesinin gözünü yıkayın ve kalan kirlerden de bu sayede arınmasını sağlayın.
  • Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra deterjan gözünü, çamaşır makinesine takmadan önce, bu bölgenin temizliği de önemlidir. Çamaşır makinesini, çamaşır makinesinin gözüne takmadan önce gözü de bir temizleme bezi ile silin ve ardından kalıntılarından arınmış deterjan gözünüzü yerine yerleştirin.
İLGİLİ MAKALE  Koltuklarınızı tertemiz yapmak için püf noktaları

  • Tüm uygulamaları yapmaktan ziyade tek bir ürünle tüm işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bunun için üretilmiş kimyasal malzemeler de bulunmaktadır. Piyasa da bulunan kimyasal malzemeler ile deterjan gözünü yıkadığınızda, kalıntılardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Video: Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir

X