Yoğurt en sağlıklı besinlerin başında yer alıyor. Süt ürünlerinin çeşitli mayalarla mayalandırılıp farklı ürünlere dönüştürülmesi oldukça yaygın bir durumdur. Bu şekilde yapılan besinlerden biri de yoğurttur. Yoğurt daha çok Anadolu halklarına ait bir besin olduğu için dünyanın pek çok ülkesinde severek tüketiliyor.

Sütün belli bir ısıdayken mayalanmasıyla elde edilen yoğurdun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Son yıllarda hazır ürünlere olan ilginin artması ve insanların pek çok şeyi evde yapmak yerine marketlerden satın alması yoğurdunda evde yapılmasını azaltıyor.

Ancak evde yapılan yoğurdun daha sağlıklı ve lezzetli olması üstelik çok kolay bir şekilde yapılması pek çok kişiyi evde yoğurt yapmaya yöneltiyor. Evde yapılan yoğurda market yoğurdunun maya olarak kullanılması bazıları tarafından pek doğru bulunmuyor.

Market Yoğurdunda Maya Var Mıdır?

Maya tüm fermente gıdaların temelini oluşturuyor. Yoğurtta sütün mayalandırılması ile oluşan bir besin olduğu için maya son derece önemli oluyor. Market yoğurtları hangi marka olursa olsun daha çok fabrikasyon ürünü oluğu için içinde bulunan maya son derece sınırlı oluyor.

Aynı zamanda bu maya doğal değil kimyasal oluyor. Kısacası market yoğurtları ev yoğurdundan faydalı değildir. Sadece görüntü olarak daha katı bir formda oluyor.

Market yoğurdundan yoğurt mayalanır mı?

Elbette olur ama ilk mayalamada biraz kıvamı sulu olabilir. Daha sonrakilerin kıvamı daha iyi olur.

Mayalama

Mayalama

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Ev yoğurdu yapmak son derece kolaydır. Evinizde yoğurt yapmanız için sadece 2 malzemeye ihtiyacınız bulunuyor. Bu malzemeler doğal süt ve yoğurt mayası oluyor. Her ne kadar doğal sütü bulmak oldukça kolay olsa da yoğurt mayası bulmak oldukça zor olabiliyor.

Bu nedenle evde yoğurt yapmak isteyen pek çok kişi ilk olarak market yoğurtlarını maya olarak kullanıyor. Her ne kadar bu maya birkaç denemede başarılı olsa da ne yazık ki içerisinde doğal maya ve sağlıklı bakteriler bulunmuyor.

Ev yoğurdu yapmak için ilk olarak sütün belli bir derecede ısıtılması gerekiyor. Daha sonra yoğurt mayası eklenerek sıcak bir ortamda dinlenmeye bırakılıyor. Yaklaşık bir gün sonra ev yoğurdunuz hazır oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Hamur mayalarken bu hataları yapmayın

İzleyin: Hazır Sütle ve Hazır Yoğurtla Yoğurt nasıl Mayalanır ? | Taş gibi Yoğurt

Ev Yoğurdunun Faydaları

Evde yapılan besinleri pek çok faydası bulunuyor. Her evde bulunan ve neredeyse her öğün yenilen yoğurdun pek çok faydası olduğu belirtiliyor. Ev yoğurdunun faydaları şunlardır:

  • Kemik gelişimini sağlar
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Bağırsak florasını düzenler
  • Zehirlenmeyi önler
  • Cildi besler
  • İç organları temizler
  • Tok tutar

Ev yoğurdunun en bilinen faydalarından bazıları bunlardır. Ev yoğurdundan alınan faydaları market yoğurdundan almanız mümkün değildir. Ev yoğurdunun geçmişte olduğu gibi günümüzde de yapılması oldukça güzel bir şeydir.

Yoğurt Mayası Olmadan Yoğurt Yapmak

Pek çok kişi evinde yoğurt yapmak istiyor. Ancak ev yapımı yoğurt mayası olmadığı için marketlerde bulunan yoğurdu maya olarak kullanıyor. Yoğurt mayası olmadan evinizde de yoğurt yapmanızı sağlayan birkaç püf nokta bulunuyor. Yoğurt yapmaya hazır olan sütün içine bir kaşık tereyağı ekleyerek evinizde yoğurt yapabilirsiniz.

Market Yoğurdu ve Ev Yoğurdunun Farkı

Market yoğurdu daha katı ve beyaz renkteyken ev yoğurdu daha sıvı ve içerisinde yoğurt suyu da bulunan rengi biraz daha farklı bir yoğurt oluyor. Market yoğurduyla ev yoğurdu arasındaki temel fark besin değerleri oluyor. Ev yoğurdu her bakımdan daha faydalı ve besleyicidir.

X