Özellikle tamirat işleri için kullanılan silikon, oldukça fazla tercih edilen bir yapıştırıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sudan etkilenmeyen ve kolay bir kullanım özelliğine sahip olan bu yapıştırıcı, son derece güçlüdür. Silikonun bu güce sahip olması, ona en fazla tercih edilen yapıştırıcı olma özelliğini kazandırmıştır.

Kullanımı her ne kadar kolay olsa da bazı durumlarda silikonu kullanmakta zorluk yaşanabilir. Bu zorluklardan biri de silikonun başka yerlere bulaşmasıdır. Özellikle ele bulaşan silikon, sizi çok fazla rahatsız edebilir.

Hızlı kuruması ve güçlü yapışmasından dolayı silikonu elinizden kolay kolay çıkaramayabilirsiniz. Bunun için de bazı uygulamalar yapmak zorunda kalırsınız. Elinize bulaşan silikondan kurtulmanızın çeşitli yolları bulunuyor.

Ancak elinize bulaşmasını engellemek için eldiven kullanmanız daha uygun olur. Böylece silikonu çıkarmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bazı kişiler, silikon kullanırken eldiven kullanmayı tercih etmezler. Bunun sonucunda da ellerine silikonun bulaşması kaçınılmazdır. Peki silikon elden nasıl çıkar?

Ele Bulaşan Silikonu Çıkarma

Silikon kullanırken en sık yaşanan sorunlardan biri, bu ürünün istenmeyen birçok yere bulaşabilmesidir. Eğer elinize ya da başka bir yere silikon bulaşırsa, zaman kaybetmeden o lekeyi çıkarmanız gerekir. Çünkü silikon, çok hızlı kuruyan bir yapıştırıcıdır. Üstelik kuruduğu zaman onu çıkarmak için bir hayli çaba sarf etmeniz gerekebilir.

Bundan dolayı elinize silikon bulaşırsa beklememeniz gerekir. Elinize silikon bulaştığı zaman onu sert darbeler yaparak çıkarmaya çalışmayın. Çünkü yapacağınız sert darbeler, elinizin tahriş olmasına neden olabilir. Elinize silikon bulaştığı zaman ilk yapmanız gereken işlem silikonu yumuşatmaktır.

5 dakika boyunca elinizi sıcak suyun içerisinde bekletirseniz, silikonun yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Yeteri kadar yumuşadıktan sonra silikonu sert olan bir cisimle kazımanız gerekir. Ancak bu cismin elinize zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Dilerseniz kazıma işlemi için sert plastik kullanabilirsiniz.

Daha sonra silikonu elinizden tamamen temizlemek için elinizi çamaşır deterjanı ile yıkayınız. Deterjan ile yıkama yaparken sıcak su kullanmanız gerekir. Silikon elinizden tam anlamıyla çıkınca elinizi güzelce durulayınız.

İzleyin: Ele Bulaşan Silikon Nasıl Temizlenir? – How To Clean Hand Contaminated Silicone?

Ele Bulaşan Silikonu Çıkarırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Silikon güçlü bir maddedir. Bu nedenle elinize bulaştığı zaman kolaylıkla çıkmasını beklemeyin. Ele bulaşan silikondan kurtulmak için çeşitli yollar denenebilir.

İLGİLİ MAKALE  Yatmadan önce yastığınızın altına sabun koyun. Farkı hissedeceksiniz (Kaynak: soru.com.tr)

Ancak bu yolları denerken dikkat etmeniz gereken şu hususlar vardır:

  • Silikonu çıkarmak için kullandığınız cismin çok sert olmamasına dikkat edin.
  • Silikonu çıkarmak için elinize aşırı baskı yapmayın.
  • Elinize kimyasal ya da tahrişe neden olabilecek başka şeyler dökmeyin.
  • Hangi yöntemi denerseniz deneyin, öncelikle silikonu yumuşatarak işe başlayın.
  • Silikonun elinizden tamamen çıktığından emin olun. Bunun için ellerinizi sabun ile yıkayabilirsiniz. Eğer sabun o bölgede köpürürse silikon çıkmış demektir.

Bunlara dikkat edilirse elinizde bulunan silikonu zararsız bir şekilde hemen çıkarabilirsiniz.

Silikon elden nasıl çıkar?

Silikon elden nasıl çıkar?

Silikonu Toprak İle Ovalayın

Silikonu elinizden çıkarmak için kullanabileceğiniz maddelerden biri topraktır. Silikon elinize bulaşır bulaşmaz elinizi toprak ile ovalarsanız, silikondan hemen kurtulabilirsiniz. Toprak bulamazsanız ince kum da silikonu elinizden çıkarmak için yeterli olur. Elinize bir miktar kum ya da toprak alıp silikonlu olan yeri ovalamanız gerekir. Yavaş yavaş ovdukça silikon elinizden çıkacaktır.

Ovalama yaparken elinize karşı sert olmayın. Silikon elinizden çıkana kadar toprakla ovalama yapın. Daha sonra ellerinizi su ile yıkayarak temizleme işlemini sonlandırın. Bazı kişiler, sonuca daha hızlı ulaşmak için ellerinde bulunan silikonu tel ya da bıçakla kazırlar. Ancak bıçak elinizi kesebilir, tel ise elinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bundan dolayı daha sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir.

Bulaşık Deterjanı İle Ele Bulaşan Silikonu Çıkarma

Bulaşık deterjanı kullanarak da elinizdeki silikondan kurtulabilirsiniz. Bunun için öncelikle elinizdeki silikonun yumuşamasını sağlamalısınız. Elinizi sıcak suyun içerisinde bekletirseniz, silikon yumuşar. Daha sonra elinize bir miktar bulaşık deterjanı sıkınız.

Kullandığınız bulaşık süngerinin yeşil ve sert olan tarafını çevirerek silikonu çıkarmaya çalışınız. Süngeri elinize fazla bastırmayın. Silikonu siliyorum derken elinizi tahriş edebilirsiniz. Dikkatli bir şekilde ovma yaparsanız, silikon elinizden hemen çıkacaktır.

Video: Ele Bulașan Çıkmayan Silikon Nasıl Çıkar ! ?

Ellerinizi Sabunla Yıkamayı Unutmayın

Silikonu elinizden çıkarmak için deneyebileceğiniz yöntemler sizlerle paylaşılmıştır. Bu yöntemlerden hangisini yaparsanız yapın, son aşamalarında yapmanız gereken şey ortaktır. Silikonu elinizden çıkardıktan sonra elinizi mutlaka sabun-su ile yıkamanız gerekir. Eğer sabun-su ile yıkamazsanız, silikonun tam olarak elinizden çıktığını anlayamayabilirsiniz. Bu nedenle ellerinizi yıkamayı unutmayın.

İLGİLİ MAKALE  Halı temizliği çok kolaylaşacak! İşte halı temizliğinde kullanabileceğiniz 5 püf nokta

Ellerinizi yıkadıktan sonra da nemlendirici bir el kremi sürerseniz çok daha iyi olur. Böylece yaptığınız işlemin elinizi tahriş etmesine engel olabilirsiniz. Temizleme işlemi için kesinlikle çamaşır suyu, soda ya da herhangi bir kimyasal kullanmamalısınız.