Baş ve boyun öncelikli olmak üzere ağrılar günlük hayatta dengemizi şaşırmamıza bile neden olabilmektedirler. Bir anda gelen ve geçmek bilmeyen ağrılar ile baş etmek ise bazen yorucudur. Özellikle Ramazan ayı içerisinde oruçlu bireyler için baş ağrısı gibi geldiği anda hayatı felç etmeye başlayan ağrılara ilaç kullanamamak hem ağrının geçme süresini hem de normal şekilde düşünerek rahat hareket etmeyi zorlaştırmaktadır. Fakat orucunuzu bozmadan ağrılarınızı kesmek için de doğal yöntemler mevcut.

Ağrı neden olur?

Ağrıların neden olduğu ve nasıl geçeceği konusunda birden fazla fikir ve bilimsel açıklama vardır. Özellikle günlük hayatta en sık karşılaştığımız ağrı tipi baş ağrısı olan ve her an hepimizin baş etmek zorunda kalabileceği bu ağrılar aslında vücudumuz tarafından geliştirilmiş savunma mekanizmalarıdır. Ağrılar, bizi sakatlanmalara karşı uyaran ve bu şekilde vücudumuzu korumamızı sağlayan bir sinyal görevi görür ve fark edersiniz ki ağrı hissi oluştuğu zaman refleksif olarak ilk yapılan hareket etmeyi kesmektir. Çoğu insan ağrılara karşı dinlenmenin bir çözüm olduğunu düşünse de aslında ağrı geçirici hareket biçimi orta hızda yapılan hareketlerdir. Ağrılar kas ve eklem zedelenmeleri gibi nedenlerden dolayı ya da kronik ağrı olarak nitelendirebileceğimiz şekilde uzun süreli ve sinüzit ya da migren gibi kronik rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanan ağrılar şeklinde gerçekleşebilir. Kişilerin hissettikleri ağrılara göre belirli tedavi yöntemleri olmakla birlikte en bilinen yöntem ağrı kesicilerin kullanılmasıdır.

Ağrı kesici kullanılamayan durumlar

Belirli durumlarda ağrı kesici kullanımı yasaklanmış ya da kısıtlanmış olabilir ve böyle anlar olduğu zaman krem, merhem gibi diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir. Özellikle Ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanların ağrı kesici içemiyor oluşu ağrıların geçmek yerine artarak hissedilmesine yol açtığından bu noktada ağız yolu ile alınmayan doğal tedavi yöntemleri kullanmak isteyenler oluyor. Kremlerin ve merhemlerin kimyasal oluşu ile ortaya çıkan alternatif yöntemlerden biri ise enseye limon sürmek.

Enseye limon sürmek

Özellikle baş ağrısının zonklayıcı etkisi ile günlük hayatta verdiği acı ve yorgunluk hissini atmak için aranan alternatif tedaviler arasında yer alan ferahlatıcı yapısı ile kurtarıcı sayılabilen limon, enseye sürüldüğü zaman omurga ile bağlanmış olan tüm iskelet yapısına tesir ediyor ve rahatlatıcı etki göstererek ağrılardan kurtulmaya yardımcı oluyor. Ağız yolu ile tüketilen ilaçların alınamadığı Ramazan ayı gibi dönemlerde bu tedavi yöntemi ise hem orucunuza zarar vermiyor, hem de ağrılardan birkaç dakika içinde kurtulmanıza yardım ediyor. Yapmanız gereken tek şey limonu ortadan ikiye keserek suyunu ya da direkt olarak sulu ve lifli kısmını ensenize masaj yapar şekilde uygulamak. Birçok ağrıyı durdurduğu bilinen limon en çok baş ve boyun ağrısı şikayetlerinde tercih edilen ve kısa sürede sonuç alınan bir yöntem. Bu tip ağrılar için limon kullanmadan önce dilerseniz ensenizi ısıtabilir ve bu sayede kasların iyice gevşemesini sağlayabilirsiniz. Limon aynı zamanda stres yolu ile kaynaklanan ağrıları da geçirmesi ile bilinir.

İLGİLİ MAKALE  Tadı damakta kalan limonlu puding tarifi. O kadar seveceksiniz ki ertesi güne kalmayacak

Baş ağrısına çözümler

Limon gibi farklı bitkisel ve fiziksel çözümler ile herhangi bir şey tüketmenize gerek kalmadan baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Farklı yöntemler kullanarak geçirebileceğiniz ağrılar için alternatif fikirlerden bazıları ise şu şekilde:

  • Lavanta yağı: Lavanta yağı özellikle stres gibi nedenlerle kas sıkışmalarından oluşan baş ağrısı şikayetlerine iyi gelmesi ile bilinir. Bu mucizevi yağı alnınıza damlatarak masaj yapar şekilde uygulamanız ise baş ağrısını dindirmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem. Kasları gevşeten yapısı ile kısa süreli bir dinlenme sonrasında etkisini göreceksiniz.
  • Soğuk ya da sıcak kompres: Ağrıların yoğunlaştığı bölgelere soğuk ya da sıcak kompres uygulamak da kaslara şok etkisi vererek ağrının unutulmasını sağlayan bir yöntem. Belirli bir süre sıcak ya da soğuk bir nesneyi ağrılı bölge üzerinde tutmak, sıcak ya da soğuk duş almak gibi yöntemler ile kullanabileceğiniz bu yöntem ani bir ağrı kesici etki gösterecektir.
  • Eklem noktalarına baskı: Vücutta belirli eklem noktaları ağrılar nedeni ile oluşan sinir ve kas sıkışmalarının yoğunlaştığı noktalardır. Şakaklar ve baş parmaklar ile işaret parmakları arasında kalan boşluklar bunlara örnek olarak verilebilir. Eklem noktalarına uygulanacak masajlar ağrıların kısa sürede geçirilmesini sağlayacaktır.
X

Etiketlendi:

, ,