Günümüz tıbbı anne adaylarına doğumdan çok önce bebeklerinin cinsiyeti hakkında kesin bir bilgi veriyor. Anne adayları yaklaşık olarak hamileliklerinin on ikinci haftasından sonra bebeklerinin cinsiyeti hakkında tahminleri duyuyor ve bundan bir kaç hafta sonra da kesin olarak cinsiyetlerini öğrenme imkanları oluyor. Ultrason ve gelişmiş tıbbi cihazlar ve görüntüleme imkanı sayesinde bebeklerin cinsiyetleri, herhangi bir rahatsızlıklarının olup olmadığı ve daha pek çok konu hakkında bilgi almak mümkün oluyor. Ama yine de geçmişte kalan bazı yöntemler de tıbbi görüntüleme olmadan kullanılıyor. Çok eskiden beri kabul edilen bazı cinsiyet belirleme yöntemleri söz konusudur. Bunlardan birisi de limonla cinsiyet belirleme yöntemidir.

Limonla Cinsiyet Belirlenir mi?

Her şeyden önce bu şekilde belirlenen cinsiyetin kesin bir sonucu olmayacağını söylememiz gerekiyor. Bunlar bir çeşit inanıştır ve tıpta değil de halk arasında yaygındır. Yine de pek çok kişi bunlara inanır. Ya da eğlence ve hoşluk olsun diye bunlardan bahsederiz ve çoğunu kabul ederiz. Limonla cinsiyet belirlemede aslında belli bir yöntem yoktur. Annenin limon ya da başka ekşi bir şeyi canının isteyip istemediği merak edilir. Hamilelik döneminde canı ekşi çeken anne adaylarının bebeklerinin de kız olacağı söylenir. Ekşi ve tuzluya çok düşkün olan annelerin genelde bebeklerinin kız olacağına inanılır.

Limon

Limon

Canı Tatlı Çeken Annelerin Oğlu Olur

hamileyken canı ekşi değil de daha çok tatlı çeken annelerin ise bebeklerinin erkek olacağı tahmin edilir. Limonla cinsiyet tahmin etmenin temel formülü budur. Annelere sürekli limon mu yoksa tatlı mı istediği sorulur ve verilen yanıta göre bebeğin cinsiyeti tahmin edilir. Öte yandan bu tabi ki kesin bir cinsiyet belirleme yöntemi olamaz. Çünkü anne olmayı bekleyen ve hamile olan kadınların pek çoğunda yeme düzeninde bir değişiklik görülür. Bazı anneler daha iştahlı olurken bazıları mide bulantısı ya da iştah kesilmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir. Ayrıca bazı annelerin hem tatlı hem de ekşi canı istediği de görülebilir. Ama mide yanması ya da bulantısı da farklı şeyler istemeye neden olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Her derde deva! Bir tutam limon kabuğundaki mucizeler

Yüzük Testi

Anne adaylarının bebeklerini belirlemek için evde yapılan bir diğer test yöntemi ise yüzük testi olarak bilinir. Bu yöntemde bazen ip bazen de annenin bir saç teli kullanılır. Bu ip ya da saç teli yüzüğe bağlanır ve annenin sırt üstü yere uzanması sağlanır. Ardından tam göbek deliğinin üstüne gelecek şekilde ipe ya da saça bağlanan yüzük sallanır. Yüzüğün hareketine göre bebeğin cinsiyeti tahmin edilir. Eğer saç teline bağlı olan yüzük ileri veya geri hareket ediyorsa bebeğin erkek olacağı söylenir. Ama yüzük daire şeklinde hareket ediyorsa da bebeğin kız olacağı tahmin edilir.

Video: Cinsiyet yüzük testi

Makas ve Bıçak Testi

Bebeklerin cinsiyeti anne adayları ve aileleri arasında büyük bir merak konusudur. Bir kadının hayatındaki en önemli dönemlerden birisi olan hamilelik döneminde bebek heyecanı kelimelerle anlatılamaz. En çok merak edilen konulardan birisi de doğal olarak bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağıdır. Çoğu kadın daha doktora gitmeden ya da görüntüleme şansı olmadan bebeğin cinsiyetini öğrenmek ister. Evde cinsiyet belirlemede kullanılan yöntemlerden bir diğeri de makas ve bıçak testidir. Bu testi yaparken bir adet makas ve bıçak bulundurmak gerekir.

Makas ve Bıçak Testi Nasıl Yapılır?

Evde hamile kadın dışında bir kaç kişi daha bulunması gerekir. Hamile olan anne adayı oturulan ve diğer kişilerin bulunduğu odadan bir süreliğine ayrılır ve başka bir odaya gönderilir. Ardından herhangi bir yastığın ya da koltuk minderlerinin altına bir bıçak ve farklı bir yere de bir makas saklanır. Bu saklama sırasında anne adayı kesinlikle bundan haberdar olmamalıdır. Saklama yapıldıktan sonra anne adayı çağrılır ve herhangi bir yere oturması beklenir. Eğer makas olan minderin üzerine oturursa bebeğin kız, bıçak olan yere oturursa da bebeğin erkek olacağı tahmin edilir. Yine hatırlatmak gerekir ki bu da tamamen zevk ve eğlence için yapılan bir testtir. Ama bazen testin sonucunun bebeğin cinsiyeti ile uyum sağladığı görülebilir.

Hamilelik Cinsiyet

Hamilelik Cinsiyet

Süt Testi Nedir?

Anne adaylarının bebeklerinin cinsiyetini belirlemek için yapılan bir diğer test ise süt testidir. Bazı annelerin daha hamilelik yeni başlamışken hormonlar nedeniyle göğüslerinden gelmeye başladığı görülebilir. Sarı renkli olan bu sıvı hafif yoğun kıvamda bir su gibidir. Tam olarak süte benzemez ama anne sütü bu aşamada da görülebilir. gelen bu sütten bir kaç damla biriktirip suya damlatılırsa sütün hareketine göre bebeğin cinsiyeti tahmin edilir. Mesela süt hemen suyun dibine çökerse bebeğin kız olacağı ama suyun yüzeyinde kalırsa bebeğin erkek olacağı tahmin edilir.

İLGİLİ MAKALE  Limon kabuklarını atmayın. Limon kabuğunun birbirinden şaşırtıcı kullanım alanları

Seyredin: Evde Karbonat ile bebek cinsiyeti belirleme

Karbonat Testi

Bebeğin cinsiyetini onuncu haftadan itibaren tahmin etmek için evde yapılan testlerden birisi de karbonat testidir. Bu testin sonucunun diğerlerine göre daha kesin olacağı tahmin edilir. Anne adayı bir kaç damla idrarını içine bir miktar karbonat koyulmuş olan suya damlatır ve ardından bir süre beklenir. Eğer suda bir köpüklenme ve kabarma söz konusu ise bebeğin erkek, böyle bir durum yoksa da bebeğin kız olacağı tahmin edilir.

Bir kadın hamile kaldıktan sonra en çok merak konusu olan şey bebeğin cinsiyetidir. Annenin canının ne istediği de en çok kullanılan ve bahsi geçen yöntemlerden birisidir. Çünkü bütün anne adayları hamile kalır kalmaz yemek düzenleri değişir. Canı tatlı çeken anne adaylarının erkek, ekşi çeken annelerin de kızı olacağı en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Ancak tabi ki bunların hepsi evde tahmin etmek ve eğlenmek için kullanılan ve kesin olmayan yöntemlerdir.

İzleyin: Bengü Doktora Gitmeden Çocuğunun Cinsiyetini Nasıl Öğrendi? | EYS 15. Bölüm

X