Özellikle ev hanımlarının; en çok sevdiği hobilerin başında, mutfakta vakit geçirmek geliyor. Hele ki evde küçük çocuklar varsa, bu durum biraz daha ileri boyuta taşınabiliyor.

Bu gibi durumlarda, mutfakta geçirilen saatler biraz daha artış gösteriyor. Evde ki çocukların hamur işlerini çok sevdiğini de düşünürsek, ev hanımlarının mutfakta vakit geçirmesinin oldukça doğal bir aktivite olduğu gayet iyi anlaşılıyor.

Hamur işleri denince de ilk akla gelenler; pizza, börek, poğaça gibi yiyecekler oluyor çoğu zaman. Ayrıca; evde yapılan o yumuşacık poğaçaların tadını, başka hiçbir yerde kolay kolay bulunmaması da bir gerçek. Peki bu harika lezzete sahip olan poğaçaların tazeliğini ve yumuşaklığını koruması için nelere dikkat edilmeli? Ne yapılmalı? İşte Poğaçaların Yumuşak Kalması İçin Püf Noktaları.

Pofuduk poğaça mayalanmış hamur

Pofuduk poğaça mayalanmış hamur

Mayalama İşlemi

Bilindiği gibi; poğaça yapımı için gerekli en temel maddelerin başında hamur geliyor. Hamurun tam kıvama gelmesi için de mayalanması şart. Poğaçanın yumuşaklığını koruyabilmesi için, kıvamı çok önemli. İşte burada; dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise mayalama işlemidir.

Yumuşak poğaçalar için; hamuru hazırladıktan sonra, hemen yapım işlemine geçmek yerine, hamuru biraz bekletin. Hamuru hazırladıktan sonra; üzerini nemli bir bez ile örterek, yaklaşık 45 dakika kadar, oda sıcaklığında bekletin. Bu işlem size; hamurun fermente olması ve daha iyi kabarması için yardımcı olur. Böylece yapmış olduğunuz poğaçalar da hem yumuşaklığını hem de kabarıklığını korur.

Tepsi Mayası

Poğaça yapımında; en çok gözden kaçırılan işlemlerden birisi de tepsi mayasıdır. Bu işlem için; ilk önce hamuru iç harçla doldurun ve daha sonra uygun bir tepsiye dizin. Pişirmeye başlamadan önce 15 dakika daha bekletin ve dinlendirin. Ayrıca poğaçaları fırına atmadan 1 dakika önce, yumurtayı hazırlayın.

Pofuduk poğaça fırına verilmeye hazır

Pofuduk poğaça fırına verilmeye hazır

Fırın Isısı

Evde poğaça yapımı sırasında; dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de fırının ısısı. Çünkü fırın ısısı ne kadar iyi olursa, poğaçalarınız da o ölçüde iyi pişer ve herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Pişirme işleminin yapılacağı fırın için en ideal sıcaklık 180 derece civarında olmalıdır. Fakat uyguladığınız tarifte farklı bir derece verilmişse orada ki dereceyi de kullanabilirsiniz. Mayalı hamur kullanıyorsanız uygun sıcaklık 190 derecedir.

Pofuduk poğaça hamuru içine malzeme koyma

Pofuduk poğaça hamuru içine malzeme koyma

İç Harcın Hazırlanması

Hamur işlerinde; özellikle de poğaça yapımında bir diğer önemli nokta ise malzemenin yani iç harcın hazırlanmasıdır. Örneğin; poğaçanıza peynir, patates gibi ürünler eklemeyi düşünüyorsanız, iç harcını hamur mayalanırken hazırlayın. Bunun dışında; kıyma veya patates gibi malzemeler de ekleyecekseniz, tamamen soğumasını bekleyin ve hamurun içine ondan sonra koyun.

Katı Malzemeleri Eleyin

Poğaçanızın gerçekten lezzetli, yumuşak ve iyi kabarmış bir şekilde görünmesini istiyorsanız, yapım aşamasında kullandığınız katı malzemeleri, ilk önce elekten geçirin ve ondan sonra hamurun içine koyun.

Tuzu En Sona Bırakın

Çoğu ev hanımının yaptığı en önemli hatalardan bir diğeri de; daha işin başında hamura tuz eklemek. Eğer mayanın erkenden aktifleşmesini istemiyorsanız, unu ve sıvı malzemelerin tümünü ilave ettikten sonra, en son tuzu ekleyebilirsiniz. Böylece hamurun en baştan aktifleşmesini de önlemiş olursunuz.

Toz Şeker İlave Edin

Hamurun aktifleşerek daha iyi bir kıvama gelmesi için toz şeker ekleyebilirsiniz. Böylece poğaçalarınız tam istediğiniz kıvama gelerek, yumuşacık olur.

Etiketlendi: